Vietiniam turizmui augant kaip ant mielių, vietos turizmo verslas pradeda intensyvius pasiruošimo darbus. Kokios naujienos šiemet turistus vilios kelionėms Lietuvoje apžvelgia nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ ir turizmo informacijos centrai. Tarp intriguojančių pasiūlymų – pirtis ant siauruko bėgių, „Venecija“ Trakuose ir pirmasis šalyje muziejus ant vandens.

Pasak „Keliauk Lietuvoje“ komunikacijos projektų vadovės Snieguolės Valiaugaitės, pasiruošimas turizmo sezonui prasidėjo gerokai anksčiau – šiemet Lietuvoje laukia kaip niekada daug renginių: Kaunas kviečia švęsti Europos Kultūros sostinės metus, Alytus – Lietuvos kultūros sostinės titulą, Trakai – 700 metų jubiliejų bei Lietuvos karaimų metus, Šiaulių šokolado muziejus – dešimtmetį nuo įkūrimo, savo 700 metų gimtadieniui intensyviai pradeda ruoštis ir Vilnius.

„Panašu, kad šiemet keliautojams dažniau kils klausimas ne kur keliauti, o kaip suspėti viską pamatyti. Džiaugiamės matydami atsigaunančius vietos turistų srautus – tai paskatina turizmo verslą kurti. Šiemet atsivers naujos lankytinos vietos šeimoms, gamtos ir pėsčiųjų takų mylėtojams, duris atvers ir naujos apgyvendinimo įstaigos“, – pasakoja S. Valiaugaitė.

2022 m. kelionėms po Lietuvą – daugiau nei 40 naujų idėjų. Anot „Keliauk Lietuvoje“, turizmo naujienų sąrašas artėjant sezonui dar plėsis, tačiau kelios lankytinos vietos „pro rakto skylutę“ patiems smalsiausiems atskleidžiamos žemiau:

Nauji objektai ir patirtys: to dar nebuvo

Pirtis ant siauruko bėgių. Vasaros sezono naujovė – kelionė pirtelėje į vandens telkinį. „Įrengsime vagoną–pirtelę ir bus galima keliauti kaitinantis pirtelėje, o nuvykus išsimaudyti viename ar kitame vandens telkinyje bei grįžti į pradinį tašką“, – planuoja VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ atstovai.

Muziejus ant vandens. Karinę tarnybą baigusio laivo „Sūduvis“ antrasis gyvenimas – muziejus ant vandens. Tai bus pirmasis tokio tipo muziejus Lietuvoje. Lietuvos jūrų muziejaus komanda ketina įgyvendinti laivo transformaciją ir į jį svečius priimti nuo 2022 m. pavasario antrosios pusės.

Gondolos Trakuose. Šie metai Trakams ypatingi – miestas švęs 700 metų jubiliejų! Ta proga Trakų svečių laukia nemažai šventinių netikėtumų, tarp kurių – ir galimybė paplaukioti gondolomis. Keliautojai galės pasijusti it tikroje Venecijoje, o žinant Trakų kraštovaizdžio grožį – net ir geriau nei Italijoje.

Asmenukė su Tomu Manu. Neringos muziejai iki šių metų pabaigos planuoja pristatyti Kuršių nerijos lankytojams Vydūno muzikinį suolelį, Vydūno minčių šviesos taką ar net pakviesti pasidaryti asmenukę su Tomu Manu!

Menas žemkasėje. Kairiajame Nemuno krante, Zapyškio miestelyje parkuojamas laivas-žemkasė „Nemuno7“ taps meno, kūrybos ir kultūros centru, vienu ryškiausių „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ akcentų. „Nemuno7“ bus įrengta parodų erdvė, menininkų rezidencijos. Atidarymas planuojamas gegužės 22 d.

Tiltas, kuriam gali parinkti spalvą. Jonavos pėsčiųjų bei dviračių tiltas per Žeimių gatvę dar pernai sujungė gyvenamąjį rajoną ir Joninių slėnį su sporto arena bei stadionu. Šiemet prieš pervažiuodamas šį tiltą gali pakeisti jo spalvą pagal savo nuotaiką!

Atgal į praeities turgų. Norite patekti į XIX pab.–XX a. vid. turgavietę? Tai jau galite padaryti Šilutėje, pasinaudodami „virtualios realybės“ žiūronais prie Hugo Šojaus muziejaus. Jie nukels į realistiškai atkurtą senąją turgaus aikštę su ją supančia aplinka bei garsais. Išbandykite virtualios realybės turą „Iš dabarties į praeitį: Šilokarčemos turgavietė“.

Naujienos mažiesiems keliautojams

Animaciniai herojai Biržų r. Visai netoli nuo Kirkilų apžvalgos bokšto įsikūręs Kirkilų pramogų parkas kasmet nustebina naujienomis. Šiemet keliaujančios šeimos čia atras naują animacinių superherojų bei skulptūrų parką.

Kalėdų senelis vasarą. Nuo šiol sužinoti, ką gi veikia Senelis Kalėda vasarą, bus galima Rokiškyje. Turizmo ir verslo informacijos centras skatins tyrinėti Rokiškio kraštą ir žiemą, ir vasarą sekant Kalėdos pėdomis! Projektas „VasarOk su Kalėda“ atskleis daugybę Senelio mėgstamų pramogų, atradimų, degustacijų, užsiėmimų ar vietų, tinkamų darbostogoms.

Nakvynė Gamtos mokykloje. Kuršių nerijoje šiemet turėtų iškilti dvi naujos Gamtos mokyklos – Smiltynėje ir Nidoje. Jose ketinama ne tik įrengti laboratorijas, bet ir nakvynės vietas iš toliau atvykusiems vaikams, organizuoti žygius tyrinėti gamtos.

Teminiai žygiai, ekskursijos

Meko pėdsakais. Biržų kraštas – avangardinio kino kūrėjų brolių Jono ir Adolfo Mekų gimtinė. Šiemet jau galima užsisakyti ekskursiją „Jono ir Adolfo Mekų keliais“ po svarbiausias brolių Mekų gyvenimo vietas, esančias Biržų krašte.

Į tarpukario banką. Kretingoje šiemet pristatoma nauja ekskursija „Kur kvepia pinigais“. Jos metu – unikali galimybė patekti į nebeveikiantį tarpukario banką, pamatyti bankininko butą ir slaptas pinigų saugyklas.

Po Klaipėdą – kitaip. „Laikas kartais pėdina kaip lėtas milžinas palikdamas už nugaros vien griuvėsius miesto gatvėse ir žmonių gyvenime. O kartais moka būti mažas mažas, lyg atomas, jog nei žmogus, nei miestas nesugeba jo tokio pastebėti“. Birželio–rugsėjo mėnesiais kitokiai pažinčiai su uostamiesčiu kviečia „Taško“ teatras, pristatantis teatralizuotų-istorinių ekskursijų ciklą po Klaipėdą.

Pas Vytauto žmoną. Keliaujantys po Jurbarką galės išmėginti edukacijas bei teatralizuotus susitikimus su XV a. muzika „Vytautas Didysis Veliuonoje“. Jų metu susitiksite su Ona Vytautiene, rūmų damomis, lietuvių ir kryžiuočių ordino karžygiais ir kt.

Pacų keliu. Vilkaviškį bus galima geriau pažinti einant nauju maršrutu „Pacų kelias“. Jis apims ne tik Vilkaviškio rajoną, bet ir Prienus bei Suvalkų pavietą Lenkijoje. Visus objektus bei veiklas, susijusias su šios giminės pėdsakais Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, ženklins metalinė lelija iš Pacų šeimos herbo. Vilkaviškio rajone metalinę leliją atrasite dviejose vietose – prie Vilkaviškio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo katedros ir prie Alvito Šv. Onos bažnyčios, Prienų rajone – penkiose vietose.

Karaimų istorijos pėdsakais. 2022 m. – Lietuvos karaimų metai. Todėl Trakų turizmo informacijos centras sukūrė virtualų maršrutą „Karaimų istorijos pėdsakais“ lietuvių, anglų ir vokiečių kalbomis. Pavasarį maršrutas bus paženklintas metalinėmis info lentelėmis – nuskaičius QR kodą bus galima daugiau sužinoti apie objektą, susijusį su karaimų bendruomene.

Nuotykiai liežuviui. Gastronominės patirtys

Miltuotos istorijos. Sodeliškių dvare (Biržų r.) – nauja edukacinė programa „Vėjo malūno paleidimas“. Jos metu apsilankysite vieninteliame Lietuvoje veikiančiame 1924 m. vėjo malūne su 9 metrų ilgio sparnais, susipažinsite su malūno statymo ir restauravimo istorija, veikimo principais. Pats malūnininkas papasakos ir parodys, kaip yra malami grūdai. Kiekvienas galės parsivežti ką tik sumaltų miltų.

Dvariška degustacija. Ilzenbergo dvaras (Rokiškio r.) pakvies į iškylą elektriniu katamaranu Ilgio ežere degustuojant Ilzenbergo dvaro produkciją.

Džiovinukai. Ateinantį sezoną Jurbarke bus sukurta įmonės „Džiovinukas“ gamybos erdvė ir augalinio maisto kavinė. Čia bus vykdomos degustacijos-edukacijos, kurių metu bus supažindinama, kaip gaminami džiovinukai – natūralūs skanėstai iš vaisių ir riešutų.

Dzūkų vaišės. „Dzūkijos dvaras“ (Alytaus r.), garsėjantis dzūkiškomis bandomis, pristatys naują edukacinę programą „Senieji dzūkų vakarojimo papročiai“.

Patyrimai naujuose muziejuose

Atgiję veidrodžiai. Lazdijuose š. m. sausio 13 d. duris atvėrė laisvės kovoms ir jų aukoms atminti ir įamžinti skirtas muziejus. NKVD, KGB ir kitoms struktūroms priklausiusio pastato rūsyje išlikusios kankinimo kameros, kuriose girdimos laisvės kovotojų istorijos, per du pastato aukštus įrengtos interaktyvios bei šiuolaikiškos ekspozicijos. Muziejuje girdimi garsai ir matomi istoriniai vaizdai: sendintuose veidrodžiuose susipina praeities ir dabarties motyvai, pokario dainos bei kovojusių už Lietuvos laisvę prisiminimai.

Šiauliai iš paukščio skrydžio. Šiaulių simbolis – Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedra – po renovacijos visus pakvies į 65 metrų aukščio bokšte įrengtą apžvalgos aikštelę. Iš jos bus galima grožėtis miesto panorama. Bokšte taip pat bus įrengta ir archeologinių radinių bei bažnytinio meno kūrinių galerija.

Medinukų muziejus. Antram gyvenimui prikeltame Žvėryno, Polocko g. 52, medinuke Vilniuje jau šiemet atsivers Medinės miesto architektūros muziejus.

Dar daugiau retro automobilių. Nuo 2019 m. Sodeliškių dvare (Biržų r.) atidarytame Senovinės technikos muziejuje – gerokai daugiau nei 600 įvairiausių eksponatų. Vasaros pradžioje bus atidaromas dar vienas pastatas su nauja senovinių automobilių ekspozicija.

Atgimstantis žydų paveldas. Šiemet planuojama po renovacijos atidaryti Švėkšnos sinagogą (Šilutės r.). Telšiuose duris atvers rekonstruota ješiva – rabinų mokykla, į kurią plūsdavo studentai iš viso pasaulio.

Muziejus buvusioje raketinėje bazėje. 2022 m. vasario 16 d., minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, po rekonstrukcijos buvo atvertas Lietuvos laisvės kovų ir tremties muziejus Kopūstėlių bazėje (Ukmergės r.). Muziejaus įkūrėjai – nevyriausybinė organizacija „Miško broliai“. Muziejus papildytas didžiule ekspozicine-edukacine erdve su 1918 m. Pirmojo didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino pėstininkų pulko ekspozicija.

Skriptoriumas. Restauruotame Palėvenės buvusio dominikonų vienuolyno (Kupiškio r.) svirne vasaros pabaigoje planuojama įrengti perrašinėjimo patalpą – kaip viduramžių vienuolynuose „Scriptorium dominicani“, kur bus galima išmokti rašyti žąsies plunksna.

90-ųjų automobilizmas ir naujos ekspozicijos. Molėtų technikos muziejus dar labiau išplėtė savo teritoriją – muziejų papildė dvi naujos 800 kv. m ekspozicijų salės, kurių vienoje kuriama paroda „Automobilizmas Lietuvoje – 90“. Architektūros ir dizaino sprendimais čia rūpinosi Joris Šykovas – vienas iš MO muziejaus parodos „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“ bendraautorių. Kitoje salėje–angare šiemet bus įrengta gaisrinių automobilių ir įrangos ekspozicija.

Nauji pasiūlymai laisvalaikiui gryname ore

Po meteorito kraterį. Ukmergės miestelis Vepriai garsėja kaip įsikūręs pačiame meteorito krateryje. Prieš šį turistinį sezoną lankytojams planuojama pristatyti naują maršrutą „Gamtos  ir kultūros paminklai Veprių krašte“, kuris padės geriau susipažinti su žymiausiais objektais, tokiais kaip Veprių dvaras, Slabados piliakalnis ar Veprių Kalvarijos.

Nuotykių trasos. Šalia Varėnos miesto nuo gegužės mėnesio atsiras naujos orientavimosi trasos – 3 iš jų bus šalimais esančiuose miškuose (Šeimos, Vaikų ir Nuotykių trasos), o viena ves per miesto lankytinus objektus.

Atsinaujinęs piliakalnis. Šiemet turistus Punios piliakalnis (Alytaus r.) pasitiks išgražėjęs, naujai sutvarkytas ir pritaikytas patogiam turizmui: įrengtos apžvalgos–poilsio aikštelės, suteikiančios daugiau galimybių pasigrožėti nuo piliakalnio atsiveriančiais Nemuno vingiais ir Punios šilo vaizdais. Atnaujintais takais ir laiptais nusileidus iki Nemuno, įrengtais terasiniais laiptais galima apeiti aplink visą piliakalnį. Papėdėje lauks dar viena staigmena – laiptuotas Nečiuikų šaltinis, prie kurio taip pat veda įrengtas takas.

Teminiai gidai šeimoms ir žvaigždinėtojams. Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras šiais metais specialiais maršrutų pasiūlymais žada nustebinti šeimas ir žvaigždžių tyrinėtojus. Pabėgus iš didžiųjų miestų šviesų ir šurmulio, čia atsiveria dangaus ir atostogų erdvių platybės. Nauji turistiniai gidai šeimoms bei žvaigždinėtojams – tai, kuo Molėtų kraštas unikalus. Kiekvieną maršrutą pasirinkę keliautojai atras išskirtinius pasiūlymus – žvaigždėtoms naktims, kelionėms su mažaisiais ar įvairias galimybes tapti atradėjais.

Vandens autobusas. Klaipėdoje turėtų pajudėti vandens autobusas, žmones gabenantis nuo Biržos tilto aukštyn Danės upe iki Tauralaukio mikrorajono. Numatytos 6 prieplaukos stotelės (šiuo metu dar įrenginėjamos prieplaukos ir priekrantės). Planuojama turėti 3 vandens autobusus, kurie per dieną atliktų 12 reisų.

Parkas visai dienai. Molėtų r. esantis „Žalvario parkas“, neretai vadinamas lietuviškuoju Disneilendu, šiemet siūlys ne tik smagiai keliauti, bet ir iškylauti. Čia atsiras daug pavėsinių, todėl parko lankytojai ne tik galės pasivaikščioti, išsimaudyti ar pasisupti, bet ir išsikepti maisto, turėti daugiau privatumo.

Daugiau inform. www.lithuania.travel.lt

Šaltinis: „Keliauk Lietuvoje“

Panašios naujienos