„Puikiai suprantame, kad nepakanka vien gražiai nudažyti Kultūros centrą. Jis turi būti gyvas ir skatinantis bendruomenę dalyvauti kultūriniame gyvenime. Akivaizdu, jog jau dabar trūksta savotiškų „klijų“ tarp skirtingų žmonių grupių. Tad tą spragą puikiai gali užpildyti kultūra“, – sako praėjusį penktadienį Kėdainiuose viešėjęs Lietuvos Respublikos Kultūros ministras Simonas Kairys.

Kultūros ministras S. Kairys Kėdainiuose lankėsi su viceministru Rimantu Mikaičiu bei ministro patarėju Sigitu Šliažu. Vizitą ministras su komanda pradėjo Apytalaukyje prie dvaro, vėliau lankėsi Daugiakultūriame centre, apžiūrėjo renovuojamą Kėdainių kultūros centrą.

Savivaldybėje ministro komanda susitiko su kultūros įstaigų vadovais, nors tikėjosi diskusijos su platesniu Kėdainių kultūros darbuotojų ratu.

Taps lengviau pritraukti investuotojų

Apžiūrėjęs Apytalaukio dvarą, ministras pažadėjo, kad šis paveldo objektas bus išbrauktas iš neprivatizuojamųjų sąrašo.

„Buvo kreiptasi į ministrą, kad Apytalaukio dvaras būtų išbrauktas iš neprivatizuojamų objektų sąrašo. Aš norėjau dar daugiau – kad Apytalaukio dvaras būtų perduotas valstybės, savivaldybės žinion, – sakė ministrą lydėjęs buvęs meras, Kėdainių rajono tarybos narys Saulius Grinkevičius. – Ministras to nepažadėjo, bet užtvirtino, kad iš neprivatizuojamųjų sąrašo Apytalaukio dvaras bus išbrauktas. Tada taps lengviau ieškoti investuotojų.“

Kultūros centras durų greitai neatvers

Ministro komanda apžiūrėjo renovuojamus Kėdainių kultūros centro rūmus. Ministerija savo įsipareigojimus vykdo. Šiais metais Kėdainių savivaldybės biudžetą pasieks paskutinė pagal sutartį valstybės injekcija (apie 300 tūkstančių eurų) kultūros centro renovacijai. Toliau darbus pabaigti savivaldybė jau turės savo lėšomis.

Svečiai, pamatę jau atliktus darbus, suabejojo, ar tinkama bus scena – ji pasirodė suspausta, trūksta gylio.

„Pagal pirminį projektą scena turėjo būti didesnė, dabar ji sumažinta, pastebėjo ir tarybos narys S. Grinkevičius, nuogąstaujantis, kad Kėdainių kultūros centras durų dar neatversiąs net ir 2025-aisiais metais. – Net ir statybininkai sako matą, kad kultūros centras gali būti pabaigtas tik 2026 m.“

Kėdainiai – šešėlyje

„Pamatėme, kad galėtų būti daugiau valstybės ir savivaldybės sinergijos“, – savivaldybėje savo ir komandos įspūdžius Kėdainiuose apibendrino kultūros ministras.

Pasak S. Kairio, Kėdainiai vis dar yra šešėlyje – Kauno Europos kultūros sostinės, Vilniaus 700 metų jubiliejaus. Bet Kėdainiai, būdami kompaktiški ir turintys turtingą istoriją, kone kaip Vilniaus, gali būti įdomūs. „Čia yra begalė įdomių dalykų – nuo Česlovo Milošo gimtinės, žydų istorijos periodo, Radvilų palikimo – daugybė dalykų, kurie Kėdainius daro labai įdomiu miestu“.

Kultūros ministras S. Kairys paskatino turėti ambicijų ir dalyvauti Lietuvos kultūros sostinės konkurse. Lietuvos kultūros sostine konkurso būdu gali būti išrinktas bet kuris Lietuvos miestas, išskyrus Vilnių. „Manome, Kėdainiai tikrai turi kuo nustebinti“, – įsitikinęs ministras.

Kėdainių r. savivaldybės ir „Kėdainių mugės“ inf.

Rolano Valionio nuotraukos