Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
1.3 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosVargonų kelionė iš Vokietijos į Kėdainius tapo ir nuotykiu, ir iššūkiu

Vargonų kelionė iš Vokietijos į Kėdainius tapo ir nuotykiu, ir iššūkiu

-

 „Kėdainiams reikia vargonų“, – prieš kelis metus pasakė šiuo metu Norvegijoje vargonininku dirbantis kėdainietis Robertas Lamsodis. O 2022-ųjų vasario 9-ąją krovininis automobilis sustojo Kėdainių senamiestyje – muzikos instrumento didžioji dalis atvežta. Kai jie bus pastatyti Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje – miestas turės ne tik naują erdvę renginiams, tačiau ir vienus iš didžiausių Lietuvoje vargonus.

Projektą „Kėdainiams reikia vargonų“ inicijavęs R. Lamsodis sako, kad tai – jungtinės lėšos: prie vargonų kelionės į Kėdainius prisidėjo aukoję kėdainiečiai, pačius vargonus nupirko savivaldybė, paramą skyrė verslininkai. Dar papildomai kainuos jų pastatymas ir likusios dalies – karkaso – atgabenimas.

„Šioje bažnyčioje vargonai kažkada yra buvę, o aš pats esu kėdainietis, todėl man ir kilo tokia idėja. Mes turime tokią erdvę, tokią bažnyčią, tačiau neturime vargonų. Tada kreipiausi į tuometinį merą Saulių Grinkevičių ir taip viskas prasidėjo. Kėdainiuose buvo rengiami ir koncertai, o už juos surinktos lėšos skiriamos šiam projektui“, – pasakojo R. Lamsodis.

Ilgai Europoje tęsėsi instrumento paieškos. Vargonų buvo ieškoma pagal tam tikrus techninius parametrus. Už 35 tūkst. eurų juos pavyko nupirkti Vokietijoje. Jie – naudoti, mat naujas toks instrumentas gali kainuoti ir kelis milijonus eurų.

Muzikos karaliumi vadinamo instrumento kelionė į Lietuvą taip pat užtruko. Vien jų išmontavimas Vokietijoje tęsėsi dvi savaites, o neturint žinių apie šį vieną brangiausių muzikos instrumentų sunku suvokti jo masyvumą, svorį, dydį.

„Ardant dirbo keturi vyrai po 12–14 valandų kasdien, dvi savaites. Vargonų išrinkimas irgi sudėtingas procesas“, – kalbėjo pašnekovas.  

Tačiau dar sudėtingesnis – jų statymas. R. Lamsodis sako, kad vargonai Kėdainiuose suskambės ne anksčiau, nei rudenį.

„Vargonų pastatymas gali tęstis iki metų laiko. Šie vargonai bus ne tik vieni iš didžiųjų vargonų Lietuvoje, bet ir vieninteliai su ispaniškomis trumpetomis.

Įsivaizduokit, kad vien dūdų yra virš 4 tūkstančių. Bet didžiausias galvos skausmas dabar – kaip atsivežti karkasą, kuris dar liko Vokietijoje. Kartu su šiuo kroviniu jis nebūtų tilpęs“, – kalbėjo kėdainiškis.

Kaip sakė R. Lamsodis, karkasas pasimatė tik ėmus ardyti vargonus, mat dabar šie instrumentai taip nestatomi. Atvežti jį reikės ne tik specialaus transporto, bet ir žinių. Beveik dešimties metrų aukščio karkasą, kurio viena dalis sveria iki šimto kilogramų, teks pjaustyti gabalais, o parvežus į Kėdainius – statyti iš naujo.

„Ir labai tiksliai sustatyti. Nes viskas – milimetrais. Dar laukia masė reikalų“, – sakė R. Lamsodis.

R. Valionio nuotraukos

reklama

Taip pat skaitykite