Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje Kėdainiuose rugsėjo 11 dieną atidaryta tarptautinė keliaujanti tekstilės meno paroda AZIJA-EUROPA IV. Lietuvą paroda pasiekė jau aplankiusi įvairius Europos muziejus, tad ne tik kėdainiečiai, bet ir visos šalies tekstilės mylėtojai kviečiami pasinaudoti unikalia galimybe išvysti šią tolimų kultūrinių tapatybių jungtį Kėdainiuose.

Tyrinėti ir pajusti

Paroda bus eksponuojama tik Kėdainiuose. „Džiaugiamės, kad galime pristatyti šią aukšto lygio parodą pas mus ir tikime, kad joje apsilankys tekstilės mylėtojai iš visos Lietuvos“, – kviesdama patirti Europos ir Azijos meno skirtumus, menininkų novatoriškos vaizduotės turtingumą, sakė J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė.

Parodoje dalyvauja 36 autoriai: 18 autorių iš Azijos (Kinijos, Japonijos ir Pietų Korėjos), tiek pat – iš Europos. Parodai atrinkti menininkų darbai iš 15 Europos šalių. „Turėdama viziją, kokia turi būti ekspozicija, parodos kuratorė Marika Szaraz darė didžiulę atranką. Dėmesys buvo skiriamas atlikimo technikai, meistriškumui, šiuolaikiškumui – stengtasi, kad tai nebūtų tik tradicinės tekstilės darbai. Siekiama, kad žiūrovas galėtų tyrinėti kūrinį, pajusti autoriaus unikalumą, meistriškumą“, – pasakojo muziejaus-galerijos kuratorė Asta Fedaravičūtė-Jasiūnė.

Medžiagų ir technikų įvairovė

Pasak jos, tarptautinėje parodoje dalyvaujantys autoriai turi savitą braižą ir naudoja įvairiausias technikas: pynimą, rišimą, mezgimą, audimą, nėrimą, presavimą, taip pat autorines technikas. Greta tokių medžiagų kaip siūlai, popierius, plastikas, autoriai stebina novatorišku požiūriu: kuriama panaudojant sudžiovintų lapų gyslas, klijus, žarnas, plunksnas, kabelių apkabas ir visokių formų metalą.

„Siūlau tyrinėjant parodą mėginti įspėti, ar tai yra europiečio, ar azijiečio sukurtas darbas, pajusti tradicijų skirtumus ir kuo alsuoja įvairių šalių menininkai“, – siūlo muziejaus-galerijos kuratorė.

Dvi lietuvių autorės

Tarptautinėje tekstilės meno parodoje eksponuojami ir dviejų lietuvių autorių darbai: tai A. Fedaravičiūtės-Jasiūnės kompiuterinio siuvinėjimo technika atlikta mikropasaulio instaliacija „Penicillium digitatum“ ir Linos Ringelienės instaliacija „Lengvos baimės“ (autorinė technika, žarnos, plunksnos, rašalas).

„Džiaugiuosi, kad mano kūryba pastebėta ir į ketvirtąją parodą atrenkama jau antrą kartą. Į šią parodą atrinktas mano diplominis magistro darbas, atliktas kompiuterinio siuvinėjimo technika. Tai pelėsinio grybo, augančio ant apelsinų, atvaizdas, kurį mes pamatytume per mikroskopą, išdidintą 23 tūkstančius kartų. Per mikroskopą jis atrodo kaip nuostabi melsva gėlė. Ieškodama technikos, pasirinkau siuvinėjimą, o atlikimui pasitelkiau šiuolaikines technologijas. Taip pat įspūdžiui sustiprinti naudojau fluorescensinį siūlą, kuris vakare švyti“, – savo kūrinį pristatė autorė. Šio darbo fragmentas muziejuje-galerijoje eksponuotas jau anksčiau, tačiau visą kūrinį parodos lankytojai išvys pirmą kartą.

Tai – ketvirtoji AZIJOS-EUROPOS tekstilės meno paroda. Jos koncepciją 2010 m. sukūrė parodų iniciatorė Erny Piret, o pirmosios trys tarptautinės parodos sukėlė nepaprastą visuomenės bei menininkų susidomėjimą. Ketvirtoji tarptautinė keliaujanti tekstilės meno paroda Janinos Monkutės-Marks muziejuje veiks iki lapkričio 7 dienos.