Prie atliekų konteinerių galima pamatyti visko: padangų, klozetų, visokių skudurų, buities rakandų, bet šįkart ant konteinerio buvo „patiekta“ rūkytas vištos ketvirtis ir varškė, tiesa, nupiginta 50 %, suprask, besibaigiančio galiojimo. O, kad valgis nebūtų pravėsęs, saulutė jį pakaitino 23 laipsnių karštyje, nors, ant įkaitusio plastiko, to karščio gal buvo ir dar daugiau. Žodžiu, imkit, žmogeliai, vaišinkitės… Ant gretimo konteinerio stovėjo du puslitriukai neaiškios marmalionės, mat jokio užrašo, koks tai produktas ir kada jis pagamintas, nebuvo. Bet stiklainiai buvo įdėti į naują plastikinį maišelį, matyt, žmogus įsivaizdavo darantis kažkam labdarą. Bet, ar tokios „vaišės“ yra saugios?

„Man atrodo, kad toks būdas sušelpti stokojančius maisto yra netinkamas. Čia ne labdara, o žmonių nuodijimas. Palaikykite varškę ar vištieną karštyje, ir pamatysite, na, gal greičiau užuosite, koks tai tai „gėris“. Suvalgius, jei ne ligoninė, tai tualetas tikrai lauks jūsų. Taip sakau, nes noriu, kad žmonės suvoktų, kad geri darbai turi būti daromi ne taip, ne pažeminant žmogų. Pagalvokite, ar patys norėtumėte valgyti nuo konteinerio?…“, – pamatytu vaizdu piktinosi J. Basanavičiaus g. gyventoja Anelė.

„Kažkodėl mąstoma, kad, jei jau žmogus vartoja alkoholį ar neturi pinigų maistui, gali valgyti bet ką, jo skrandis viską atlaikys. Bet kam tokiam žmogui sukelti dar daugiau bėdų, juk susirgęs jis neturės pinigų vaistams. Mūsų „atjauta“ (turiu minty tuos produktus ant konteinerio) jam tikrai nepadės, o gali tik dar labiau pakenkti. Todėl mąstykite, ką darote“, – sako Vidas.

Specialistų verdiktas: nesaugu

Nuotraukas, kuriose užfiksuota ant atliekų konteinerių palikta vištiena, varškė ir kiti maisto produktai, pamatę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai sako, kad tokios maisto dalinimo praktikos išvis neturėtų būti.

„Atkreipiame dėmesį, jog bet koks maistas, kurio nėra žinoma kilmė, produktas yra neženklintas, su praėjusiu vartojimo terminu, netinkamai saugomas, išoriškai galbūt ir neturintis matomų pakitimų, gali būti pavojingas žmonių sveikatai. Visi produktai ir, ypač mikrobiologiniu požiūriu, greitai gendantys maisto produktai turi būti laikomi tam tikroje temperatūroje ir tik ribotą laiką (tai būna nurodyta ant pakuotės). Nesilaikant šio reikalavimo, susidaro palankios sąlygos daugintis ligas sukeliantiems patogeniniams mikroorganizmams, produktai tampa nesaugūs ir nekokybiški. Tokio maisto suvartojimas gali sukelti ūmines infekcines žarnyno ligas, pykinimą, viduriavimą ir t.t., gali būti ir dar skaudesnių pasekmių.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų požiūriu, žmonės turi geriau planuoti vartojimo įpročius, pirkti maisto tiek, kad nereikėtų jo išmesti ar tokiu būdu jo atiduoti. Gerus darbus galima įgyvendinti dalyvaujant įvairių, ne pelno siekiančių organizacijų organizuojamose maisto rinkimo akcijose, paaukojant saugaus ir kokybiško maisto“, – teigia VMVT atstovai.

Už teršimą – baudos

Savivaldybės patvirtintose atliekų tvarkymo taisyklėse parašyta, kad prie atliekų konteinerių draudžiama krauti bet kokius daiktus, išskyrus tuos atvejus, kai numatytomis dienomis pagal iš anksto nustatytą grafiką yra vykdomas specifinių atliekų surinkimas. Kitu metu šalia konteinerių negalima krauti jokių atliekų, net jei tai yra stiklainiai su maisto produktais.

Nebenaudojami produktai turi būti tvarkomi taip – stiklainio turinys turi būti dedamas į komunalinių atliekų konteinerį, o išplauta stiklinė tara – į stiklui skirtą rūšiavimo konteinerį. Dėlioti konservų ant žemės ar ant konteinerių viršaus negalima, nes, pavyzdžiui, vaikams gali kilti pagunda juos sudaužyti, tada į šukes gali kas nors susižeisti arba jos gali pradurti transporto padangas. Aplinka taip pat būtų dar labiau užteršta.

Jei būtų nustatytas asmuo, kuris prie konteinerių palieka stiklainius ar deda kitokias atliekas, jam grėstų bauda nuo 30 iki 140 eurų, už pakartotinai padarytą pažeidimą – nuo 140 iki 600 eurų. Sugriežtinus administracinę atsakomybę už aplinkos teršimą, nebeliko galimybės taikyti įspėjimą, žmogus net ir už pirmą nusižengimą išsyk būtų baudžiamas pinigine bauda.