Valstybės duomenų agentūra (VDA) praneša, kad šių metų sausį, palyginti su 2022 m. gruodžiu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,7 proc.

Daugiausia tam įtakos turėjo gamtinių dujų, elektros energijos, spirituotų gėrimų, duonos ir grūdų produktų, kitų asmens priežiūros prietaisų, reikmenų ir priemonių, alaus, vyno ir vyno produkcijos, mėsos ir jos produktų kainų padidėjimas bei drabužių, degalų, šilumos energijos ir kietojo kuro kainų sumažėjimas, skelbiama pranešime žiniasklaidai.Vartojimo prekių ir paslaugų kainos per mėnesį padidėjo vienodai – po 0,7 proc.


Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 2,7 proc., rinkos kainos – 0,4 proc., praneša VDA.Skelbiama, kad sausį maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos padidėjo 1,4 proc. Labiausiai pabrango vaisių ir daržovių sultys, alyvuogių aliejus, konservuotas pienas, kiaušiniai, užšaldytos jūros gėrybės, bet atpigo sviestas, grietinė, pasterizuotas pienas. Taip pat kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos: daugiausia padidėjo šilauogių, vynuogių, melionų, gūžinių salotų, ilgavaisių agurkų kainos, bet sumažėjo mangų, svogūnų, kivių, kininių kopūstų, citrinų kainos.

Būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų kainos padidėjo 2 proc. Daugiausia padidėjo gamtinių dujų (20 proc.), vandentiekos (14,7 proc.), nuotekų rinkimo paslaugų (10,4 proc.), elektros energijos (4,4 proc.), gaminių ir medžiagų būsto priežiūrai ir remontui (2 proc.) kainos, bet šilumos energijos (3,6 proc.), kietojo kuro (3 proc.) kainos sumažėjo, pridedama pranešime žiniasklaidai.

Alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių bendrą kainų pokytį (kainos padidėjo 3,4 proc.) nulėmė spirituotų gėrimų (5,6 proc.), vyno ir vyno produkcijos (5,1 proc.), alaus (3,2 proc.) kainų padidėjimas. Alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių kainų didėjimui įtakos turėjo nuo 2023 m. sausio 1 d. jiems taikomas didesnis akcizo tarifas.

Tuo metu dėl nuolaidų drabužių ir avalynės kainos sumažėjo 6,9 proc. Drabužiai atpigo 8,3 proc., kiti aprangos gaminiai – 6,3 proc., avalynė – 4,3 proc.Transporto prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 1,2 proc.

Daugiausia sumažėjo keleivių vežimo oro transportu paslaugų (12,9 proc.), suskystintų automobilinių dujų (3,6 proc.), benzino (2,4 proc.), dyzelinių degalų (1,5 proc.) kainos.

2023 m. sausio metinė (2023 m. sausį, palyginti su 2022 m. sausiu) infliacija sudarė 20 proc. Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo kietojo kuro, pieno ir jo produktų, sūrio ir kiaušinių, duonos ir grūdų produktų, elektros energijos, mėsos ir jos produktų, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų viešojo maitinimo paslaugų, automobilių, dujų, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų, cukraus, uogienės, medaus, šokolado ir saldumynų, aliejaus ir riebalų, degalų ir tepalų, šilumos energijos, alaus kainų padidėjimas bei garso ir vaizdo priėmimo, įrašymo ir atgaminimo įrenginių, telefonų įrangos kainų sumažėjimas.

Vartojimo prekių kainos per metus padidėjo 23,2 proc., paslaugų – 12,3 proc.

Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos kainos per metus padidėjo 23,1 proc., rinkos –19,5 proc.

„Statistinis krepšelis“ kasmet peržiūrimas ir atnaujinamas atsižvelgiant į pasikeitimus vartojimo rinkoje. 2023 m. VKI sudaryti atrinkta 789 prekės ir 198 paslaugos („statistinis krepšelis“). Kas mėnesį vidutiniškai surenkama apie 80 tūkst. šių prekių ir paslaugų kainų, prideda VDA.

ELTA