Saulėtą paskutinę pavasario dieną, Tarptautinės vaikų gynimo dienos išvakarėse, Kėdainių Vytauto parke, esančiame J. Basanavičiaus g., nuo 11 iki 15 val. rajono vaikai iš įvairių ugdymo įstaigų dalyvavo Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių rajono policijos komisariato surengtame prevenciniame renginyje ,,Būk saugus-2022“.

Į renginį atvykę specialiųjų tarnybų specialistai – policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai, GMP specialistai bei kitų tarnybų atstovai – supažindino vaikus su savo darbu bei naudojamomis priemonėmis. Dalyvavusieji turėjo galimybę atsidurti nukentėjusiojo vietoje – atsigulti ant GMP neštuvų ar spinalinės lentos, užsidėti kaklo įtvarą, pasimatuoti ugniagesio gelbėtojo uniformą, palaikyti rankose hidraulines žirkles, apžiūrėjus automobilį nustatyti jo gedimą, policijos automobilyje atsisėsti už grotų, saugiai pasivažinėti paspirtuku bei patirti kitų įdomių dalykų.

Lietuvos sporto universiteto Kėdainių ,,Aušros“ progimnazijos 1 B klasės mokiniai į renginį atvyko su savo mokytoja Daina Kačegavičiene.

Mokė važinėtis paspirtukais

Viena iš renginio organizatorių, Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Aušra Mickevičienė pasakojo, kad tradiciniams renginiams, kurie vadinosi ,,Pagalbos skambutis – 112“, sutrukdė pandemija, tačiau šiemet nutarta Vaikų gynimo dienos proga surengti panašų renginį ,,Būk saugus“.

„Per pandemiją vaikai labai atsipalaidavo ir net pamiršo, kad reikia save saugoti. O kad vaikams būtų įdomiau priimti informaciją ir jie dar pamąstytų, apsilankę prie kiekvienos tarnybos atstovų, vaikai turėjo atlikti užduotį,“ – teigė A. Mickevičienė. Prie mums jau gerai žinomų specialiųjų tarnybų – GMP, ugniagesių gelbėtojų, policijos pareigūnų – šiemet prisidėjo VšĮ ,,Būk saugus“, ,,TOPO centras“, ,,Šypsenos akademija“ ir Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija.

Pasak pareigūnės, kvietimai dalyvauti renginyje buvo išsiųsti visoms rajono mokymo ir ugdymo įstaigoms.

„Kad būtų paprasčiau, gaivinama maždaug lietuvių liaudies dainos ,,Ant kalno mūrai“ ritmu. Tik garsiai nedainuokite, bet galite mintyse niūniuoti – tai padės neišsimušti iš ritmo“, – kalbėjo medikė.

,,Pastaruoju metu vaikai ypač pamėgo paspirtukus, jei neturi savo, pasivažinėja su draugo. Nesvarbu, kokiu paspirtuku važiuojama – paprastu ar elektriniu, jie turi mokėti užlipti ir nulipti.

Reikia, kad vaikai suprastų, kad elektrinis paspirtukas nėra toks paprastas – atėjau, užlipau ir važiuoju. Užfiksuojama labai daug eismo įvykių ir su paprastais, ir su elektriniais paspirtukais. Mūsų tikslas – pamokyti vaikus, kad jie būtų atsargūs ir saugūs. Dažnai vaikas, paklaustas, kodėl jis nesisaugodamas eina per gatvę, atsako, kad taip eina jo tėvelis. Tikimės, kad vaikai išmoks saugumo, o grįžę iš šio renginio, pamokys ir tėvelius, tikimės tęsti veiklas ir bendrauti su Kėdainiais,“ – sakė Lina Šembergė, VšĮ ,,Būk saugus“ direktorės pavaduotoja.

Mokėsi gaivinti žmogų

Renginyje dalyvavo VšĮ Kėdainių PSPC GMP skyriaus vyresnioji slaugos specialistė Jolanta Vaišvilienė, skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistė Vesta Vilčinskienė, vairuotojas Justas Bivilis. Ypač didelio susidomėjimo sulaukė demonstruojama įranga, padedanti gaivinti žmogų. V. Vilčinskienė pasakojo, kaip teisingai reikia gaivinti žmogų, atliekant išorinį širdies masažą – krūtinės ląstos paspaudimus. „Oro įpūtimai atliekami tik turint apsaugos priemones, jų neturint, įpūtimų daryti nereikia. Paspaudimų greitis – 100–120 kartų per minutę. Kad būtų paprasčiau, gaivinama maždaug lietuvių liaudies dainos ,,Ant kalno mūrai“ ritmu. Tik garsiai nedainuokite, bet galite mintyse niūniuoti – tai padės neišsimušti iš ritmo. Gaivinama tol, kol atvyks GMP medikai. Didelis mūsų pagalbininkas – išorinis automatinis širdies masažo aparatas ,,Lucas“, kuris nepavargdamas automatiškai bei tolygiai įspaudžia ir atleidžia krūtinės ląstą,“ – demonstravo vaikams specialistė.

Ugniagesiai gelbėtojai demonstravo savo darbe naudojamą įrangą.

Justas Bivilis pasakojo, kaip, ištikus traumai, imobilizuoti kaklą, visą kūną, vaikai buvo guldomi ant spinalinės lentos, o paskui ant neštuvų ir ruošiami transportavimui į gydymo įstaigą. Besidomintys galėjo apžiūrėti GMP automobilyje esančią medicininę įrangą.

Pasimatavo ugniagesio gelbėtojo uniformą

Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Andrius Eidimtas kalbėjo, kad atvykęs kartu su ugniagesiais gelbėtojais šiame renginyje demonstruoja gelbėjimo įrangą, populiarina ugniagesio gelbėtojo profesiją, pasakoja, kokia ji sunki ir kiek reikalauja atidumo įvykiuose, todėl kiekvienam labai svarbu priminti apie pirminę saugą, kad tokių įvykių išvengtų.

,,Taip pat kalbame apie saugumą artėjant vasarai. Kad visi būtų atsargūs prie vandens telkinių, žinotų skubios pagalbos telefono numerį 112, kad, įvykus nelaimei, galėtų išsikviesti pagalbą. O atidumas turbūt svarbiausias vasaros metu, ypač laiką leidžiant prie vandens telkinių. Primenam, kad vandenyje negalima dūkti, žaisti, lįsti ten, kur nežinomas krantas, kur gali būti gilu ar kitų pavojų. Demonstruojame hidraulinius gelbėjimo plėstuvus ir žirkles, kurie reikalingi autoįvykio metu automobilyje prispaustam žmogui išlaisvinti, kuomet reikia karpyti metalą. Linkime vaikams saugios vasaros,“ – linkėjo A. Eidimtas.

Lietuvos šaulių sąjungos 205 P. Lukšio kuopos atstovai demonstravo karinę ekipuotę.

Aštuonmetė Ema pasimatavo ugniagesio gelbėtojo uniformą. Mergaitė pripažino, kad ant savęs tikrai jaučia nemažą svorį – gal kokius 4 kg. Pasirodo, kad daugiausia sveria metalu kaustyti specialūs batai, kurių neįmanoma pradurti. Jos draugė Gabija užsidėjusi šalmą sakė, kad per jį nieko nemato. Ugniagesys gelbėtojas pajuokavo, kad jei dabar kiltų gaisras, mergaitės turėtų vykti kartu.

Mokinius traukė ,,apgadintas“ automobilis

Kauno automobilių techninės apžiūros centro direktorius Gintaras Ciegis pasakojo, kad automobiliais besidominčiam jaunimui – būsimiems vairuotojams – reikia žinoti kelių eismo taisykles, išmanyti apie automobilių gedimus, todėl mokiniams buvo pateikta praktinė užduotis.

„Nukentėjusiojo“ gabenimui į gydymo įstaigą pasiruošta.

,,Mes tyčia pagadinom automobilį ir žiūrim, kiek pastabūs mokinukai bei jaunuoliai, ar pastebės trūkumus. Manom, kad užduotis jiems tikrai įvykdoma, o mokiniai susipažins su automobilio saugiu eksploatavimu,“ – teigė G. Ciegis.

,,Šypsenos akademijos“ atstovė pasakojo apie dantų priežiūrą, demonstravo, kaip taisyklingai valytis dantis. ,,Svarbu išsivalyti ne tik dantis, bet ir liežuvį. Ar žinot, vaikai, kad ant liežuvio daugiau bakterijų negu ant dantų? O gal žinote, kam reikalingos seilės? Senovėje dantis valydavo su anglimi,“ – pasakojo vaikams burnos higienistė.

A. Raicevičienės nuotraukos

Panašios naujienos