Trečiadienis, 27 lapkričio, 2024
5.3 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosTilto griūtis – didesnis galvos skausmas gyventojams ar valdžiai?

Tilto griūtis – didesnis galvos skausmas gyventojams ar valdžiai?

-

Šią savaitę nugarmėjus pagrindinio tilto Kėdainių mieste konstrukcijai aukų išvengta. Bet pasekmes gyventojai jau pajuto. Pajuto jas ir rajono vadovai – žmonės pikti, reikalauja sprendimų. O jų – nėra.

Sugriuvo piko metu

Antradienio rytą eismą Kėdainių mieste paralyžiavo tilto griūtis. Gyventojo pranešimą, kad Kėdainiuose, Tilto g. į Nevėžį nukrito dalis tilto atbrailos su dalimi asfalto, Kauno priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba gavo 7:45 val.

Kaip tik tuo metu, kai tiltu kėdainiečiai vyko į darbus, vaikai ėjo į mokyklą. Nukentėjusiųjų nebuvo. Automobilių ir pėsčiųjų eismas per tiltą Tilto gatvėje buvo uždarytas. Policija rūpinosi, kad pėstieji nerizikuotų eiti griūvančiu tiltu. „Vis dėlto yra labai daug pėsčiųjų norinčių pereiti tiltą“, – iškart po avarijos sakė D. Vaitkevičienė, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovė spaudai.

Tilto avarija Kėdainiuose įvyko belaukiant šalies Prezidento Gitano Nausėdos vizito. Prezidento kortežas į miestą iš Taučiūnų (Vilainių sen.) įvažiuoti turėjo būtent per Tilto gatvę. Tačiau, stabtelėjus prie sugriuvusio tilto, prezidentiniam eskortui į savivaldybę teko važiuoti aplinkiniu keliu.

Miestas perskirtas

Nevėžio į dvi dalis perskirtus Kėdainius šiuo metu jungia vienintelis, 2018 m. suremontuotas pėsčiųjų tiltas senamiestyje.

Skirtinguose upės krantuose reikalų turinčių ir gyvenančių kėdainiečių kelionė prailgėjo daugiau kaip pusvalandžiu. Tik aplinkkeliu (keliu Šeduva-Jonava, per Paobelę) kitą miesto dalį dabar pasiekti galintys gyventojai jau patiria ir finansinių nuostolių.

Tilto gatvėje įgriuvo tiltas. (R. Valionio nuotr.)

Pavyzdžiui, Babėnų gyventojai, dirbantys Vilainiuose ar „Lifosoje“ skaičiuoja, kad dabar papildomai per mėnesį teksią nuvažiuoti apie porą šimtų kilometrų, o kuro kainos nuolat kyla.

Besinaudojantiems taksi, pavėžėjimas į kitą upės krantą mieste jau kainuoja keliolika eurų vietoj buvusių kelių. Maisto išvežiotojai į kitą Nevėžio krantą nebepriima užsakymų, kurių kaina mažesnė kaip 20 Eur.

Ką veikia/ė valdžia?

Atostogaujantis ir rinkimų agitacija užsiimantis vicemeras Paulius Aukštikalnis „išmetė“ idėją fiks: „Ieškome galimybės, kaip policijai ir greitajai medicinos pagalbai nevažinėti aplinkkeliais, tikriausiai galėsime leisti šioms tarnyboms važiuoti per pėsčiųjų tiltą…“

Pėsčiųjų tiltas. (R. Valionio nuotr.)

Savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius kolegos idėjai nei pritarė, nei nepritarė. Trečiadienį sakė, kad tokios galimybės nesvarsto, nes niekas su tokia idėja į jį, kaip ir savivaldybės Saugaus eismo komisijos pirmininką, nesikreipė. Su kuo atostogaujantis vicemeras „ieško galimybių“, liko neaišku.

Tiltas sulaužytas?

LRT.lt praneša, kad susisiekimo ministras Marius Skuodis teigia, jog Kėdainių tiltas buvo sulaužytas sunkiasvorio transporto.

Lietuvos automobilių kelių direkcija, kurios dispozicijoje yra šalies tiltai, teigia, kad tiltas buvo įvertintas kaip blogos būklės ir dėl šios priežasties jau kurį laiką buvo apribota leistina masė iki 20 tonų, taip pat nukreipiamosiomis gairėmis po 1,2 metro iš abiejų pusių susiaurinta važiuojamoji dalis. Pasak direkcijos, tiltą buvo ruošiamasi tvarkyti. Praėjusių metų gruodžio mėn. pasirašyta sutartis dėl projektavimo.

„Šio tilto stebėseną AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos specialistai vykdė nuolatos. Pas­kutinį kartą tiltas apžiūrėtas praėjusią savaitę, – tvirtina LAKD. – AB Lietuvos automobilių kelių direkcija aiškinasi įvykio priežastis, viena galimų versijų – tilto sija galėjo būti pažeista dėl juo važiavusio sunkiasvorio transporto, kurio masė viršijo nustatytą masės ribojimą“.

Priėjimas prie griūvančio tilto užtvertas. (R. Valionio nuotr.)

AB Lietuvos automobilių kelių direkcija kreipiasi į Kėdainių rajono savivaldybę, policiją dėl bendradarbiavimo siekiant nustatyti įvykio aplinkybes.

Aktyvūs kėdainiečiai

Tilto mieste griūtis sukėlė ne tik nepatogumų miestiečiams, bet ir didžiulį rezonansą vertinant rajono valdančiųjų darbą (ne)randant sprendimų.

Socialiniai tinklai suūžė po vicemero pasisakymo dėl automobilių eismo pėsčiųjų tiltu:

O tai vaikai į mokyklą kaip eis jeigu per pėsčiųjų tiltą mašinos važiuos?“, – rašė Ina;

Ar jūs juokaujat? Ar pėsčiųjų tiltas apskaičiuotas, kad galės važiuoti greitoji ir policija?!

Juk vaikai eina iš pamokų. Loginio mąstymo – nulis“, – Arastida;

Tai kas liks iš to pėsčiųjų tilto jei mašinomis pradės važinėti? Dar beliko, kad ir tas subyrėtų. Vaikai į mokyklą galės plaukti, gal ir gerai, baseinas neveikia , tai bus vietoj plaukimo pamokų“, – sarkazmo neslėpė Vilma.

Kėdbusas“ neskuba

Kėdainiečiai patys ėmė siūlyti įdėjas, kaip spręsti viešojo transporto klausimą Kėdainiuose, kad nereikėtų miesto autobusu iš vieno Nevėžio kranto į kitą dardėti valandą.

„Kilo idėja – suderinti maršrutus su persėdimu ir tuo pačiu bilietuku, tinkančiu kitam maršrutiniam. Esmė būtų, kad maršrutinis veža iki pėsčiųjų tilto nuo Vilainių, keleiviai perėję tiltą gali persėsti, kur kitas maršrutas paima ir veža į ligoninę ar centro link. Taip „Kėdbusas“ sutaupytų kuro, pinigų, o žmonės – laiko ir bereikalingo kelio. Ką manote apie tai?“ – į kėdainiečius trečiadienį feisbuke kreipėsi Aurimas (pavardė redakcijai žinoma).

Tačiau Kėdainių rajono savivaldybės įmonė „Kėdbusas“ neskuba. Slepia nuo žiniasklaidos maršrutų pakeitimus.

Apie pasikeitusius maršrutus, kuriomis gatvėmis dabar važiuos miesto autobusai Nr. 2, 3, 4, 6 ir kokie nauji sustojimai suplanuoti, informacijos „Kėdainių mugei“ UAB „Kėdbusas“ direktorius Remigijus Naujokas neskuba suteikti.

Dėl to kreipėmės ir į savivaldybės administracijos direktorių A. Kacevičių. Tačiau svarbios informacijos kėdainiečiams negauname.

Nerimą kelia ir trečias tiltas

Kėdainiečiai patys apžiūrinėja ir platina artimiausio prie Kėdainių tilto kelyje Šeduva-Jonava, kuriuo dabar vyksta pagrindinis eismas, nuotraukas. Žiūrint į jas kyla nerimas, kad dėl padidėjusios apkrovos gali neatlaikyti ir šis tiltas.

Vaizdas po tiltu aplinkelyje. („Kėdainių mugės” ir feisbuko „Kėdainių bėdos“ nuotraukos)

Tačiau Lietuvos automobilių kelių direkcija tvirtina, kad šio tilto būklė yra nebloga. „ Tiltas per Nevėžį, esantis krašto kelio Nr. 144 Jonava-Kėdainiai-Šeduva 30,889 km yra neblogos būklės (Kelio statinių (tiltų, viadukų, estakadų, tunelių), esančių valstybinės reikšmės keliuose, statybos, rekonstravimo, kapitalinio remonto projektų planavimo, rengimo ir įgyvendinimo prioritetinės eilės 557 vietoje. Iš viso eilėje yra 1588 objektai)”, – rašoma LAKD atsakyme „Kėdainių mugei”.

Taip pat direkcija informuoja, kad statomas naujas tiltas Kėdainių J. Basanavičiaus gatvėje Vilainių link pabaigtas bus tik liepą.

O dėl sugriuvusio, valstybinės reikšmės rajoninio kelio Nr. 1906 Aukštutiniai Kaniūkai–Babtai–Labūnava–Kėdainiai 44,339 km tilto per Nevėžį (Tilto g. – red. past.) rekonstravimo projekto parengimo yra pasirašyta sutartis. Dėl projektavimo terminų pagrei­tinimo bus tariamasi su paslaugų teikėju.  

Kreipėsi į merą. Prašo sukviesti neeilinį posėdį

Kėdainių rajono savivaldybės tarybos frakcija „Liberalai Kėdainių krašto žmogui“ kreipėsi į merą:

„2023 m. sausio 31 d. sugriuvus tiltui, esančiam Kėdainių m. Tilto gatvėje, situacija Kėdainių mieste tapo ypatingai sudėtinga. Sustabdytas eismas šiuo tiltu smarkiai apribojo rajono gyventojų, viešojo transporto ir net specialiųjų tarnybų susisiekimo galimybes, atvykimą laiku, susidarius ekstremaliai situacijai. Dėl to kyla pavojus žmonių sveikatai ir net gyvybei.

Pagrindinis tiltas per Nevėžį remontuojamas Siūloma važiuoti vieninteliu likusiu tiltu kelyje Šeduva-Kėdainiai-Jonava. Turbūt visiems aišku, koks automobilių srautas bus šiame kelyje, su kokiomis problemomis susidurs Paobelio kaimo, Kėdainių Kauno ir Šėtos gatvių gyventojai.

Suprasdami su kokia sudėtinga situacija susidurs rajono gyventojai ir įmonės bei įstaigos, kreipiamės į Jus, mere, ir prašome:

1. Sudaryti darbo grupę, kuri kuo skubiau turi įvertinti susidariusią situaciją ir pasiūlyti sprendimų būdus, užtikrinančius saugų ir savalaikį gyventojų, specialiųjų tarnybų, įmonių ir įstaigų mobilumą šiuo metu.

2. Sukviesti neeilinį rajono Tarybos posėdį ir priimti sprendimą dėl laikino tilto per Nevėžį įrengimo, kuriuo galėtų vykti tik lengvųjų automobilių, keleivinio transporto ir spec. tarnybų transporto eismas, svarstyti pontoninio tilto per Nevėžio upę įrengimo finansavimo klausimą.

3. Kreiptis į Lietuvos Respublikos ministrę pirmininkę Ingridą Šimonytę, Susisiekimo ministrą Marių Skuodį ir AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktorių Remigijų Lipkevičių su prašymu skubos tvarka organizuoti ir atlikti tilto, esančio Kėdainių m. Tilto g. statybos darbus, tilto statybą užbaigiant ne vėliau kaip iki 2023 m. liepos 31 d.

4. Uždrausti sunkiasvorio transporto eismą Kėdainių m. Šėtos ir Kauno gatvėmis, bei Kėdainių raj. Paobelio k.

Seniūnas Saulius Grinkevičius.

reklama

Taip pat skaitykite