Mokslo metai iš mokinių pareikalavo daug jėgų ir sveikatos, o fizinė ar sportinė veikla padeda atgauti jėgas, sustiprėti.
Vasarą vaikai ilgiau būna lauke, žaidžia aikštelėse, stovyklauja, keliauja, o kai kurie ir dirba.
Stovyklautojus gąsdina erkės
Vieni vaikai išvyksta poilsiauti į stacionarias, kiti lanko dienos stovyklas. Stovyklose veikla organizuojama pagal dienos režimą. Vaikų poilsį reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 79:2010 „Vaikų poilsio stovykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“.
Vadovaujantis minėta higienos norma, stovyklos teritorijoje privaloma iki 10 cm aukščio nušienauti žolę. Tokioje žolėje nebūna erkių, kurios gali būti užsikrėtusios erkinio encefalito ar Laimo ligos sukėlėjais. Lankantis gamtoje, norint išvengti erkių platinamų ligų reikia tinkamai elgtis gamtoje. Rekomenduojama eiti apsiavus ilgomis kelnėmis, kurių galus reikia sukišti į kojines ar batus, marškiniai turi būti ilgomis rankovėmis, apykaklė ir rankogaliai prigludę prie kūno, kad erkė negalėtų laisvai patekti po rūbais. Rūbai turėtų būti šviesūs, nes lengviau pastebėti užropojusią erkę. Grįžus iš miško, sodo ar parko reikia nedelsiant apžiūrėti visą kūną ar nėra įsisiurbusios erkės. Rūbus, kuriuos vilkėjote reikia pakabinti lauke ar negyvenamoje patalpoje, o geriausia išskalbti. Galima naudoti erkes atbaidančių medžiagų (repelentų), apipurškiant ne tik atviras kūno vietas, bet ir drabužius. Vaikų maitinimas stovyklose organizuojamas pagal parengtus valgiaraščius. Rekomenduojama valgyti daržovių, uogų ir vaisių, kuriuose yra daug natūralių vitaminų ir mineralinių medžiagų, reikalingų organizmo augimui.
Į žygius tinkamai pasiruošus
Vasarą vaikams būtina naudoti daugiau skysčių, vandens, nes judant, žaidžiant, organizmas išprakaituoja ir netenka skysčių. Karščiausiomis valandomis reikėtų vengti sunkaus fizinio darbo, nesportuoti.
Nei viena vaikų poilsio stovykla nepraeina be turistinio žygio. Žygio metu rekomenduojami tokie maisto produktai: duona, kruopos, makaronai, sausainiai, cukrus, konservuota troškinta mėsa, fermentinis sūris, džiovinti vaisiai ir 1,5-2 litrai geriamojo arba mineralinio vandens. Greitai gendančius produktus į žygį imti draudžiama, nes vaikai gali apsinuodyti maistu.
Einant į žygį, didesnėms nei 15 vaikų grupėms skiriami 2 turizmo renginio vadovai. Žygio dalyviai privalo mokėti naudotis pirmosios pagalbos vaistinėle, mokėti saugaus eismo taisykles. Jei planuojama maudytis atvirame vandens telkinyje, tuomet maudymosi vietos turi būti parenkamos iš anksto. Vienu metu gali maudytis ne daugiau kaip 8 vaikai, prižiūrint turizmo vadovui. Tai aktualu, nes kasmet Lietuvoje vasarą nuskęsta apie 20 vaikų. Tėvai neturėtų leisti vienų vaikų maudytis, ypač nežinomose vietose.
Saulė ne tik šildo, bet ir degina
Deginantis saulėje reikia saugotis odos nudegimo. Saulės spinduliai kenksmingiausi nuo 11 iki 16 valandos, todėl šiuo laiku reikia vengti saulės. Galvą būtina pridengti kepurėle, skarele, užsidėti akinius nuo saulės, pasitepti odą apsauginiu kremu.
Žaidžiant, važiuojant dviračiu, sportuojant, maudantis kartais vaikai patiria traumas. Galvos traumos, rankų, kojų lūžiai, sumušimai, nudegimai – pagrindinės vaikų iki 18 metų atostogų traumos.
Jaunimo darbas turi būti saugus
Atostogų metu mokiniai nori padirbėti. Priimant į darbą nepilnamečius, darbdavys turi įsitikinti, kad būsimas darbas nepriskiriamas prie draudžiamų darbų, ar darbo aplinkoje nėra sveikatai kenksmingų ir pavojingų veiksnių, ar darbo vieta atitinka darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimų. Vaikai iki 16 metų gali dirbti tik jų fizines galimybes atitinkančius lengvus darbus. Draudžiama jauniems asmenis (iki 18 m.) dirbti nakties metu, viršvalandinius darbus. Jauni asmenys negali būti skiriami dirbti darbą, kuris fiziškai ir psichiškai per sunkus, kai darbe naudojamos toksinės, kancerogeninės, mutageninės ar kitos sveikatą veikiančios medžiagos, taip pat jeigu darbe yra didesnė nelaimingų atsitikimų ar susirgimų profesinėmis ligomis tikimybė.
Vaikams nuo 14 iki 16 metų leidžiami dirbti lengvi darbai: daržų ravėjimas, laistymas su žarna, uogų, vaisių skynimas, daržovių rinkimas ir perrinkimas, gėlių priežiūra, vaistažolių rinkimas, gyvulių ir paukščių ganymas, išskyrus veislinius gyvulius. Tokio amžiaus vaikai gali sodinti medelius ir krūmus, gatvių stenduose klijuoti afišas, reklamas, pristatyti į namus, įstaigas laikraščius, spaudinius rūšiuoti, parduoti laikraščius ir žurnalus. Parduotuvėse vaikai gali žymėti prekių kainas, rūšiuoti, pakuoti ir priimti smulkias ir lengvas prekes, ant įvairių gaminių klijuoti etiketes, atlikti lengvus pagalbinius darbus parduotuvėse. Vaikams leidžiama serviruoti ir valyti stalus, pristatyti indus vežimėliais į indų plovyklą. Asmens sveikatos priežiūros įstaigose tokio amžiaus vaikai gali išnešioti tyrimų rezultatus, dirbti registratūroje.
Darbdaviai privalo užtikrinti jauniems žmonėms saugias ir sveikas darbo sąlygas, kad rudenį vaikai sugrįžtų į mokyklas sustiprėję fiziškai ir emociškai, įgiję patirties ir naujų įspūdžių.
Ona Šulcienė, Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vedėja