Šeštadienis, 23 lapkričio, 2024
-1.7 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauV. Čmilytė–Nielsen: Liberalų sąjūdis orientuojasi ne tik į didmiesčius, bet...

V. Čmilytė–Nielsen: Liberalų sąjūdis orientuojasi ne tik į didmiesčius, bet ir į regionus

-

Naujosios kadencijos Seimo rinkimams Liberalų sąjūdis ruošis pakankamai atsinaujinęs. Naująja partijos lydere tapo parlamentarė Viktorija Čmilytė-Nielsen, tarp jos pavaduotojų – nemažai jaunosios kartos politikų. Išskirtiniame interviu „Kėdainių mugei“ Liberalų sąjūdžio vadovė pasakojo, kokie iššūkiai laukia partijos, koks dėmesys bus skiriamas šalies regionams bei opiausioms šalies problemoms, tokioms kaip socialinė nelygybė.


– Liberalų sąjūdžio nariai visuotiniame balsavime išreiškė pasitikėjimą ir Jus delegavo į partijos pirmininkės postą. Kokių naujų veiklos krypčių, naujų vėjų reikėtų tikėtis ?

– Noriu paminėti, jog išrinktas buvo ne tik partijos pirmininkas, bet ir nauji pavaduotojai, valdyba.

Labai džiaugiuosi, kad mano teikimu jais tapo, o suvažiavimo metu buvo patvirtinti, jaunosios kartos Liberalų sąjūdžio lyderiai. Tokie kaip Tauragės meras Dovydas Kaminskas, Trakų rajono merė Edita Rudelienė (pirmoji pirmininkės pavaduotoja – red.), žinomas Kauno politikas (buvęs vicemeras – red.) Simonas Kairys, parlamentaras Simonas Gentvilas, Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius.

Turime iš tiesų puikų balansą tiek tarp patyrusių mūsų politikų, tiek tarp jaunesnės kartos atstovų. Šia komanda aš pasitikiu ir manau, kad ji yra labai gera.

Esame apsibrėžę tris prioritetines kryptis. Pirmasis mūsų prioritetas yra švietimas, antrasis – gyvybingi, konkurencingi regionai. Dabar mums net prikaišoma, jog ilgą laiką buvę didmiesčių partija tapome regionų partija. Aš asmeniškai tame matau ne problemą, o atvirkščiai – didelį pranašumą. Labai gerai, kad regionuose esama nemažai Liberalų sąjūdį palaikančių žmonių. Tai padidina atstovaujamų žmonių įvairovę.

V. Čmilytė-Nielsen

Kalbant apie naujus vėjus, keliose savo kalbose apibrėžiau artimiausius uždavinius, kuriuos keliu ne tik sau, bet ir visai patvirtintai naujajai komandai.

Visų pirma – sutelkti skyrius, paskatinti sugrįžti išėjusius, kviesti naujus narius, telkti jaunimą, kad jis vėl jungtųsi prie Liberalų sąjūdžio.

Mes matome gerą tendenciją, ilgą laiką partijos narių skaičiaus kreivė krito žemyn, o šiuo metu tendencija yra priešinga – narių skaičius stabilizavosi ir pamažu didėja. Šis didėjimas vyksta visoje šalyje, geografiškai plačiai, kas mums yra labai svarbu.


– Pagrindiniu uždaviniu neabejotinai taps pasirengimas artėjantiems 2020 metų Seimo rinkimams. Ar pasikeitus partijos vadovybei keisis ir jos programinės nuostatos bei daugiau dėmesio bus skiriama ne tik didmiesčių aktualijoms, bet ir regionams?

– Suprantame, jog ne tik veidų pasikeitimas yra svarbus. Taip pat svarbios ir idėjos, su kuriomis mes einame, su kuriomis mes dalyvausime 2020 metų Seimo rinkimuose. O jie taps labai svarbiu egzaminu Liberalų sąjūdžiui.

Esame apsibrėžę tris prioritetines kryptis. Pirmasis mūsų prioritetas yra švietimas, antrasis – gyvybingi, konkurencingi regionai. Dabar mums net prikaišoma, jog ilgą laiką buvę didmiesčių partija tapome regionų partija.

Aš asmeniškai tame matau ne problemą, o atvirkščiai – didelį pranašumą. Labai gerai, kad regionuose esama nemažai Liberalų sąjūdį palaikančių žmonių. Tai padidina atstovaujamų žmonių įvairovę.

Turėsime daug dirbti, kad sustiprintume kiek prarastas pozicijas didmiesčiuose, o mūsų populiarumą regionuose išlaikytume bei taip pat augintume. Todėl regioninė politika mums labai svarbi.

– Situacija šalies regionuose – gana skirtinga. Vieni jų gyvuoja gana neblogai dėl išvystytos pramonės, o kiti tapę mažai kam patrauklūs. Tačiau visus juos vienija didesnės ar mažesnės socialinės problemos, koks dėmesys bus skiriamas jų sprendimo būdams?

Pasak V. Čmilytės-Nielsen, labai svarbu, kad neįsivyrautų draudimų politika, ką šiuo metu aiškiai pastebime.

– Tad trečiasis mūsų prioritetas – realus socialinis teisingumas, kuris suteiktų kiekvienam žmogui galimybes realizuoti savo potencialą. Taip pat ir tolygus švietimas, nepriklausantis nuo to, ar vaikas gimsta Vilniaus senamiestyje, ar mažame miestelyje.

Matome, jog socialinė atskirtis, kuri šiandien įvardinama kaip viena pagrindinių Lietuvos problemų, ji prasideda labai anksti. Todėl dėmesys švietimui čia turi ypatingą svarbą.

Na ir tradiciškai – liberalai turi ką pasakyti ir apie mokesčių politiką, ir apie smulkiojo bei vidutinio verslo skatinimą, apie žmogaus teises.

Manyčiau, jog prieš 2020 metų Seimo rinkimus atnaujinsime savo partijos programą. O žvelgdami į ateitį esame pakankamai optimistiškai nusiteikę.


– Kaip manote, ar liberalai su savo vertybėmis regionuose taps ta pasirinkimo alternatyva, išsiskiriančia iš kitų vietos politikų ?

– Žvelgdama į savo partiečių gretas, į mums prijaučiančių žmonių gretas aš viliuosi, kad taip ir bus. Nes mūsų idėjos yra laiko patikrintos ir jos – reikalingos.

Šiandien labai svarbu, kad neįsivyrautų draudimų politika, ką šiuo metu aiškiai pastebime. Kita vertus, randasi, mano galva, šiek tiek pavojingas požiūris, jog padidinus mokesčius, papildomai apmokestinus viduriniąją klasę ištaisysime ydas, kurios šiuo metu yra mūsų valstybėje. O tai – gėdingai mažos pensijos, nepakankamo dydžio pašalpos ir panašiai.

Mes puikiai suprantame, kad pašalpos – neišvengiama blogybė ir būtina padėti tiems, kuriems nepasisekė ar dėl įvairių aplinkybių reikia šios pagalbos.


– Dauguma politinių partijų bei prezidentas šiuo metu kalba apie būtinybę įveikti socialinę nelygybę – didinti pensijas, socialines išmokas nepasiturintiems. Tačiau valstybės resursai čia yra riboti, norint kažkam duoti daugiau, reikia iš kažko atimti, pavyzdžiui didinant mokesčius ar mažinant mokestines lengvatas. Kokią išeitį mato Liberalų sąjūdis?

– Manome, jog pakankamai daug resursų šiuo metu yra iššvaistoma. Kad ir švietimo sistemoje atlikti auditai rodo, kad šiai sričiai skiriamos lėšos gali būti panaudojamos kur kas optimaliau, negu yra šiandien. Nemažai problemų yra ir viešųjų pirkimų srityje.

Todėl manome, jog optimizuojant šias sistemas dėmesį reikia atkreipti į tas ydas, kurios tęsiasi metų metus. Kad ir valstybės investicijų programa, kuri kasmet, biudžeto svarstymo metu, Seime virsta tam tikru politiniu turgumi, o lėšos nėra labai protingai bei racionaliai panaudojamos, o vėliau tenka kitur ieškoti naujų resursų tokiems dalykams kaip vaiko pinigai ar socialinėms reikmėms.

Mes pasisakytume už protingesnį šių lėšų panaudojimą, nes manome, kad tai tikrai įmanoma įgyvendinti.

– Kokie iššūkiai laukia stojus prie partijos vairo iki naujosios kadencijos Seimo rinkimų likus kiek daugiau nei metams? Kokius tikslus sau kelia Liberalų sąjūdis?

– Aš manyčiau, jog mes turime likti universali partija, kuri išlaikytų savo turimas pozicijas kai kuriuose regionuose bei atgautų prarastas pozicijas didmiesčiuose. Neabejoju, kad mes tai galime padaryti. Todėl, kad turime ką pasakyti, ką pasiūlyti tiek regionų, tiek ir didmiesčių gyventojams.

Mūsų tikslas – kitos kadencijos Seime turėti stiprią liberalių pažiūrų politikų reprezentaciją. Šiuo metu mūsų frakcijoje yra 10 narių, tad tikslas – jų turėti ne mažiau, nei turime dabar. O šiam tikslui pasiekti turime kiek daugiau nei metus.

reklama

Taip pat skaitykite