Birželio pabaigoje į kasmetinį visuotinį ataskaitinį susirinkimą rinkosi Kėdainių krašto ūkininkai. Įprastai metų pradžioje pristatoma Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos (KKŪS) ataskaita šiemet dėl karantino buvo nukelta į vasarą.

Tad bemaž vidurvasarį susirinkime krašto žemdirbiai apžvelgė užmarštin nueinančius praėjusius metus, aptarė šių metų, tiksliau, likusio pusmečio, planus ir pasidžiaugė, kad karantiną jie išnaudojo prasmingai – netrukdomi, susitelkę į svarbiausius pavasario darbus.

Kėlė nerimą

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas neslėpė, kad iš pradžių neaiški situacija dėl COVID-19 žemdirbiams kėlė nemenką nerimą, tačiau vėliau, atvirkščiai, karantinas pasitarnavo ūkio darbams.

„Gera žinia, kad po šių akcijų pasiekėme šiokį tokį rezultatą ir mus išgirdo Briuselis, pradėta kalbėta apie mūsų rūpesčius. Šiuo metu su Žemės ūkio ministerija vyksta derybos dėl 2020–2027 metų biudžeto.“
V. Ivanauskas

„Iš pradžių manėme, kad dėl koronaviruso turėsime bėdų, tačiau prasidėjus karantinui be jokių trukdžių ramiai atlikome visus pavasario darbus, nes nebebuvo mokymų, darbo vizitų, susitikimų, todėl labiau galėjome susikoncentruoti į žemės ūkio reikalus“, – sakė V. Ivanauskas.

Neaišku, ką iškrės

Pasak KKŪS vadovo, šiuo metu, lyginant su pernai metais, situacija žemės ūkyje yra palankesnė, nes padaryta apie 60 procentų darbų, liko apie 40 proc.

„Darbo tikrai dar turime, nes mūsų laukia nemažai iššūkių, kad ir šiomis dienomis pliaupusios stiprios liūtys, kurios išguldė nemažai pasėlių. Žalos padarė ir gegužę iškritęs sniegas. Nepaisant to, tikimės geresnių metų nei pernai, tačiau negali žinoti, ką mums dar iškrės gamta“, – kalbėjo V. Ivanauskas.

Geros žinios

Šiuo metu sudėtingiausia situacija yra pieno ir mėsos sektoriuose. Pirmajame dėl pandemijos ir sezoniškumo smarkiai krito pieno kainos, o antrajam įtakos turėjo karantinas. Kadangi perdirbėjai tikino, jog uždarius valstybių sienas jie negali išvežti produkcijos į užsienį. Tai paveikė mėsos kainas, kurios taip pat krito.

„Gera žinia, kad Žemės ūkio ministerija pienininkams žada subsidijas, kurios sieks apie 12–18 mln. eurų. Tikimasi, jog tai pagerins padėtį pieno ūkiuose. Smagu, kad pašarais šiemet apsirūpinsime pakankamai, nes priaugo daug kokybiškos žolės. Pernai buvo bėda su pašarais, buvo išsekę jų ištekliai, todėl šiemet ūkininkai turėtų atsistatyti“, – sakė V. Ivanauskas.
Kokia ateitis laukia grūdų sektoriaus – neaišku, tačiau žemdirbiai mano, kad ji bus panaši į pernai metų situaciją.

Juto spaudimą

2019-ieji rajono ūkininkams buvo sudėtingi, nes jie pajuto tiesioginį spaudimą žemės ūkiui, todėl praėjusį rudenį pradėjo rengti akcijas – laukuose statė žalius kryžius, traktoriais važiavo per šalies miestus ir kaimus, būriavosi prie savivaldybių, kad būtų atkreiptas dėmesys į žemdirbių bėdas.

KKŪS nariai – vieni aktyviausių šalyje, sprendžiant žemdirbių problemas.

„Už pagamintą produkciją mūsų šalies žemdirbiai gauna pačią mažiausią kainą ir Europos Sąjungos paramą žemės ūkiui, nes bendrijoje Lietuva yra paskutinėje vietoje. Puikus pavyzdys – prekybos centruose parduodama kiauliena, rasite tik 30 procentų lietuviškos produkcijos, nes 70 proc. yra iš Lenkijos ir Vokietijos. Pieno lentynose lenkiškas pienas išstumia lietuvišką. Mūsų grūdų taip pat mažesnė kaina. Tai vykdomos žemės ūkio politikos pasekmė“, – aiškino V. Ivanauskas.

Pastarųjų metų žemės ūkio padėties rodiklius puikiai atspindi „Eurostato“ duomenys, pagal kuriuos, lyginant 2017–2018 metus, žemės ūkio produkcijos kritimas yra 14, 2 proc. Panaši statistika buvo ir 2019-iaisiais.

Teks pakovoti

„Gera žinia, kad po šių akcijų pasiekėme šiokį tokį rezultatą ir mus išgirdo Briuselis, pradėta kalbėti apie mūsų rūpesčius. Šiuo metu su Žemės ūkio ministerija vyksta derybos dėl 2020–2027 metų biudžeto. Ateityje, manau, jeigu nepavyks susitarti dėl ūkininkų problemų, vėl turėsime imtis panašių priemonių ir akcijų“, – pabrėžė V. Ivanauskas.

Pasak KKŪS vadovo, kadangi Europos Sąjunga kol kas nežada vienodinti išmokų bendrijos šalių žemdirbiams, todėl krašto ūkininkai mano, kad šiemet jiems dar teks smarkiai pakovoti už žemės ūkį tiek rajono lygiu, tiek šalies bei ES mastu.

Valdo pusę žemės

KKŪS vienija daugiau kaip 230 ūkininkų, iš kurių – apie 100 jaunųjų ūkininkų.

„Lyginant su visu registruotų Kėdainių rajono ūkių skaičiumi, kuris siekia daugiau kaip du tūkstančius, atrodo, kad mūsų sąjunga vienija tik nedidelę dalį krašto žemdirbių. Tačiau KKŪS ūkininkai valdo apie 46 tūkst. hektarų žemės – maždaug pusę Kėdainių rajone deklaruojamos apie 108 tūkst. hektarų žemės“, – sakė V. Ivanauskas.

Panašios naujienos