Pirmą kartą per 21-erius gyvavimo metus Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje praėjusį penktadienį buvo pristatyta tekstilės meno paroda ,,Rudens vakaronė – Ryga – Kėdainiai“. Paroda surengta bendradarbiaujant su Latvijos tekstilės meno asociacija ir Latvijos meno akademija.

Parodoje savo darbus eksponuoja žymūs tekstilininkai iš Latvijos tekstilės meno asociacijos bei studentai iš Latvijos meno akademijos.

Kaip teigė Latvijos tekstilės meno asociacijos pirmininkė ir parodos kuratorė Andra Dirina, ji labai dėkinga, kad gavo kvietimą surengti šią parodą Lietuvoje.

,,Latvijos tekstilės meno asociacija gyvuoja nuo 1994 metų. Mes norime propaguoti tekstilės meną Latvijoje, bet stengiamės šį meną parodyti ir užsienyje. Neturime rėmėjų, viską organizuojame patys. Taip pat kviečiame studentus, kad jie dalyvautų ir pajustų, ką reiškia eksponuoti savo darbus parodose.

Elina Veilande-Apine ,,Nuotraukų albumas“, 2019 m.

Šioje parodoje dalyvauja 43 menininkai, pristatantys 56 meno kūrinius. Yra autorių, pristačiusių ir po du darbus. Parodoje galima išvysti tekstilės darbų, atliktų įvairia technika – tai ir klasikiniai gobelenai, darbai, pagaminti naudojant autorinę techniką, mezgimą, be to, viename kūrinyje naudojama mišri technika.

Atrinkdami darbus, surengėme net konkursą – buvo labai sunku atrinkti, ką atvežti čia. Patalpas, kur bus eksponuojami darbai, matėme tik virtualiai, o šiandien matome, kaip tinkamai bei profesionaliai tie darbai salėse eksponuojami. Tikimės, kad mūsų draugystė su šia galerija dar tęsis“, – teigė parodos kuratorė iš Rygos.

Paprašyta pakomentuoti savo pačios darbą, A. Dirina pirmiausia atkreipia dėmesį į jo atlikimo metus – tai 2021-ieji. ,,Karo Ukrainoje dar nebuvo. Mes dar nežinojome apie raidę ,,Z“, kuri tapo Rusijos karo simboliu. Mes žinome apie grafiti – tai gali būti gatvės menas arba paprasčiausia terlionė.

Aš padariau karalienės Elžbietos portretą, o šalia jos atsirado ,,Z“ raidės, simbolizuojančios mums gerai žinomą herojų Zoro. Fonas – tarsi seno namo siena, dekoruota atspaudais, primenančiais rožių žiedus. Šiandien šiuo darbu noriu pasakyti, kad tikro meno nesugadins nei grafiti terlionės, nei mirtį simbolizuojančios raidės“, – gobeleną pristatė jo autorė A. Dirina.

Pasveikinti su neseniai galerijos minėtu 21-uoju gimtadieniu atvyko Kauno skyriaus tekstilininkų grupė ,,Esame“. Šios menininkės ne kartą šioje galerijoje buvo eksponavusios savo darbus.

Atidarant parodą grojo Kėdainių muzikos mokyklos jaunieji atlikėjai. Paroda veiks iki gruodžio 3 d.

A. Raicevičienės nuotraukos

Titulinė nuotrauka: Latvijos tekstilės meno asociacijos pirmininkė ir parodos kuratorė Andra Dirina prie savo gobeleno ,,Kultūriniai sluoksniai“, 2021 m.