Ruduo yra pats dosniausias metų laikas, nes didžioji dalis naujojo derliaus sunoks­ta būtent dabar. Turgaus prekystaliai nukrauti įvairiausių rūšių daržovėmis, uogomis, vaisiais ir kitomis gėrybėmis, todėl gana nemažai kėdainiečių ir rajono gyventojų skuba įsigyti jiems reikalingų, pačių šviežiausių maisto produktų.

Pasiūla ir kokybė pirkėjų nenuvilia

„Dažnokai užsuku į turgų, nes čia randu viską, ko reikia. Parduotuvėse parduodamos daržovės ir vaisiai, jei supakuoti, kartais nuvilia, žiūrėk, apačioje koks sugedęs produktas įdėtas. O turguje gali laisvai pasirinkti ką ir kiek nori, net paragauti leidžia, todėl ir užsuku čia“, – su šypsena veide kalbėjo turguje pakalbinta p. Bronė.

„Į turgų ateinu kas savaitę. Manau, kad čia parduodama produkcija yra kur kas ekologiškesnė. Kainos nesikandžioja, man tinka. Šįkart pirkau svogūnų, paprikų, agurkų ir slyvų, paruošiu žiemai konservų. Turguje parduodamų rudens gėrybių kokybe neteko nusivilti, niekas nei iššaudė, nei surūgo, nei sugedo“, – tvirtino kita kėdainietė.

Ūkininkas J. Bytautas pirkėjų nestokoja.

Į turgų dažniausia užsuka vyresni

Nors Kėdainių centrinis turgus atviras visiems, čia daugiausia ateina vyresnio amžiaus žmonės, ypač trečiadieniais, matyt, todėl, kad tai yra darbo diena. Kita vertus, jaunimui labiau įprasta lankytis didžiuosiuose prekybos centruose, na, o jų tėvai ir seneliai, gal iš įpročio, o gal tikėdamiesi rasti ekologiškesnių, chemikalais neapdorotų produktų, mina takus į turgų.

Kainos šiemet didesnės

Trečiadienį miesto turguje už kilogramą agurkų buvo prašoma 2 eurų, už bulves, morkas, obuolius, kriaušes – iki euro, kiek brangiau atsiėjo slyvos, paprikos. Ridikėlių, krapų, svogūnų, rūgštynių ryšulėliai, kaip ir cukinijos, moliūgai, aguročiai – po keliasdešimt centų. Voveraičių ar pusę kilogramo aviečių galėjai nusipirkti už 2,5 euro, spanguolės kainavo 2 eurus, šilauogės – 4,50, stiklinė pupelių apie 70 centų, česnakai po 3,50, svogūnai po eurą už kilogramą.
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė tvirtina, kad šiemet beveik visų rūšių daržovės pabrango, nes jų savikainą išaugino šaltas pavasaris ir ypač kaitri vasara.

„Prasti metai. Burokėliai visai neužaugo, morkos irgi nedidelės. Tik lauko agurkai gerai derėjo“, – tvirtino p. Nijolė, į turgų prekiauti atvykusi iš Dotnuvos seniūnijos.

„Šiemet prasčiau augo bulvės, derlius gerokai mažesnis, o štai agurkų liepos mėnesį tiek užderėjo, kad nebeturėjom kur dėti, teko supirkėjams po 25 centus už kilogramą atiduoti“, – sakė kita prekiautoja.

„Sausra ir didžiuliai karščiai sumenkino ir miško gėrybių derlių. Mėlynės tiesiog iškepė, sumažėjo ir spanguolių, voveraičių“, – sakė p. Inga, turguje prekiaujanti gėrybėmis, surinktomis Labanore, Molėtuose ir aplinkinėse vietovėse.

Koją pakišo ir „corona“

Turgaus prekiautojai pastebi, kad pirkėjų kasmet vis mažėja, ypač sutrukdė Covido infekcija ir dėl jos atsiradę suvaržymai.

„Pirkimas labai sumažėjo. Tikėjomės, kad šiandien, kai į didžiuosius prekybos centrus galima įeiti tik su galimybių pasu, turguje padaugės pirkėjų, ir, žinote, iš tiesų šiek tiek daugiau apsilankė. Turime pasidėję dezinfekcinio skysčio, bet žmonės juo nesinaudoja. Pirkėjams labiau rūpi prekių kaina ir išvaizda. Jei, pavyzdžiui, pomidorai bus pernokę, jų greičiausiai neparduosi“, – tvirtino jau daug metų turguje su sūnumi daržovėmis prekiaujanti Gražina Laucienė.

Apsipirkimą turguje lydi geros emocijos.

Yra ir daugiau rūpesčių

„Jei ne sava technika, ūkininkauti būtų labai sunku. Dabar gi, turime savo kombainą, traktorius, kasamąsias, kultivatorių, frezą, plūgus ir kitus padargus. Samdyti techniką būtų labai brangu. Ūkyje patys viską darom. Dar viena problema, kad Lietuvoje nėra kokybiškų sėklų. Jas, nors ir nepigu, siunčiuosi arba atveža iš Austrijos, Vokietijos, Lenkijos, Ukrainos, Olandijos, Rusijos. Kartą teko viename prekybos centre nusipirkti morkų sėklų, tai užaugo tokios negražios, kad viską teko sufrezuoti.

Šiemet gerai augo pomidorai, bulvės, bet labai šuto svogūnai. Kur buvo nenuravėta, pavėsyje, tai dar nieko, o kur ant plyno lauko, per tą didžiulę kaitrą šuto kaip ant keptuvės.

Turiu slyvų, obelų, bet, norint, kad derlius būtų gausus, o vaisiai sveiki, reikia purkšti medžius. Rudenį, nuėmus derlių, reikia į 10 litrų vandens įmaišyti kilogramą karbamido ir medžius gerai išmaudyti kaip duše. Tada žūsta visi kenkėjai ir jų kiaušinėliai“, – gausia ūkininkavimo patirtimi dalijosi Jonas Bytautas, nuo 2004 metų ūkininkaujantis Dotnuvos seniūnijoje, Beržų kaime.

„Kėdainių mugės“ inf. ir nuotraukos

Panašios naujienos