Netoli Šėtos esančio Pašumerio dvaro, kurio sodyba yra įrašyta į Kultūros paveldo departamento kultūros vertybių registrą, šeimininkai jau kuris laikas tvarko namus ir aplinką, kad pamažu sugrąžintų buvusį šios vietos grožį.

Pašumerio dvaro tvenkinyje rasti vokiečių artilerijos šoviniai.

Pašumerio dvaro tvenkinyje rasti vokiečių artilerijos sviediniai.

„Kadangi viską darome savo jėgomis ir lėšomis, tai greitų rezultatų negalime pasiekti. Šią vasarą eilė atėjo sodybos tvenkinukui. Jį valome ir gražiname. Vakar, rugsėjo 14-ąją, teko darbus trumpam sustabdyti, nes kasant dumblą buvo ištraukta senų artilerijos sviedinių. Pamatę tokį radinį, greitai iškvietėme specialiąsias tarnybas. Jų specialistams atvykus, sužinojome, kad tai Antrojo pasaulinio karo vokiečių artilerijos sviediniai“, – sakė Pašumerio dvare gyvenanti Antanida Likšienė.

Pasak vienos dvaro savininkių, toks radinys nors ir nustebino, bet visai tikėtinas: „1944 metais Šėtos apylinkėse vyko atkaklūs mūšiai. Matyt, vokiečiai traukdamiesi nebepajėgė pasiimti visų šaudmenų, tai vieną dėžę nuskandino dvaro tvenkinyje. Po 71 metų tuos šaudmenis ir radome. Atvykusių specialistų teigimu, sviediniai yra surūdiję, bet pilni. Jie operatyviai buvo išvežti ir, sakė, bus saugiai sunaikinti.“

Moteris teigė, kad ateityje norėtų rasti kiek saugesnių buvusių dvaro šeimininkų palikimo ženklų ir pėdsakų.

Pašumerio dvaras mena itin gražią ir turtingą istoriją, o dokumentuose pirmą kartą paminėtas 1560 metais.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.