Kėdainių kultūros centro vaikų folkloro ansamblio „Kleketukai“ vadovė Gintarė Brazinskienė niekada nestokoja optimizmo ir geros nuotaikos. Paklausta, kur to paslaptis, moteris atvirai nusišypso: „Mane supa vaikai ir per gyvenimą lydi daina.“

Vaikų folkloro ansamblis „Kleketukai“ suburtas prieš dvejus metus.

Vaikų folkloro ansamblis „Kleketukai“ suburtas prieš dvejus metus.

„Kleketukų“ vadovė mielai sutiko pasidalyti mintimis apie draugystę su folkloru ir vaikiškąjį kolektyvą, su kuriuo daug dainuoja, žaidžia, muzikuoja.

Meilė folklorui nuo vaikystės
„Manęs kartais paklausia, kodėl draugauju su folkloru? Atsakymas glūdi neįkainojamoje vaikystės patirtyje. Tik dabar galiu įvertinti, kokį lobį gavau iš savo senelių vaikystės vasaromis. Gyvenom tikrą lietuviško kaimo gyvenimą. Seneliai gyveno dzūkiškam kaime. Močiutė, kuri ir dabar džiugina savo senoliška išmintimi, buvo viską mokanti talentinga ir kūrybinga kaimo moteris.

Laura, Austėja, Skaistė ir Julius su dideliu noru skuba į repeticijas, kad greičiau sutiktų vadovę Gintarę Brazinskienę.

Laura, Austėja, Skaistė ir Julius su dideliu noru skuba į repeticijas, kad greičiau sutiktų vadovę Gintarę Brazinskienę.

Nuostabiai audė – todėl pusę pirkios užėmė didžiulės audimo staklės, teko stebėti audimo procesą ir pačiai pasėdėti staklėse. O kokio gardumo patiekalus ruošdavo! Kokio gardumo skilandžiai, dzūkiškos bandos, duonelė, pyragai, sūriai. Visos linksmos ir liūdnos savo ir aplinkinių kaimų progos buvo močiutės rūpestis: būdavo kviečiama šeimininkauti. Mus, savo anūkes, mokė karves melžti, sviestą mušti, sūrius spausti, verpti, žvakes lieti, plunksnas plėšyti, kočioti skalbinius, velykinius kiaušinius marginti. O jau kiaušiniai kokiais raštais sumarguodavo! Ir visa tai darė su tokia meile, atsidavimu, drįstu sakyti – sakralumu!

Šią vasarą „Kleketukai“ koncertavo Lenkijos mieste Krokuvoje.

Šią vasarą „Kleketukai“ koncertavo Lenkijos mieste Krokuvoje.

Diedukas buvo kalvis. Todėl ir senąją kalvę, kurią meiliai „kuznia“ vadindavo, teko pamatyti, didžiulėmis dumplėmis žaizdrą pūsti ir kaustomus arklius regėti. Senelio hobis buvo karvelių auginimas. Daugybę jų turėjo! Seneliai turėjo bičių, didelį sodą, kuriame net Rojaus obuoliukai augo, jų kiemas visada buvo pilnas visokiausių paukščių, povų porelė daug metų pasitikdavo atvažiavusius. O kur dar visas šieno ruošimo procesas, ilgos kelionės į bažnyčia vežimu ir visos religinės patirtys!“, – gražiais vaikystės prisiminimais dalijosi G. Brazinskienė.

Ansambliečiai šauniai pasišoko visoje šalyje vykusio projekto „Visa Lietuva šoka“ renginyje.

Ansambliečiai šauniai pasišoko visoje šalyje vykusio projekto „Visa Lietuva šoka“ renginyje.

Gyvi prisiminimai – į vaikų kolektyvą
„Visa tai man, vaikui, buvo labai natūralu, tikra ir labai gera, ir tik po daugelio metų supratau, kad miesto vaikai, neturėję tokio lietuviško kaimo, jo būtį priima kaip gilią, primityvią senovę. O man tai buvo labai prasminga vaikystė. Todėl vis kirbėjo viduje tas nepasidalytas lietuvybės džiaugsmas. Ir kai prieš dvejus metus Kėdainių kultūros centre vykdėme projektą „Edukacinė programa – Kėdainių krašto tradicinis folkloras ir jo sklaida“, labai natūraliai gimė idėja – reikia vaikų folkloro kolektyvo. Labai esu dėkinga kolegei Genovaitei Šaučiūnienei, kuri labai palaikė ansamblio kūrimąsi, kartu su manim gyveno kūrybiniame procese, beje, Genovaitei esame dėkingi už ansamblio pavadinimą „Kleketukai“, – sakė šauniojo vaikų kolektyvo vadovė.

IMG_7471Ansamblyje šaunūs ir talentingi vaikai
Ansamblį lanko pulkas labai šaunių, talentingų, smalsių vaikų. Pasak vadovės, kiekvienas labai skirtingas, ypatingas, savaip talentingas. Kiekvienas įneša savitą indėlį į bendrą kolektyvo veiklą. Vaikai mokosi vieni iš kitų. „Daug ko pati iš vaikų išmokstu. Dveji metai – dar neilgas laikotarpis, bet jaučiu pažangą vienas kito pajautime, dainavime, susikalbėjime, vaikai tapo drąsesni, išraiškingesni. Džiaugiuosi, kad tobulėjame. Man svarbiausia, kad vaikai būtų natūralūs, vaikiškai džiugūs ir išmintingi. Esu labai dėkinga tėveliams už nuolatinį rūpestį, pagalbą, geranoriškumą. Tėvelių požiūris labai lemia vaiko nusiteikimą. Džiaugiamės, kad esame reikalingi Kėdainių krašte: dažnai kviečiami į bendruomenių renginius, vykstame į folkloro festivalius, šventes, konkursus. Šią vasarą su „Kleketukais“ svečiavomės Krokuvoje. Už kelionę esame labai dėkingi mūsų rėmėjams: Kėdainių rajono savivaldybei, koncernui „Vikonda“, akcinei bendrovei „Linas Agro“, Seimo nariams Virginijai Baltraitienei ir Viktorui Fiodorovui bei mūsų bičiulei verslininkei Daivai Gronskienei“, – turiningu ansamblio gyvenimu džiaugėsi G. Brazinskienė.

„Kleketukai“ dažni įvairių rajono švenčių dalyviai.

„Kleketukai“ dažni įvairių rajono švenčių dalyviai.

Ansamblis laukia naujokų
Šiais metais Kėdainių kultūros centro iniciatyva įvyko pirmasis regioninis vaikų folkloro festivalis „Kleketynė“. Tokios folkloro šventės ypač reikalingos stiprinant vaikų bendrystės, lietuvybės, patriotizmo dvasią vaikuose, suteikia džiaugsmo tiek dalyviams, tiek žiūrovams. G. Brazinskienė įsitikinusi, kad „Kleketynė“ taps tradicine vaikų folkloro švente Kėdainių mieste.
„Šiuolaikinio pasaulio pigi garbė, triukšmas, pop kultūra su savo abejotinomis vertybėmis, nori nenori įsibrauna į mūsų gyvenimus. Taip norisi, kad tėveliai suprastų ypatingąjį liaudies kūrybos poveikį vaikams. Kuo mažesni vaikai, tuo daugiau informacijos jie įsisavina, greičiau išmoksta, susiformuoja jų įgūdžiai, pažinimas. Todėl mielai kviečiame visus norinčius prisijungti prie mūsų vaikų folkloro ansamblio „Kleketukai“. Repetuojame antradieniais ir penktadieniais 14 valandą Kėdainių kultūros centre. Mano tikslas pasėti vaikuose lietuvybės grūdą, uždegti norą pažinti ir mylėti mūsų protėvių palikimą. Noriu, kad vaikai džiaugtųsi liaudies kultūra, išmoktų dainų, žaidimų, šokių, smulkiosios tautosakos, didžiuotųsi savo senolių palikimu, augtų Lietuvos patriotais“, – sakė G. Brazinskienė.

srtf-kulturos-versmes