Pirmadienį Kėdainių rajone lankėsi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė. Pabendravę su rajono savi­valdybės vadovais jie apsilankė VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) bei VšĮ Kėdainių
ligoninėje.

Ministerijos vadovai apžiūrėjo gydymo įstaigas, bendravo su medicinos personalu bei pacientais. LR sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys Kėdainiuose lankėsi pirmą kartą.

Palaikyti gydymo įstaigos vadovės ir kitų vadovų

Vizito tikslas, kaip įvardijo pats ministras, – palaikyti Kėdainių gydymo įstaigos vadovę. „Man pasirodė svarbu, kad Kėdainių gydymo įstaigų vadovai nestovi nuošalyje, kalba apie problemas ir sako, kad net ir patys galėtų daryti pokyčius, nelaukdami, kol kažkas kitas juos pasiūlys, – teigė sveikatos apsaugos ministras. – Savo akimis norėjau pamatyti, kokia situacija gydymo įstaigoje. Taip pat turime ir naują pirminės priežiūros vadovę, su kuria irgi norėjau susitikti“.

Kėdainių PSPC GMP skyriuje apsilankė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ir viceministrė Danguolė Jankauskienė.

Užtikrino, kad nebus atleistas nė vienas GMP medikas

Pažintį su VšĮ Kėdainių PSPC svečiai pradėjo nuo Greitosios medicinos pagalbos (GMP) skyriaus. Nuo šių metų vidurio šalyje turi veikti viena GMP organizacija. Todėl GMP medikams kyla daug klausimų dėl ateities.

Asmeniškai kalbėjęs su darbuotojais, A. Dulkys patikino, kad viskas vyks sklandžiai, kad yra pereinamasis laikotarpis. Svarbu, kad medikai ir toliau dalintųsi savo patiriamais ne tik gerais, bet ir skaudžiais išgyvenimais, netylėtų apie atvejus, kuomet jie patiria psichologinį ar fizinį smurtą.

Ministras užtikrino, kad nebus atleistas nė vienas GMP medikas. „Būkit ramūs, saugūs dėl savo darbo vietų. Vien mūsų preliminariais skaičiavimais, Kėdainiuose gal ne 4, o 5 greitosios medikų brigados dirbs. Gal pagal sezonus jos bus“, – ramino A. Dulkys.

VšĮ Kėdainių PSPC direktorė J. Kleivienė (iš kairės), VšĮ Kėdainių ligoninės direktorė E. Vaškevičienė su LR sveikatos apsaugos ministru A. Dulkiu.

Visi turėsite darbą“

LR sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė pridūrė, kad reformos tikslas – geresnės ir vienodos darbo sąlygos bei darbo užmokestis visuose šalies rajonuose. „Dabar vienos brigados turi dešimt kartų didesnį krūvį negu kitos. Taip neturėtų būti. Aš tikiu, kad, kai bus viena organizacija, bus vienodas algoritmas, bus vienodi mokymų ir darbo saugos reikalavimai“, – teigė viceministrė.

„Bet jeigu jaučiate, kad kažkas ne taip, duokit mums žinią, – kreipėsi į Kėdainių GMP medikus A. Dulkys, – svarbiausia, nebūkit abejingi, netylėkit, susidūrę su smurto atvejais“.

Kėdainių PSPC direktorė Joana Kleivienė pasidžiaugė: „Iš ministro išgirdom dvi geras žinutes. Viena – netylėkim ir kalbėkim, ką mes ir darom, susidūrę su smurto ir kitais atvejais. Kita žinia – kad visi turės darbą, nes buvo sumaišties ir neramu darbuotojams, kaip bus centralizavus GMP. Todėl nurimę dirbkim, darykim tai, ką geriausiai mokam, ir manau, kad sklandžiai pereisim į kitą lygį.“

Ministras ėjo „paciento keliu“

Sveikatos apsaugos ministras pažintį su Kėdainių PSPC tęsė eidamas „paciento keliu“. Įeidamas į suaugusiųjų polikliniką, jis dezinfekavo rankas, susipažino su pacientų eilių valdymo įrenginiu, pakalbino į polikliniką atėjusį pacientą, vėliau pats, priėjęs prie suaugusiųjų registratūros, domėjosi registratorių darbu, linkėjo joms kantrybės bendraujant su pacientais. Diskutavo, kaip sumažinti pacientų eiles, klausė, ar neatvykstantys pacientai apie tai praneša, nes kituose rajonuose tai didelė problema.

Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys pastebėjo, kad gruodžio mėnesį Kėdainių PSPC registracija viešojoje sistemoje (internetu) stipriai padidėjo, bet viceministrės D. Jankauskienės nuomone – dar per mažai.

GMP skyriuje: Kėdainių PSPC direktorė J. Kleivienė (iš kairės), direktorės pavaduotoja klinikiniam darbui Laima Juodeikienė, sveikatos apsaugos ministro patarėjas Tomas Bagdonas, GMP paramedikas Modestas Mockus, Kėdainių ligoninės direktorė E. Vaškevičienė.

Užsiregistravęs“ keliavo pas šeimos gydytoją

„Užsiregistravęs“ registratūroje A. Dulkys apsilankė terapijos skyriuje. Pravėrus terapijos skyriaus vedėjos ir šeimos gydytojos Daivos Grigarienės kabineto duris ir pacientui neprieštaravus, vyko atviras pokalbis aiškinantis, su kokiomis problemomis savo darbe susiduria šeimos gydytojas, aptarti galimi sprendimo būdai.

Pakalbintas ir pacientas, klausta jo nuomonės apie teikiamą gydymą. Sveikatos apsaugos ministras išgirdo, kad pacientas puikiai bendrauja su šeimos gydytoja, dėl to nekyla jokių problemų, kad gali jai paskambinti net ne darbo metu.

Kėdainių PSPC direktorė J. Kleivienė patikslino, kad kai kurių gydytojų ir pacientų santykiai yra labai glaudūs.

Ministras šeimos gydytojos prašė išvardyti tris dalykus, kuriuos iš šeimos gydytojo pareigybių reikėtų „išimti“, kurie darbai yra pertekliniai.

Pirma, ką šeimos gydytoja D. Grigarienė paminėjo, tai pacientų neįgalumo lygio nustatymas. Perteklinis paciento siuntinėjimas iš specialistų vėl pas šeimos gydytoją, kad šis išrašytų nedarbingumo pažymėjimą, vaistus, taip pat kalbėta dėl vaistų išrašymo ilgesnių terminų ir kt. Teigta, kad ir Kauno klinikų konsultantai retai pasirašo savo konsultacijas elektroniniu parašu, todėl e. sveikatos sistemoje ir neturime tų įrašų.

Apie šių dienų aktualijas sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys kalbėjosi su Kėdainių ligoninės priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vedėja Rimante Hofmaniene.

A. Dulkys pakalbino ne vieną pacientą, kuris koridoriuje laukė šeimos gydytojo konsultacijos. Džiugino, kad atsiliepimai apie šeimos gydytojus buvo geri.

Pažintis su Kėdainių ligonine

Toliau svečių delegacija kartu su VšĮ Kėdainių ligoninės administracijos atstovais tęsė pažintį su Kėdainių ligonine.

Ministrui pasidomėjus, kodėl šeimos gydytojo pas specialistą siųstas pacientas vėl siunčiamas atgal pas šeimos gydytoją, Kėdainių ligoninės direktorė Edita Vaškevičienė patikino, kad būna atvejų, kai nėra būtinybės paciento siųsti pas gydytoją specialistą, bet šeimos gydytojas jį siunčia, nes pacientas to reikalauja. Kitais atvejais gydytojas konsultantas nemato priežasties, kodėl šeimos gydytojas siunčia pacientą detaliau ištirti.

Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje

Svečių delegacija apsilankiusi Kėdainių ligoninės priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje kalbėjosi su šio skyriaus vedėja Rimante Hofmaniene. Ji teigė, kad šiame skyriuje žiemos sezonas išsiskiria karščiuojančių ir traumuotų pacientų gausa.

Paklausta, kaip atskiriami atvejai pagal skubumą, kuriam pacientui pirmiausia suteikti pagalbą, R. Hofmanienė teigė, kad pirmiausia būna pokalbis, pacientams paaiškinama, kaip veikia sistema, kad šie nebandytų jos apeiti, ką žmonės dažnai daro. „Jei visos grandys veiktų gerai, nebūtų eilių ir nesusipratimų“, – teigė ji.

Kėdainių ligoninės priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius ypatingo visuomenės dėmesio susilaukė, kai Naujųjų metų naktį nuo agresyvaus paciento fizinį smurtą patyrė jauna medikė.

LR sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys apsilankė terapijos skyriaus vedėjos, šeimos gydytojos Daivos Grigarienės kabinete, bendravo su pacientu Egidijumi.

Skyriaus vedėja paaiškino, jog įstaiga yra sudariusi sutartį su apsaugos kompanija, bet ši neturi tiek galių, kokių turi policija. „Šis atvejis, kuris nuskambėjo per visą Lietuvą, nebuvo pirmas. Pasitaiko panašių visose ligoninėse“, – teigė R. Hofmanienė.

Ministras domėjosi, ar po to įvykio darbuotojams reikėjo psichologų pagalbos. Kėdainių ligoninės direktorė atsakė, kad ligoninėje yra specialistas psichologas, kuris konsultuoja ir darbuotojus, jie žino viešai paskelbtą pasitikėjimo telefoną, kuriuo galima kreiptis pagalbos.

A. Dulkys informavo, kad įstaigoms yra nupirkta paslauga – mobili pagalbos grupė, kuri atvažiuoja į įvykio centrą – įstaigą, patyrusią tam tikrą krizę. Ši paslauga atsirado po mediko savižudybės atvejo Šiauliuose. „Aš kviesčiau pasinaudoti ta paslauga, tai yra profesionalai, kurie pasikalba, padeda pasirengti kitiems tokiems atvejams, tai individuali pagalba kiekvienam asmeniui, dalyvavusiam tokiame skaudžiame įvykyje“, – teigė sveikatos apsaugos ministras.

Visai organizacijai – apie 50 mln. eurų

Po pažinties su rajono gydymo įstaigomis sveikatos apsaugos ministras atsakė į rajono žiniasklaidos atstovų klausimus.

„Dažniausiai girdime nuomonę, poziciją gydytojų, kurie dirba didžiuosiuose miestuose, bet man norėjosi pamatyti, kokį atgarsį mūsų vykdomi pokyčiai turi mažesnėse, vidutinėse savivaldybėse. Greitosios medicinos pagalbos tarnybai man norėjosi pranešti, kad vyksta pokytis valstybėje. Iš beveik 50-ties skirtingų organizacijų norime sukurti vieną organizaciją, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras. – Parlamente priimti teisės aktai, kad nuo šių metų vidurio turi pradėti veikti viena organizacija, kuri atliks valstybinę funkciją ir bus valstybės finansuojama. Turime dar pusmetį, kai už tai dar atsakinga savivalda. Šiandien ir su Kėdainių rajono savivaldybės meru labai atvirai pasikalbėjom – tikiuosi, kad Kėdainiai nebus blogasis pavyzdys, kad ir pereinamuoju laikotarpiu savivaldybė skirs reikalingus išteklius šiai tarnybai ir mes kartu ją nuvesim iki pokyčio pabaigos.“

Prie gydytojų kabinetų A. Dulkys pasikalbėjo su pacientais.

„Ateityje matome, kad GMP darbuotojų dar reikės papildomai, nes esame suplanavę Lietuvoje nupirkti apie 225 naujus GMP automobilius, naują įrangą, skirti lėšų darbuotojų atlyginimams, kvalifikacijai. Dabar jau žinoma, kad Lietuvoje reikės 10 papildomų GMP brigadų. Tikiu, kad nauja ir didelė organizacija, į kurią planuojama investuoti apie 50 mln. eurų, dar geriau gins darbuotojų interesus, dar geriau rūpinsis darbuotojų saugumo klausimais ir turės visai kitas galimybes. O miesto valdžiai, Lietuvos žmonėms turi rūpėti, ar GMP laiku atvažiavo, ar nepavėlavo ir per kiek minučių atvažiavo“, – patikino A. Dulkys.

Stacionari chirurgija išliks

Sveikatos apsaugos ministras paaiškino, kad pagrindinės investicijos planuojamos pasirengti būsimoms krizėms, būsimoms pandemijoms. Pasak A. Dulkio, įsitikinta, kad infekciniai skyriai yra labai silpni. Bet jis patikino, kad Kėdainiai tikrai pretenduos į investicijas priėmimo ir skubiosios pagalbos skyriams.

„Manęs dažnai klausia, ar bus uždarytas Kėdainių ligoninės chirurgijos skyrius? Galiu drąsiai užtikrinti, kad pagal skaičius ir situaciją, kurią mes matome, Kėdainiuose tikrai bus stacionari chirurgija. Klausimas tik, koks bus jos mąstas, o nuo to priklauso priėmimo ir kitų skyrių įrengimai. Šiandien Kėdainiuose chirurgijos sritis yra tikrai didelė, turi daug pacientų“, – informavo A. Dulkys.

LR sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys susipažįsta su pacientų eilių valdymo sistema.

Dėl šapo akyje – į Kauno klinikas

Sveikatos apsaugos ministras pripažino, kad jį neramina tai, kad beveik 40 proc. Kėdainių rajono gyventojų važiuoja įvairių medicinos paslaugų į kitus miestus. „Suprantama, kai žmonės važiuoja tretinio lygio paslaugų – sudėtingų operacijų. Bet kai iš Kėdainių važiuoja šapą iš akies išsiimti į Kauno klinikas ar paprastų ambulatorinių paslaugų, atrodo keistokai. Apie 20 proc. kėdainiečių važiuoja tiesiog konsultacijų į kitus miestus. Aš manau, kad šita ligoninė ir pirminės sveikatos priežiūros visas frontas yra tikrai pajėgūs pakviesti savo pacientus sugrįžti. Matau čia perspektyvą, vadovų pastangas, dėl to atvažiavau jų palaikyti, nes jeigu jie toliau dės pastangas, aš neabejoju, kad pacientai sugrįš į šias gydymo įstaigas“, – pripažino A. Dulkys.

Pažadėjo problemas spręsti iki galo

„Kalbėdami su šeimos gydytoja, identifikavom, kad yra dalykų, kurie susiję su socialine sritimi, kad medikams tenka papildomai išrašyti pažymų, nors tai galėtų padaryti socialinės srities darbuotojai. Yra situacijų, kai konsultacijose dirbantys gydytojai tik pakonsultavo, bet siuntimo neišrašė, nors galėjo tai padaryti. Šitoje vietoje mes matome, kad reikėtų glaudesnio pirminės sveikatos priežiūros srities ir ligoninės bendradarbiavimo. Yra daug dalykų, dėl kurių galima sutarti. Kartais būna ir taip, kad pacientas sako: „Aš geriau žinau, kokio man siuntimo reikia“. Tuomet ir atsiranda nesutarimų su šeimos gydytoju. Pasikalbėję su šeimos gydytoja sutarėm, kad tuos klausimus, kuriuos ji iškėlė, mes spręsime iki galo“, – pažadėjo A. Dulkys.

A. Raicevičienės nuotraukos

Titulinė nuotrauka: LR sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys pabendravo ir su suaugusiųjų registratūros registratorėmis.

Panašios naujienos