Kėdainietis Vidas Sabulis ir viešųjų perklausų organizatorius „Tavo albumas centre“ kraštiečius pakvietė į neeilinį renginį: Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje buvo surengta pirmoji vinilinių garso plokštelių perklausa-koncertas. Įkvėptas panašių renginių, vykstančių užsienyje, V. Sabulis įsitikinęs, kad tokio pobūdžio koncertai, kuomet kokybiška muzika yra ne fone, bet pačiame dėmesio centre, taps populiarūs ir mūsų krašte.

Darganotas lapkričio šeštadienis. Tiesa, toks jis buvo tik lauke už lango, mat pačioje bibliotekoje buvo jauku ir šilta: susirinkusieji į perklausą gurkšnojo arbatą, buvo girdėti kokybiškos muzikos skambesys, oras šilo nuo audio technikos lempų, buvo girdimas šiltas plokštelės traškesys… Tą popietę buvo pristatytas devintasis britų roko grupės „Radiohead“ albumas „A moon shaped pool“.

„Mėnulio formos baseinų dekoracijos, specialus bergamočių kvapas, ant sienų projektuojami dainų žodžiai ir grafinės abstrakcijos, sukurti ilgamečio „Radiohead“ dizainerio Stanley Donwood ir, svarbiausia, ypač kokybiškas garsas leido susirinkusiems stačia galva pasinerti į „Radiohead“ penkerius metus kurtą jautrų, subtilų mėnulio formos baseiną“, – trumpai renginį reziumavo jo sumanytojas V. Sabulis.

Laikas, skirtas atsipalaiduoti

Renginio idėja paprasta, tačiau kartu ir originali. Pasak V. Sabulio, susirinkusieji turėjo galimybę pasiklausyti geros ir kokybiškos muzikos, kuri ir tapo viso renginio ašimi.

„Vizija – organizuoti mažus koncertus, kurių metu susirinkusieji tiesiog klausosi geros muzikos, taip pat norime suburti melomanus ir organizuoti bendras muzikinių albumų perklausas, grojamas per kuo kokybiškesnę ir kiek galima natūraliau atkuriančią audio techniką. Tikiu, kad tokių renginių entuziastų su laiku tik daugės. Tokie renginiai kaip šis, yra skirti atsipalaidavimui, kuomet ramiai ir patogiai atsisėdi ir tiesiog panyri į muziką… Tai visai kas kita, nei klausytis muzikos, pavyzdžiui, namų aplinkoje. Ten muzika lieka fone“, – pabrėžė V. Sabulis.

Netikėta idėja

Tiesa, iš pradžių sumanymas buvo tiesiog susirinkti ir pasiklausyti muzikos. O mintį tą daryti klausantis būtent vinilinių plokštelių pakišo netikėtas radinys Kėdainių viešojoje bibliotekoje.

„Pradžioje, kai pradėjau rutulioti tokių renginių mintį, net negalvojau, kad tai bus būtent vinilinių plokštelių koncertas, – atskleidė pašnekovas. – Net aš pats iki tol nė vienos plokštelės neturėjau. Tačiau bibliotekoje radome plokštelių grotuvą, tad pagalvojome, kad būtų įdomiau klausytis muzikos klausantis vinilinių plokštelių skambesio. Viskas pradėjo rutuliotis labai spontaniškai, tačiau susidūrėme su problema – nors patefonas ir buvo, jo nepavyko prijungti. Aš pats pirkau plokštelę šiam renginiui dar net nežinodamas, ar apskritai pavyks įjungti patefoną. Bet, laimei, galiausiai viskas pavyko“.

Susirinkusieji klausėsi vinilinių plokštelių muzikos skambesio (asmeninio archyvo nuotr.).

Tikroviškas garsas

Renginio metu buvo galima palyginti du skirtingus skambesius: skaitmenį garsą, leidžiamą per kompiuterį ir skaitmeninį/analoginį keitiklį, bei analoginį garsą, grojamą per plokštelių grotuvą. Šių garsų skirtumus lemia technologiniai niuansai, tačiau analoginis garsas, girdimas leidžiant vinilines plokšteles, yra žymiai tikroviškesnis. Lygindamas skaitmeninį ir analoginį garsus, pašnekovas sakė, kad skaitmeninį garsą galėtume palyginti su balsu, girdimu per telefono aparatą, o analoginį – su realiu garsu, kuomet bendraujama gyvai. „Taigi, analoginis garsas yra žymiai tikroviškesnis“, – šyptelėjo pašnekovas.

Emocijos ir mintys sukosi ratu

Pasak V. Sabulio, pastaraisiais metais pastebimas ypatingas vinilo plokštelių populiarumo augimas. Šios tendencijos neaplenkia ir Lietuvos. Į šią laikmeną įrašoma vis daugiau muzikinių kūrinių. Todėl krinta kompaktinių plokštelių pardavimo mastai.

Pirmajame renginyje buvo grojama britų roko grupės „Radiohead“ plokštelė. „Kodėl būtent ši? Mąsčiau, koks albumas galėtų skambėti renginyje, tad pradėjau rinktis iš tų albumų, kurių pats klausausi pastaruosius kelerius metus. Vis galvojau, kokį albumą norėčiau nusipirkti, jei turėčiau plokštelių grotuvą. Tik žinojau, kad tai turėtų būti ypatingų, išskirtinių, muzikalių kūrinių rinkinys. „Radiohead“ albumas toks ir yra, tad ji ir tapo mano pačia pirmąja įsigyta plokštele“, – pasakojo V. Sabulis.

Pirmajame renginyje susirinko apie 20 klausytojų. Tiesa, kai kurie jų, pasak renginio organizatoriaus, išėjo perklausos viduryje, tačiau svarbu ne tai. Svarbu, kad jie atėjo ir pabandė. Juk tik ieškant gali rasti.

„Kita susirinkusių žmonių dalis liko labai patenkinti, emocijos ir mintys sukosi ratu. Grožis ir paprastumas ir yra tame, kad mes galime Lietuvos centre klausytis bet kurio mums patinkančio albumo. O tai gali būti visus apdovanojimus šluojančios žvaigždės iš kito pasaulio krašto, tai gali būti ir niekam negirdėta japonų opera. Į albumus atlikėjai sudeda visą savo energiją ir jausmus, kuriuos skiria mums – klausytojams. Ir kai randi valandą laiko sau, ištrūksti iš namų ir klausaisi muzikos būtent taip, kaip ir buvo tikimasi ją kuriant, išgirsti viską kitomis spalvomis, muzika paliečia tavo sielą ir emocijas“, – kalbėjo jis.

Bus ir daugiau

V. Sabulis tikisi, kad tokio pobūdžio renginiai bus reguliarūs. Jų metu bus grojami patys įvairiausi žanrai, Lietuvos ir užsienio atlikėjų seni ir nauji albumai. „Audio technika tikimasi pristatyti pačią įvairiausią muziką. Tikiuosi, kad tokius renginius pavyks organizuoti kartą per mėnesį. Laukiame bendraminčių jaukioje bibliotekos salėje, esančioje palėpėje Jei turėsite savo pasiūlymų, savo sukauptų vinilų archyvų, ateikite į biblioteką pas projektų ir renginių organizatorę Laimą Žilytę. Kursime jaukius vinilo vakarus. Sekite naujienas apie artėjančias perklausas Facebook puslapyje „Tavo albumas centre“, Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos Facebook paskyroje, rajoninėje spaudoje ir televizijoje“, – kvietė V. Sabulis.


„Radiohead“ – anglų roko ir elektroninės muzikos grupė, įkurta 1991 m., Abingdone, Oksfordšyre, Anglijoje. Grupę sudaro Thom Yorke (pagrindinis vokalas, gitara, pianinas ir kiti klavišiniai instrumentai), Jonny Greenwood (pagrindinė gitara, pianinas, Ondes Martenot ir kiti klavišiniai instrumentai), Colin Greenwood (bosinė gitara), Ed O’Brien (gitara, pritariantis vokalas) ir Phil Selway (būgnai, perkusija).

„Radiohead“ ištakos aptinkamos 1986 m., kai kelių muzikai neabejingų moksleivių iniciatyva susikūrė grupė pavadinimu „On A Friday“, tačiau ji greitai iširo. Grupė sugrįžo 1991 m., kartu su pirmaisiais demo įrašais. Pirmoji daina, kurią įrašė „On A Friday“, buvo „The Manic Hedgehog“. „Curfew“ žurnalas grupę „iš rūsio“ patalpino viršelyje. Šlovė artėjo dideliais žingsniais, netrukus buvo pasirašyta sutartis su įrašų kompanija „EMI“. Bet iškilo viena problema – grupės pavadinimas buvo per daug paprastas ir kasdieniškas. Naują pavadinimą jie pasiskolino iš „Talking Heads“. Albume „True Storries“ yra daina „Radio Head“, kuri labai patiko visiems grupės nariams, taigi „On A Friday“ virto „Radiohead“.

1992 m. „Radiohead“ išleido pirmąjį savo EP „Drill“. 1993 m. pasirodė ir pirmasis pilnas studijinis albumas – „Pablo Honey“. Albumas kritikų nebuvo sutiktas labai šiltai, o ir populiariausių įrašų sąraše jis užėmė vos 32-ąją vietą. Tačiau dar 1992 m. išleistas singlas „Creep“ pasiekė hitų viršūnes. Jis buvo ypač populiarus JAV, kur tapo studentų himnu.

1994 m. buvo išleistas dar vienas EP – „My Iron Lung“. Iš karto po to – 1995 m. gegužės mėnesį – pasirodė albumas „The Bends“. Kritikai puikiai įvertino šį darbą. „Radiohead“ pradėjo populiarėti pasauliniu mastu. Tais pačiais metais grupė leidosi į gastroles su „R.E.M.“, kaip apšildanti grupė, nuo to, beje, prasidėjo puikūs T. Yorke’o ir M. Stipes’o santykiai, kurie tebesitęsia iki šiol. Singlas „Street Spirit (Fade Out)“ įkopė į Didžiosios Britanijos populiariausių dainų sąrašo dešimtuką, jame užimdamas penktąją vietą.

Lygiai po dvejų metų – 1997 m. gegužę – „Radiohead“ išleido sėkmingiausią ir geriausiai įvertintą savo albumą – „OK Computer“, kuris juos iškėlė į tikrą populiarumo viršūnę. Daugybė kritikų ir gerbėjų teigė, jog tai geriausias kada nors įrašytas albumas. Susižėrę krūvą apdovanojimų, „Radiohead“ leidosi į pasaulinį turą. Tik šįkart jau kaip pagrindinė grupė. Po turo grupė išleido pirmąjį savo dokumentinį filmą – „Meeting People Is Easy“ – ir nusprendė šiek tiek pailsėti. Žiniasklaida netgi įtarė, kad „Radiohead“ iširo.

1999 m. grupė grįžo ir pradėjo įrašinėti dainas su nauju prodiuseriu Nigel Godrich. Dainos netilpo į vieną albumą, taigi 2000 m. buvo išleistas albumas „Kid A“, o 2001 m. – „Amnesiac“. Albumai buvo pilni naujo skambesio, kuris nepatiko kai kuriems fanams. Šie darbai susilaukė daugybės prieštaringų vertinimų. Grupė prarado daugybę fanų, bet elektroninės muzikos eksperimentai pritraukė jų dar daugiau. Dainose beveik nebeliko gitarų skambesio. Grupė akivaizdžiai parodė, kad suka kitu keliu.

2002 m. vasarą grupė vėl išvyko į gastroles ir koncertuodama Portugalijoje ir Ispanijoje sugrojo kelias dainas, kurios pasirodė 2003 m. birželį išleistame albume „Hail To The Thief“. Šiame darbe eksperimentų ir elektronikos buvo jau mažiau. Po 2003 m. turo, į kurį įėjo ir pasirodymas didžiausiame pasaulyje festivalyje „Glastonbury“, grupės nariai nusprendė kuriam laikui palikti muziką nuošalyje ir daugiau dėmesio skirti artimiesiems.

2006 m. „Radiohead“ vėl pradėjo koncertuoti, o 2007 m. birželį pasirodė trejų metų darbo vaisius, albumas „In Rainbows“. Grupė sukėlė revoliuciją įrašų pasaulyje, kadangi albumą pardavinėjo tik skaitmeniniu formatu ir kiekvienam norinčiam jį nusipirkti leido pačiam nuspręsti, kiek „In Rainbows“ vertas.

2009 m. gegužę Colin Greenwood patvirtino, jog „Radiohead“ vėl užsidarė studijoje kurti naujų dainų. 2009 m. rugpjūčio 5 d. išleido dainą „Harry Patch(In Memory Of)“, skirtą paskutinio mirusio Pirmojo pasaulinio karo veterano atminimui paminėti. Ją gerbėjai galėjo nusipirkti už 1 svarą, juo paremdami karo veteranų draugiją. 2009 m. rugpjūčio 12 d. pasirodė dar viena nauja bei iškart pasisekimo sulaukusi „Radiohead“ daina – „These Are My Twisted Words“, kurią gerbėjai gali parsisiųsti nemokamai.

2011 m. vasarį „Radiohead“ išleido albumą „The King of Limbs“, kuris pasižymėjo eksperimentiniu skambesiu, nuolat besikartojančiais garsais, melodijomis. Grupės gitaristas ir klavišininkas Jonny Greenwood šio albumo įrašymui pats kūrė kai kurią programinę įrangą.

Grupės diskografija:

Pablo Honey (1993)

Hail to the Thief (2003)

The Bends (1995)

In Rainbows (2007)

OK Computer (1997)

The King of Limbs (2011)

Kid A (2000)

A Moon Shaped Pool (2016)

Amnesiac (2001)

Panašios naujienos