Dabartiniu aktualijų ir svarbių reikalų kupinu laiku net nepatogu priminti, kokią dieną šiandien švenčiame. Tai vasario 14-oji – šv. Valentino, Įsimylėjėlių diena. Tai diena, kuri primena, kad kasdienybėje lėkdami ir skubėdami kartais pamirštame savo artimam žmogui padėkoti, kad jis yra šalia, pasakyti, kad jis tau rūpi ar tiesiog jį myli.

Ar verta švęsti meilės dieną? Klausimas su daugybe galimų atsakymų. O mūsų pašnekovai pasufleruos, ką šią dieną dažniausiai dovanų perka vyrai ir moterys bei patys papasakos, kaip švenčia Valentino dieną.

Ieško raudonos spalvos dovanų

„Kai savo parduotuvėje prisižiūriu į ieškančius ir perkančius dovanas, tai jau ir pati nebenoriu švęsti. Mano šventė – dovanoti šventę kitiems“, – sako dovanų ir suvenyrų parduotuvės savininkė Vilma Kiuberienė. Būna pirkėjų, kurie dovaną išsirenka iš anksto, prieš keletą dienų, bet didžioji dauguma perka tą pačią Valentino dieną.

Paklausta, kas tą dieną daugiau ieško ir perka dovanų, Vilma sako, kad daugiau dovanų perka jauni vyrai ir neskaičiuoja pinigų. Daugiau skaičiuoja moterys, pirkdamos simbolines dovanėles vyrams. Kiti labai apgalvoja, kažką vardinio išsirenka, būna, kai ko nors praktiško ieško. Vis tik dažniausiai ieško raudonos spalvos dovanų. Nesvarbu, ar ta dovana susijusi su Valentino diena, bet būtinai ant jos turi būti širdelė.

„Juk meilės įrodymas tą dieną nebūtinai turi būti dovana, svarbu parodytas dėmesys“, – teigia Vilmos vyras Rimantas.

„Bet gauti mielą smulkmeną – visada malonu“, – su šypsena atsako Vilma ir priduria, kad iš vyrų moterims norėtųsi daugiau dėmesio.

Iš dovanų – populiarūs latekso raudonų rožyčių meškučiai, aišku, ir pliušiniai meškučiai. Dar perkami papuošalai su širdelėmis – grandinėlės, auskarai. Solidesnio amžiaus vyrai renkasi brangesnių gėlių kompoziciją su vaza. Perkamos „miegančios“, muilo rožės. Moterys vyrams dažniausiai išrenka raktų pakabuką ar kojines.

Ir varge, ir džiaugsme

Paklausus, ar patys švenčia šią dieną, Vilma Kiuberienė sako, kad visą laiką švęsdavo Valentino dieną, bet pastaruoju metu – nebe. „Pabandėm ir mums labai patiko tos dienos proga nuvažiuoti į sanatoriją, dabar daugiau norisi poilsio. Anksčiau švęsdavom – torčiukas, kavytė, šampaniukas. Kartu esame 33-ejus metus“, – teigia ji.

„O kur slypi sugyvenimo paslaptis?“ – teiraujuosi.

„Labai reikia vienam kitą suprasti, palaikyti ir varge, ir džiaugsme, kaip tai banaliai beskambėtų. Būtina ieškoti kompromiso, kai kyla kivirčų ar nesutarimų. Reikia išsikalbėti iš karto, neužtrenkti durų ir nenumoti į viską ranka, bet išklausyti vienam kitą“, – sugyvenimo patirtimi dalijasi Vilma.

„Moteris turi būti auksinė, aš tokią ir turiu, nėra ko daugiau ieškoti“, – trumpai atsako Vilmos vyras Rimantas ir šypsodamasis užtikrina, kad rožių žmonai tikrai bus ir Valentino dieną, ir senoviškai – Kovo 8-ąją. Bus ir torčiukas, ir žmonos mėgstamo raudono vyno.

Būtinas atributas – gėlės

Gėlių salono „Gėlių fėja“ savininkė Regina Jančauskienė pasakojo, kad Valentino dienos proga jos pirkėjai – nuo pačių mažiausių, kai tėveliai ateina su vaikais, iki senyvo amžiaus. Nors daugeliui svarbiausia raudona spalva, bet nebūtinai visiems. Perkamos ne tik rožės, bet ir tulpės, gvazdikai, lauko gėlės, gali būti švelnių, pastelinių spalvų.

„Labai smagu, kad moterys perka vyrams gėlių, kiek pažįstu iš mūsų pirkėjų, tai žmonos. Paprastai pačios puokštes susikomponuoja, kaip joms patiktų. Žmonos, dovanodamos vyrams gėles, renkasi raudoną spalvą. Iš anksto užsako puokštes tie vyrai, kurie išvažiuoja į reisus ir tą dieną namuose nebus. Mes nuvykstame į namus ir jų vardu pasveikiname. Būtent tie vyrai žmonoms išrenka didžiules puokštes rožių.

Gėlių salono ,,Gėlių fėja“ savininkė Regina Jančauskienė tvirtina, kad būtinas vasario 14-osios akcentas – gėlės. Populiarios ir šios – raudonos spalvos gipsofilijos.

Didžiausias pirkimas būna pačią vasario 14-ąją – ateina vyrai pirkti gėlių ir prieš darbą, ir po darbo. Būna, kad kiti vyrai pasirūpina iš anksto – užsako puokštę ir prieš savaitę, ir prieš keletą dienų. Tuomet jie gauna tai, ko nori, o atėję tą pačią dieną renkasi iš to, kas būna gėlių salone. Tarp kitko, vyrai mėgsta užsakyti širdies formos gėlių puokštes, ypač iš rožių.

Dar labai populiarūs moterims bei merginoms dovanojami raudonos spalvos latekso rožyčių meškučiai, kurie yra kaip interjero detalė.

Gražu, kai ateina gėlių pirkti žmona vyrui, vaikai – mamai. Juk ir vieni, ir kiti nori pasveikinti su meilės diena“, – pastebi R. Jančauskienė.

Dirbdama tarp gėlių – džiaugiasi jų gavusi

Vis dėlto, kaip tvirtina salono savininkė, labiau gėlės perkamos ne vasario 14-ąją, bet Kovo 8-ąją. „Tada gėles perka močiutės, mamytės, merginos, bendradarbės, nors, aišku, daugiau vyrai“, – platesnį pirkėjų ratą vardija pašnekovė. Gėlės tada jau kvepia pavasariu – perkamiausios būna tulpės, narcizai, lauko gėlių puokštės, jose daugiau žalumos.

„Visada labai jaudina, kai vaikai, gyvenantys užsienyje, savo mamoms užsako gėlių puokštes be progos. Neseniai per dieną tris tokias puokštes vežiau į namus. Kai paklausiu, ką parašyti ant kortelės, atsako, parašykit, kad mylim ir kad pasiilgom“, – smagiomis darbo akimirkomis dalijasi gėlių salono savininkė.

Paklausta, ar ji pati nuo vyro Valentino dienos proga gaunanti gėlių, R. Jančauskienė atsako: „Nesvarbu, kad dirbu tarp gėlių, aš gėles labai myliu ir būtinai jų gaunu nuo vyro. Kaip ir Kovo 8- osios proga. Ir visada labai džiaugiuosi. Nors, aišku, jos būna iš mano parduotuvės. Ir nebūtinai rožės – kas tuo metu būna gražaus. O vakare visada laukia padengtas stalas su kava, saldumynais ir simbolinė dovanėlė, būtinai su užklijuota širdele. Mano šeimoje visi vyrai – ir tėčiai, ir broliai – irgi gauna gėlių. Ir jeigu vyrai ta proga negaus gėlės, būsiu nesuprasta. O gavę gėlių, visi susigraudina.“

Valentino diena – dviguba šventė

VšĮ Kėdainių PSPC Lančiūnavos ambulatorijoje dirbanti šeimos gydytoja Jolanta Lukošienė Valentino dienos nesureikšmina, palikdama šią dieną švęsti daugiau jaunimui. Bet vasario 14-osios ji negali nešvęsti, mat tą dieną yra jos gimtadienis, o šiemet netgi jubiliejinis.

Pasidomėjus, ar vyras, sveikindamas su gimtadieniu, pasveikina ją ir su Valentino diena, Jolanta šypsosi, kad jos gimtadienio dovana visada būna širdelėmis apklijuota. Šiemet dar nežino, koks siurprizas jos laukia, bet tikrai nujaučia, kad bus kažkas ypatingo.

„Kai gimiau, apie Valentino dieną mes nieko nežinojome. Tik vėliau, kai buvau studentė, į mano gimtadienį vasario 14-ąją niekas neateidavo, nes tą dieną visi draugai poromis su savo „valentinais“ atšvęsdavo. Tuomet savo gimtadienį švęsdavau po kelių dienų. O dabar, kai jau esame brandaus amžiaus, tą dieną, atvykus draugams švęsti mano gimtadienio, kartu paminim ir Valentino dieną. Simbolinėmis Valentino dienos dovanėlėmis pasidalijame tarpusavyje – moterys sveikina vyrus, vyrai – moteris. Juk dėl to tik smagiau. Visada dovanų gaunu raudonų rožių, o ant stalo būna širdelių akcentai“, – praėjusių vasario 14-osios dienų prisiminimais dalijosi J. Lukošienė.

Valentino dienos proga nelieka be dėmesio ir Jolantos vyras Vaidas – nuo žmonos jis irgi visada sulaukia specialios dovanėlės.

Kėdainių PSPC Lančiūnavos ambulatorijos šeimos gydytoja Jolanta Lukošienė su vyru Vaidu vasario 14-ąją švenčia savo gimtadienį.

Pasak J. Lukošienės, vis tik vasario 14-oji nėra reikšminga diena ir ji neturėtų užgožti nei Vasario 16-osios, nei kitų rimtesnių švenčių, bet kai tiek negatyvo aplinkui ir trūksta gerų emocijų, jei galima tą dieną kažkam priklijuoti širdelę, būna smagu. „Būna, kad ir keli pacientai atneša ir padovanoja rožytę, širdelę ant chalato atlapo priklijuoja, randame ir ant durų darbe tą dieną širdelių priklijuotų, atvirukų užrašytų, tai labai pakelia nuotaiką“, – apibendrina šeimos gydytoja.

Saldumynai – su raudonais akcentais

Kokia gi Valentino diena be saldumynų? Nors prekybos centruose akyse raudonuoja nuo jų raudonų pakuočių, bet dažnas ta proga ieško kažko išskirtinio.

Būtent išskirtinių saldumynų, tinkamų Valentino dienai, galima rasti kepyklėlėje „Kepinių namai.“

„Valentino dienos proga labai tinkama dovana prie gėlių pridėti ir saldainių dėželę. Atrodo labai tradiciška, bet šie saldainiai išskirtiniai. Tai rankų darbo, kuriuos pati ir gaminu, šokoladiniai saldainiai. Jie ne masinės gamybos, autentiški. Jų nepagaminu didelio kiekio, nes prie kiekvieno saldainio užtrunki daug laiko. Raudonos ir rausvos spalvos šokoladu aplieti saldainiai yra ir širdelės formos bei su užrašu „love“. Saldainių įdaras irgi išskirtinis – pasiflorų, pasiflorų ir imbiero skonio, migdolų su traškiu šokolado sluoksniu ir kt. Tai puikus vakaro desertas pamaloninti savo mylimą moterį, bet šių saldainių gali nupirkti ir moteris vyrui ir jais vaišintis kartu“, – komentavo savo gaminius jų autorė, „Kepinių namų“ savininkė Jovita Petrovienė.

Kepyklėlės ,,Kepinių namai“ širdelės formos rankų darbo sausainiai.

Išskirtinius saldainius bei dekoruotus sausainius ji gaminanti ir kitoms progoms, pavyzdžiui, rudenį – Mokytojų dienai, prieš Naujuosius metus – Kalėdoms.

Gerai žinomoje ir kėdainiškių pamėgtoje kepyklėlėje Valentino dienos proga galima nusipirkti širdelės formos biskvitinių desertų bei širdelės formos sviestinių sausainių.

Valentino dienai – išskirtiniai „Kepinių namų“ rankų darbo šokoladiniai saldainiai.

Pati Jovita prisipažino nešvenčianti Valentino dienos. „Iš tiesų, esu tas žmogus, kuris kitiems mėgsta rengti šventes ir ką nors gaminti, bet pati neturiu kada švęsti. Bet šiemet kažkaip teks paminėti, nes panašiu laiku, vasario 15-ąją, mes su vyru jau 20 metų kaip kartu. Turim mažiuką vaiką, kuriam daug dėmesio reikia, turim sodybą, kurią nuomojam, savaitgaliai mūsų būna užimti. Taip ir sukamės su darbais, vaikais ir reikalais“, – teigė versli moteris.

A. Raicevičienės ir asmeninio archyvo nuotraukos

Titulinė nuotrauka: Vilma ir Rimantas Kiuberiai patvirtina, kad dovanų ir suvenyrų parduotuvėje dažnas Valentino dienos proga ieško raudonos spalvos dovanos.