Kėdainių kultūros centro Nociūnų skyriaus ir Kėdainių kultūros centro mėgėjų meno kolektyvo vadovės Daivos Makutienės vardas nėra atsiejamas nuo vaikų. Jie – visas Daivos gyvenimas.

„Galvoju, kad svajonė dirbti su vaikais atėjo dar iš vaikystės. Pamenu, kai į pirmą klasę išėjo jaunesnysis brolis, bėgau paskui jį. Mama sakė, kad man dar per anksti, o aš kalbėjau, kad labai noriu būti su vaikais. Jau tada mylėjau vaikus. Visą laiką buvo toks tikslas: kai užaugsiu, dirbsiu su vaikais. Dirbu tai, ką tikrai mėgstu. Labai džiaugiuosi ir tuo, kad dirbu Kėdainiuose, man čia viskas patinka“, – sako Daiva.

Scena nesvetima ir D. Makutienei, kuri dainuoja su savo sūnumi Kipru.

Dabar ji – trijų Kėdainių vaikų popochorų vadovė, taip pat vadovauja vokaliniam Kipro ir Urtės duetui Nociūnuose.

D. Makutienė daug metų dainavo su vyriausiąja dukra Ineta. Jai įstojus studijuoti į J. Gruodžio konservatoriją, dainavimą šeimyniniame duete tęsė su dukra Vytaute, o šiuo metu Vytautė vokalo mokosi Didžiojoje Britanijoje. Kai sulaukia kvietimų koncertuoti pati, Daiva į sceną lipa su savo dvylikamečiu sūnumi Kipru. Beje, Kipras taip pat artimai draugauja su muzika – 2019 metais jis tapo televizijos projekto „Lietuvos talentai. Vaikai“ finalistu. Dar vienas Daivos kolektyvas – Šėtos gimnazijos vaikų grupė „Obuoliukai“.

Tiesa, sako Daiva, tik iš šalies gali atrodyti, kad viskas yra lengva ir paprasta. Savo pamokas teko išmokti ir jai pačiai, o dirbant tokį darbą atsiranda daugybė dalykų, kurių nemokė universitete.

D. Makutienė yra užauginusi stiprų vokalinį duetą „GreDa“. Pusseserių Vytautės ir Redos duetas televizijos projekto „X faktorius“ penktajame sezone pasiekė finalą.

Koncertus skaičiuoja šimtais

Daugiausia darbo ir laiko vadovė skiria Kėdainių kultūros centro popchorui, mat jis – gausiausias. Kaip sako Daiva, viskas prasidėjo nuo vieno kolektyvo, o vėliau, daugėjant vaikų, juos teko skirti pagal amžių. Todėl dabar vaikų popchoras „Perliukai“ yra trys atskiri chorai – „Perliukai Junior“, „Perliukai“ ir „Skambantis perliukas“.

Šių chorų išskirtinumas – koncertai, kurių kolektyvai surengia tikrai daug. Pasak pašnekovės, per metus vienas choras koncertuoja maždaug 45 kartus – gyvai arba virtualiai, nemažai dalyvauta ir įvairiuose televizijos projektuose.

Vaikų popchoras „Perliukai“ – tai trys vaikų popchorai pagal vaikų amžiaus grupes

D. Makutienė, teikdama kelių metų darbo ataskaitą, suskaičiavo – per penkerius metus koncertuota net 343 kartus.

„Kartais juokauju, kad mes neturime savaitgalių. Jei rimtai, vaikų ir jų tėvų, kai naujas narys ateina į kolektyvą, klausiu: ar jūs esate pasiryžę dirbti? Nes tai yra kolektyvai, kurie labai daug koncertuoja.

Į visus konkursus, kur tik yra galimybė, teikiame paraiškas: tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Jei negalime gyvai – dalyvaujame virtualiai. Bet ir tai yra darbas – reikia pasirodymą nufilmuoti. Itin daug koncertų būna vasarą – beveik kiekvieną savaitgalį, net ir darbo dienomis“, – pasakojo D. Makutienė.

Perliuką“ įkūrė per savo gimtadienį

Dirbti su vaikais D. Makutienė pradėjo Nociūnuose, kai 1997 metais subūrė pirmąjį savo kolektyvą, vaikų popchorą „Sapnelis“. Tuo metu, sako kėdainietė, jai norėjosi, kad vaikai Nociūnuose turėtų kuo užsiimti ir kur leisti laisvalaikį, o apie koncertus ji negalvojusi. Toks noras atėjo palengva: „Mes tiesiog ruošdavomės bendruomenės renginiams, dalyvavome juose.

Kaip sako Daiva, viskas prasidėjo nuo vieno kolektyvo, o vėliau, daugėjant vaikų, juos teko skirti pagal amžių.

Bet kai tu pradedi dirbti ir gilintis į tą sritį, jei esi imlus vadovas – nori pakelti kolektyvo vardą. Pirmą kartą išvažiuoti su vaikais koncertuoti buvo neramu, buvo baimės. Bet po pirmo respublikinio konkurso, kur mums visai neblogai sekėsi, pradėjau galvoti, kad reikia daugiau vaikus parodyti. Taip viskas ir prasidėjo.“

D. Makutienės vadovaujamų chorų išskirtinumas – koncertai, kurių kolektyvai surengia tikrai daug. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Kiek vėliau D. Makutienė subūrė pirmąjį „Perliuko“ kolektyvą, daugėjo koncertų, o kartu augo ir įvertinimai. Vien pernai Daivos vadovaujami kolektyvai dalyvavo 17-oje konkursų, kur laimėjo 7 pirmąsias vietas.

„Beje, „Perliuką“ įkūriau per savo gimimo dieną – spalio 1-ąją. Jau po trijų mėnesių mes išvažiavome į respublikinį vaikų popchorų festivalį ir laimėjome antrąją vietą. Iš karto atsirado stipri motyvacija dirbti. Po to laimėjimų buvo daug ir įvairių – tarp ir jų ir pagrindinis prizas Vokietijoje“, – pasakojo D. Makutienė.

Darbas su vaikais nėra lengvas

Kėdainių vaikai noriai renkasi D. Makutienės kolektyvus. Svarstydama kodėl, vadovė sako, kad atsakymas – ne vienas.

Visų pirma, vaikams tai yra būdas praleisti laisvalaikį, susirasti naujų draugų. Kita priežastis – muzika ir daina, kurie, sako pašnekovė, kasdienybei suteikia kitokių prieskonių. Vaikai išmoksta ne tik dainuoti, tačiau ir būti scenoje, įgyja daug patirčių.

Vokalinis Kipro ir Urtės ansamblis.

Tiesa, sako Daiva, tik iš šalies gali atrodyti, kad viskas yra lengva ir paprasta. Savo pamokas teko išmokti ir jai pačiai, o dirbant tokį darbą atsiranda daugybė dalykų, kurių nemokė universitete. Be visų profesinių tobulinimosi kursų, į kuriuos D. Makutienė vykdavo, reikėjo ir psichologinių žinių.

„Pradžioje, būdavo, verkiau ir sakiau, kad šis darbas ne man. Buvo sunku ir su vaikais, ir su tėvais, nes jie labai daug reikalavo. Kreipiausi į psichologus, baigiau mokymus apie darbą su vaikais, daug dirbau pati su savimi. Darbas su vaikais ir tėvais – tai menas. Juk yra įvairių šeimų, jų poreikiai taip pat įvairūs“, – kalbėjo pašnekovė.