Kasdien žingsneliu vis arčiau pas mus keliauja Kalėdos. Gražiausiai metų šventei
net ir pati gamta ruošiasi – laukus ir takus nubalino, medžius ir pastatus baltais
kailiniais apgobė. Sukruto puoštis ir žmonės – stato šventines dekoracijas, įžiebia
lemputes, stengiasi sukurti grožį ne vien sau, bet ir aplinkiniams.

„Nuostabu, žaisminga, šventiška“, – taip apie pačioje senamiesčio širdyje – Didžiojoje gatvėje papuoštą bendrovės „Linėja transport“ aplinką atsiliepia kėdainiečiai ir miesto svečiai. Šis pastatas – vienas labiausiai traukiančių akį ir taip jau ne vienus metus.

„Šiame pastate esame įsikūrę dešimtus metus ir puošiamės kasmet. Tai planuojame iš anksto. Pavyzdžiui, šių metų papuošimo idėja gimė, kai buvo nuimamos praėjusių metų dekoracijos, tąsyk gėrėme kavą ir kalbėjomės, kokių ateinančių švenčių norėtume. Pasakiau, kad norėčiau baltų Kalėdų, tuomet Gediminas pasakė, kad jo senelis turi senas roges, kilo mintis jas nudažyti baltai ir taip, padedant profesionalams, viskas išsirutuliojo iki to, ką matote dabar.

Tiesa, kai tokia ekonominė situacija, kilo kainos, rudenį buvo pamąstymų, ar puošimės šiemet, bet kadangi daug kas buvo jau rezervuota, avansai sumokėti, be to, pasitarę pagalvojom, kad galbūt daug kas dėl finansinių sunkumų puošis mažiau ar visai atsisakys to, nutarėme puoštis kaip ir kasmet.

Tai darome ne vien dėl savo darbuotojų, bet ir dėl visų kėdainiečių, kurie ateina prie mūsų pastato fotografuotis, sėda į roges (tą tikrai galima daryti tiek vaikams, tiek ir suaugusiems), fotografai rengia žiemos fotosesijas. Džiugu, kad sulaukiame gražių atsiliepimų ne tik iš jaunimo, bet ir vyresnio amžiaus žmonių, kurie sako, kad jiems gera ateiti pasigrožėti mūsų šventiniais papuošimais. Jais džiaugiasi ir mūsų klientai. Dekoracijas planuojame išlaikyti bent iki Trijų Karalių, gal ir dar ilgiau.

Manau, kad visi verslininkai, ypač įsikūrę senamiestyje, turėtų prisidėti prie bendro grožio kūrimo“, – sako žmonių traukos centru senamiestyje tapusios bendrovės „Linėja transport“ direktoriaus pavaduotoja Jurgita Norkienė.

Papuošimui – nuo vaikystės nuotraukų iki… pianino klavišų

Kūrybiškumui ribų nėra – tai kasmet mums primena Kėdainių muzikos mokyklos kolektyvas. Ne paslaptis, kad prieškalėdiniu laikotarpiu nemažai kėdainiečių su nekantrumu laukia, kada praeidami pro šalį galės žvilgtelti, o kas gi ten languose šiais metais?

„Šįkart Muzikos mokyklos languose galite išvysti mūsų mokyklos pedagogų vaikystės nuotraukas, kurias labai kūrybiškai apipavidalino mokytoja Neringa Prascevičienė, tam skyrusi turbūt ne vieną vakarą. Daug prisidėjo ir Aistė Dubinkaitė-Stankevičienė bei visas kolektyvas. Turėjome labai gražias kūrybines dirbtuves.

Muzikos mokykla nestokoja išradingumo. Aplinkai papuošti panaudojo net pianino klavišus.

Mes ir savo kiemą pasipuošėme. Čia auga natūrali eglė, tai sugalvojome jos kamieną papuošti ne tik lemputėmis, bet ir… pianino klavišais (išardėme senus nebenaudojamus instrumentus). Greta pastatėme seną suoliuką, porą eglučių, apraizgėme viską girliandomis, ant eglės šakų pakabinome keletą žibintų ir turime labai mielą, jaukų kampelį“, – neblėstančiu savo darbuotojų kūrybiškumu džiaugėsi įstaigos vadovė Rūta Kutraitė.

„Muzikos mokykla išties stebina – kasmet būna taip gražiai pasipuošusi, visada pateisina lūkesčius. Specialiai ateinu pasižiūrėti, pasigrožėti. Šiemet taip įdomiai panaudotas ir liaudies menas, toks etnografinis momentas šalia nuotraukų. Gražu.

Senamiestyje ir dar kelios įstaigos gražiai pasipuošusios. Yra ir gyventojų, kurie puošia savo sodybų aplinką. Aišku, šiemet, kai elektros kainos taip kilo, gal bus mažiau papuošimų. Anksčiau tai individualūs namai labai puošdavosi, pavyzdžiui, Vilniaus gatvėje ir Vilainiuose, net konkuruodavo, kuris gražiau. Manau, kam prie širdies tokie darbai, tai ir puošiasi“, – sako senamiestyje sutikta kėdainietė Violeta.

„Purienos“ langus papuošė karpiniai, o eglutę – nėriniai

Prieš Kalėdas puošiasi ir ugdymo įstaigos. Į lopšelį-darželį „Puriena“ ateinančius ugdytinius ir jų tėvelius languose pasitinka žaismingi karpiniai, kuriuos kūrė ir klijavo šios įstaigos kolektyvas.

„Idėją subrandino mokytoja Rasa Činikienė, maketą parengė Eligija Venclovienė ir Evelina Rajunčienė, o tada prisidėjo ir kitos darbuotojos.

L/d „Puriena“ langus papuošė karpiniai, o eglutę – nėriniai.

Norint pasipuošti net nereikia daug lėšų, svarbiausia, kad būtų bendrystė ir noras. Kai tokios kūrybingos mūsų darbuotojos, lengva realizuoti visus sumanymus.

Dar vieną puošmeną turime darželio viduje. Etnokultūros komanda šiemet pakvietė mūsų ugdytinių mamytes ir močiutes nerti puošmenas eglutei. Bendruomenė labai įsitraukė į šį kūrybinį procesą. Buvo nunertos net 137-ios neregėto grožio snaigės, eglutė – labai puošni ir unikali“, – pasakojo įstaigos vadovė A. Nesterovienė.

Kuria grožį ir sau, ir kitiems

Nors Kalėdos jau kitą savaitę, daugiabučiuose namuose kol kas matyti tik pavieniai langai, kuriuos puošia karpiniai ar žybsinčios margaspalvės švieselės, bet štai individualių namų gyventojai nežada pasiduoti sunkmečiui. Savo aplinką, kaip visada, puošia ir J. Basanavičiaus gatvėje gyvenantys Jonas ir Danutė. Jų kuriamas grožis vilioja į kiemą užsukti ne vien vaikus, bet ir suaugusiuosius. Vartai atviri visiems.

Šventiškai papuošta Jono ir Danutės sodyba (J. Basanavičiaus g.) vaikus ir suaugusiuosius džiugina jau daug metų.

„Mes čia gyvename apie 20 metų, o aplinką puošiame gal 16- us ar 17-us metus. Kasmet įsigyjame naujų papuošimų. Kiek lėšų tam skyrėme? Neskaičiavome, bet, manau, gal jau 10 tūkstančių eurų viršijome. Norisi vis kažką naujo įsigyti, girliandos perdega, reikia pirkti naujų, aišku, ir elektra kainuoja.

Šiemet planuojame lemputes įžiebti gruodžio 17 arba 18, kol kas ruošiamės, statome dekoracijas, kabiname girliandas. Darbo yra nemažai. Bet mums tai patinka. Malonu, kad į mūsų kiemą užsuka pasigrožėti ir jaunos šeimos, ir senjorai, net iš kitų miestų žmonės atvyksta, sako, kad jiems čia net gražiau nei prie pagrindinės miesto eglės, nes čia daug šviesų, yra daug dekoracijų.

Šiemet jų bus dar daugiau.

Vaikus labiausiai traukia dainuojantis Kalėdų senelis, pripūsti didžiuliai besmegeniai ar galvą kraipanti meška. Jokių „zbitkų“ vaikai nepadaro. Kartą buvo perplėšta pripučiama dekoracija, čia akivaizdžiai suaugusiojo darbas. Bet vis tiek visus įleidžiame, tegul džiaugiasi žmonės, tegul fotografuojasi.

Šventinį apšvietimą ir papuošimus planuojame išlaikyti iki Trijų Karalių, bet viskas priklausys nuo orų. Jei būna vėjuota ar lyja, nesinori jungti girliandų, kad vėjas ko nors nenutrauktų ir neužtrumpintų laidai. Šiemet apšvietimo laiką gal kiek patrumpinsime, bet degančiomis lemputėmis galėsite pasigrožėti ir rytais, ir vakarais“, – žada svetingi šeimininkai Jonas ir Danutė, kurie ne kartą buvo apdovanoti už sodyboje kuriamą grožį.

L. Pranckevičiūtės ir A. Dubinkaitės-Stankevičienės nuotraukos

Titulinė nuotrauka: Didžiojoje gatvėje įsikūrusi bendrovė „Linėja transport“ šiemet vėl pasipuošė įspūdingai.