Ketvirtadienis, 21 lapkričio, 2024
1.3 C
Kėdainiai
PradžiaUncategorizedEismasTamsiuoju metų laiku vairuotojams svarbu išlikti atidiems

Tamsiuoju metų laiku vairuotojams svarbu išlikti atidiems

-

Atėjus tamsesniam metų laikui keliuose padaugėja autoįvykių su laukiniais gyvūnais. Aplinkos apsaugos departamentas pataria vairuotojams kelyje elgtis itin atsargiai, ypač miškingose vietovėse, pastebėjus laukinius gyvūnus, sumažinti greitį.

Jei vis dėl to per susidūrimą laukinis gyvūnas sužeidžiamas ar nugaišta, vairuotojas privalo apie tai pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.  

Avarijų su laukiniais gyvūnais statistika   

Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybos duomenimis pranešimų apie susidūrimus su laukiniais gyvūnais padaugėja ankstyvą pavasarį ir vėlyvą rudenį, ypač gegužės ir spalio mėnesiais.

Pastarųjų metų duomenimis, gegužę pranešimų apie susidūrimus daugėja: 2022 m. jų buvo 1 125, 2023 m. – 1 202, o 2024 m. šis skaičius išaugo iki 1 344. Šiuo laikotarpiu gyvūnai aktyviai migruoja dėl rujos, taip pat atsiranda daugiau grėsmės atvestiems jaunikliams nuklysti, todėl dažniau pasitaiko, kad jie kerta kelius.  

Rudens mėnesiais, ypač spalį ir lapkritį, taip pat pastebimas susidūrimų su laukiniais gyvūnais padidėjimas. Pavyzdžiui, spalio mėnesį pranešimų skaičius per trejus metus svyravo, tačiau šiemet pasiekė 920 pranešimų, 779 pranešimai fiksuoti 2023 m. ir 804 – 2022 m. Rudens susidūrimų dažnėjimui įtakos turi prastesnis matomumas ir ilgesnės tamsiosios paros valandos irt spalį besitęsianti briedžių ir elnių ruja.  

Pranešimų priėmimų tarnybos gauti pranešimai apie partrenktus gyvūnus mėnesiais, 2022–2024 m.  

  

Su kokiais laukiniais gyvūnais kelyje dažniausiai susiduriama?  

Kelyje dažniausiai susiduriama su stirnomis ir šernais. Skaudžiausi susidūrimai paprastai būna su briedžiais – tokios avarijos neretai baigiasi rimtais sužalojimais tiek žmonėms, tiek gyvūnams.

Aplinkos apsaugos departamentas ragina vairuotojus būti ypatingai atsargius važiuojant miškuose, parkų teritorijose ar kitose gyvūnų judėjimo zonose.  

Ką daryti, pastebėjus sužeistą laukinį gyvūną ar įvykus susidūrimui?  

Įvykus susidūrimui su laukiniu gyvūnu ar pastebėjus sužeistą gyvūną kelyje, būtina kuo skubiau pranešti skubiosios pagalbos tarnybų numeriu 112.

Skubiosios pagalbos tarnybos operatoriai pranešimą užregistruoja ir perduoda Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybos darbuotojui, kuris, įvertinęs situaciją, informaciją gali pateikti artimiausiam medžiotojų būreliui arba Laukinių gyvūnų globos centro specialistams.

Svarbiausia informacija, radus sužeistą ar sergantį gyvūną, pateikiama departamento specialistų parengtoje atmintinėje.   

Paneigiamas mitas, kad susidūrus su laukiniu gyvūnu kelyje gresia bauda  

Dažnai manoma, kad kelyje partrenkus laukinį gyvūną vairuotojui gresia administracinė atsakomybė ar bauda, ypač jei kelyje yra įspėjamieji ženklai apie laukinius gyvūnus artimiausiame kelio ruože, tačiau šis mitas yra klaidingas.

Jei gyvūnas buvo partrenktas netyčia, vairuotojas neturi atsakomybės atlyginti aplinkai padarytos žalos ar mokėti baudą, tačiau visais atvejais privalo pranešti skubiosios pagalbos tarnybų numeriu 112. 

Administracinė atsakomybė taikoma tais atvejais, kai vairuotojas atlieka tyčinius veiksmus, pavyzdžiui, norėdamas partrenkti gyvūną, vaiko jį automobiliu.  

Pareigūnai atkreipia dėmesį, kad yra draudžiama paimti partrenktą gyvūną iš įvykio vietos. Už tokį veiksmą gresia administracinė atsakomybė.  

Kaip sumažinti susidūrimų su laukiniais gyvūnais riziką?  

Norint apsisaugoti nuo susidūrimų su laukiniais gyvūnais, svarbu laikytis keleto saugumo taisyklių:  

  • Pastebėję laukinį gyvūną, sumažinkite greitį, naudokite garsinį signalą, kad atkreiptumėte gyvūno dėmesį, ir kuo tolygiau bei švelniau valdykite automobilį.
  • Vairuokite atsargiau temstant ir naktį, kai gyvūnai aktyvesni, ypač miškingose teritorijose.
  • Naudokite specialius „švilpukus“, tvirtinamus ant automobilio veidrodėlių ar buferio. Jie skleidžia specifinį garsą, kuris perspėja laukinius gyvūnus nesiartinti prie kelio.

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai primena, jei kliudėte ar pastebėjote partrenktą laukinį gyvūną, apie tai reikia pranešti skubiosios pagalbos tarnybų tel. 112.

Jei kyla klausimų, Aplinkos apsaugos departamento specialistai jus pakonsultuos telefonu +370 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt.

AAD inf.

reklama

Taip pat skaitykite