Vakar Kėdainius apskriejusi žinia, kad vandalai dažais apipaišė Dotnuvos g. kapinėse stovinčią koplyčią ir žuvusiems Lietuvos kariams atminti skirtą paminklą, šokiravo ne vieną. Tiek paveldosaugininkai, tiek dvasininkai ir patys kėdainiečiai sako nesuprantantys, kam reikėjo išniekinti paveldo objektus. Toks vandalizmas neturi būti toleruojamas.

Vandalui (-ei), o gal vandalams, kažkodėl užkliuvo du kapinėse esantys objektai. Ant Čapskių koplyčios-mauzoliejaus šoninės ir galinės sienų raudonais dažais užrašyti žodžiai „VIDA PADLA MIRTIS“, „IN TRIMAS“, „TRIUM“. Pripiešta ir kitų simbolių. Vienas jų atsirado ir ant paminklo, skirto žuvusiems už Lietuvos laisvę kariams atminti.

Žmonės šokiruoti

„Kokiu reikia būti įžūliu ar kvailu, kad šitaip elgtis kapinėse ir dar vos už kelių šimtų metrų nuo policijos komisariato? Jei kas ir turėjo kažkokių konfliktų su kažkokia Vida, prie ko čia koplyčia ir paminklas? Kam juos darkyti, juk tie objektai dabar turės būti atnaujinami iš mokesčių mokėtojų, tai reiškia, visų mūsų pinigų.

Apskritai, pasidairius mieste, tokių visokiomis keverzonėmis apipieštų objektų yra begalė. Taip turbūt yra todėl, kad visuomenė toleruoja tokius veiksmus. Jei visi į bendrą turtą žiūrėtume taip, kaip į savo, tokių atvejų, manau, tikrai būtų mažiau.

Labai norėtųsi, kad policijai pavyktų išsiaiškinti, kas čia „darbavosi“ kapinėse ir uždėtų tokią bausmę, kad daugiau tam nekiltų ranka“, – sako artimųjų kapus lankanti Eugenija.

„Žodžiais neapsakysi, ką apie tai galvoju. Normaliai mąstantis žmogus į kapines nesineš dažų flakonėlio ir neterlios paminklų. Manau, čia buvo ruoštasi tam. Sunku pasakyti, ar čia nesusivokusio jaunimo, ar kokių iškreiptai šalies istoriją suvokiančių asmenų darbas? Bet kokiu atveju, taip elgtis, o dar kapinėse, tikrai nedera“, – antrino kapinėse sutiktas vyras.

Būta planų koplyčią atnaujinti ir joje aukoti mišias

Dotnuvos g. kapinėse esanti mauzoliejinė koplyčia yra Kėdainių Šv. Juozapo parapijos teritorijoje. Kadaise norėta čia ir mišias aukoti. Nors, kaip teigė Kėdainių dekanas Žydrūnas Paulauskas, koplyčios raktus jis tebeturi, šiame pastate mišios nėra aukojamos. Išgirdęs, kad vandalai apipaišė šio statinio sienas, dekanas tokius piktadarių veiksmus pasmerkė.

„Aišku, kad neigiamai vertinu tokius dalykus. Juk čia yra kapinės, šventa vieta, čia laidojami žmonės ir turi būti pagarba mirusiesiems. Toks vandalizmas šokiruoja. Man asmeniškai anksčiau neteko susidurti su tokiais išpuoliais“, – teigė kunigas, kviesdamas visus žmones visur ir visada elgtis pagarbiai ir atsakingai.

Suniokotus objektus reikės atnaujinti

„Apie dažais apipaišytą koplyčią ir paminklą mane informavo miesto seniūnas. Tiek koplyčia, tiek ir paminklas Lietuvos kariams yra kultūros paveldo objektai. Tai yra Lietuvos Respublikos nuosavybė, kurią pagal sudarytą panaudos sutartį valdo Kėdainių rajono savivaldybė.

Kol kas nebuvau nuvykęs į vietą, todėl negaliu dabar atsakyti, kokia žala padaryta. Jei objektai tik apipiešti, tai galėsime juos perdažyti ta pačia spalva, kokia buvo iki šiol. Bet jeigu objektai yra labiau nuniokoti – kažkas nudaužta, įskelta ar pan., tada turėsime rengti paveldo tvarkybos darbų projektus“, – trečiadienio popietę „Kėdainių mugei” sakė rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas Edgaras Jasenka.

Policija atlieka tyrimą

Kaip informavo Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio atstovai, apie vandalų darbelius policijai pranešta vakar, apie pusę vienuoliktos.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 312 str. 2 d. (dėl kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimo).

Jei bus nustatyta, kas atliko vandališkus veiksmus kapinėse ir dėl rasinių, nacionalinių ar religinių motyvų išniekino viešosios pagarbos vietą, tokiam asmeniui gali būti skirti viešieji darbai arba bauda, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Prašo visuomenės pagalbos

Dotnuvos gatvės kapinės yra nuošalesnėje vietoje, bet galbūt atsiras žmonių, kurie pastaruoju metu lankėsi šiose kapinėse ir matė kokius įtartinai besielgiančius asmenis arba žino, kas dažais ištepliojo kapinėse esančius objektus. Prašoma visų, galinčių suteikti tyrimui reikšmingos informacijos, kreiptis į Kauno apskr. VPK Kėdainių miesto policijos komisariato pareigūnus.

Panašių atvejų rajone jau buvo

2020 metų birželio 14-ąją Šėtos miestelio kapinėse raudonais dažais buvo apipiltas sovietinio kario paminklas. 2022-ųjų metų balandį jis dar kartą apipiltas dažais. Po kurio laiko buvo priimtas sprendimas paminklą ne atnaujinti, o jį demontuoti.

L. Pranckevičiūtės nuotr.

Panašios naujienos