Vakar per Lietuvą nuvilnijo žinia apie Jurbarko rajone kilusį gaisrą, kuris pareikalavo vaiko gyvybės. Ugniagesiai ragina mokyti vaikus, kaip elgtis kilus gaisrui.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, šiemet gaisruose žuvo daugiau nei 80 žmonių, tarp jų ne vienas vaikas. Jurbarko rajone kilusio gaisro metu žuvo ketverių metukų vaikas. Spėjama, kad mažylis išsigandęs ugnies ar dūmų, bandė slėptis antrame namo aukšte ir galimai užtroško.

Kad panašių nelaimių nepasikartotų ateityje, ugniagesiai gelbėtojai ragina visus suaugusiuosius ne tik įsirengti patalpose dūmų detektorius, bet ir mokyti vaikus, kaip elgtis, jei namie ar kokioje kitoje vietoje kiltų gaisras.

Vaikai turi suvokti, kad ugnis pavojinga

Kaip teigia specialistai, daugelis vaikų labai domisi ugnimi. Jiems ji neretai siejasi su šventėmis, nes per jas ant tortų uždegamos žvakutės, naudojami fejerverkai, kūrenami laužai. Todėl labai svarbu, kad  jie kuo anksčiau suvoktų, kad ugnis yra labai pavojinga.

Statistika byloja, kad dažniau gaisrus sukelia berniukai. Vaikai labai mėgsta žaisti su ugnimi miegamajame, drabužių spintose, kur lengvai gali užsidegti čiužiniai, patalynė ar drabužiai.

Daugelis gaisrų, kuriuos sukelia vaikai, kyla, kai jie paliekami namuose vieni arba būna juose be priežiūros, ir žūsta dažniau namuose, kur nėra dūmų detektorių arba jie neveikia.

Mokymai gali išgelbėti gyvybę

Vaikai dažnai nesugeba įvertinti gaisro pavojaus, todėl gaisro metu, nežinodami, ką daryti, slepiasi po lova, spintose, arba išbėgę iš gaisro, grįžta į degančias patalpas pasiimti žaislų…

Nors ir neįmanoma numatyti visų galimų pavojingų situacijų, bet tėvai būtinai turėtų su vaiku aptarti, ką daryti vienos ar kitos pavojingos situacijos metu.

Pavyzdžiui, jei puode ar keptuvėje užsiliepsnoja aliejus, jokiu būdu jo negalima gesinti vandeniu, nes ugnis šaus į viršų. Degančio aliejaus liepsną galima nuslopinti dangčiu ar nedegiu audiniu. Deja, kita dažniausiai daroma klaida, kai su degančia keptuve bėgama link kriauklės ar vonios… Taip neretai elgiasi tiek vaikai, tiek ir suaugusieji.

Kaip pasirūpinti vaikų saugumu:

 • kalbėkite su vaikais apie gaisro pavojų. Įsitikinkite, ar vaikas žino, ką daryti,  jeigu name ar bute įsipliekstų ugnis;
 • niekada neleiskite vaikui naudoti degtukų ar žiebtuvėlių, net jeigu esate kartu su juo;
 • niekada nesielkite neatsargiai su ugnimi, nes vaikas saugumo įgūdžius  perima iš artimųjų;
 • jeigu vaikas sukėlė nedidelį gaisrą, kuris buvo greitai užgesintas, ramiai paaiškinkite, kas galėjo nutikti, jeigu ugnis būtų išplitusi;
 • reguliariai tikrinkite dūmų detektorių, kad vaikas susipažintų su garsu ir žinotų, ką daryti,  detektoriui ėmus veikti.

Kaip elgtis, kilus gaisrui:

 • kilus gaisrui, ugnis plinta labai greitai, todėl būtina kuo greičiau išeiti į lauką;
 • jei palubėje yra daug dūmų, reikia judėti pasilenkus arba šliaužti. Jei išeiti nepavyktų, reikia skubėti prie langų ir jei jie yra neaukštai – išlipti ar iššokti per juos. Jei per aukštai – būti prie langų, belsti, mojuoti, kad praeiviai ar atvykę gelbėtojai jus kuo skubiau pastebėtų;
 • prieš atidarydami duris, patikrinkite, ar durys neįkaito. Jei durys karštos, raskite kitą išeitį;
 • jei gyvenate daugiabutyje, kuriame yra liftas, jokiu būdu juo nesinaudokite, bet leiskitės laiptais;
 • būdami saugūs, skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112;
 • paaiškinkite, kodėl niekada  negalima grįžti į degantį namą.

Kaip elgtis kilus gaisrui

Kėdainių mugės“ ir PAGD inf.

Asociatyvi nuotr.