Trečios kartos bitininko, su šeima įsikūrusio Kėdainių rajone, Plinkaigalio kaime, įmonės ,,Šušvės midus“ įkūrėjo, natūralios fermentacijos būdu gaminančio midų Eriko Augustinavičiaus rajono gyventojams pristatyti, manau, nereikia. Šį kartą norime pasidžiaugti ir pasveikinti mūsų kraštą garsinantį midininką, kad vasario 23–26 d. vykusioje profesionalų ir midaus mėgėjų iš viso pasaulio šventėje, 5-ajame Meadness Cup, didžiausiame Europoje midaus konkurse, jų midui atiteko net trys medaliai – du aukso ir vienas bronzos. Plačiau apie šį renginį ir išskirtinius midaus skonius – iš paties midininko Eriko Augustinavičiaus lūpų.

Nuo 40 iki 630 midaus rūšių

Kasmet vyksta Europos midininkų konferencija ir jos metu rengiamas didžiausias midaus konkursas. Dvejus metus tos konferencijos nebuvo, bet konkursai pandemijos metu vyko per internetinį ryšį.

Kai susitikimų nebūdavo, mes susiųsdavome midų ir, jį įvertinus, apdovanojimai vykdavo internetu (online režimu). Šis konkursas vyksta daugiau metų negu pati konferencija. Pirmasis toks konkursas ir konferencija įvyko 2018 metais, nuo tada mes ir dalyvaujame. Visuomet šis konkursas vyksta Lenkijoje, pirmus dvejus metus buvo Poznanėje, o pastaruosius dvejus – Varšuvoje. Pirmajame konkurse dalyvavo ir buvo pristatyta 40 midaus rūšių, tuomet buvo paprasčiausiai išrinktos trys pirmosios vietos. Šiemet konkursui buvo pateikta 630 midaus rūšių, o pats konkursas skirstomas į kategorijas – jų buvo net 8, nes sunku būtų iš tokio kiekio išrinkti tris geriausius. Didžioji dauguma konkurse dalyvavusių šalių laimėjo medalius. Europos midininkų konkursas turi savo vietą ir tapo itin populiarus, todėl yra nemažai norinčių jame dalyvauti. Midaus geografija labai plati – be Europos šalių, buvo midininkų, atvykusių iš Pietų Korėjos, Singapūro, nemažai atstovų iš Amerikos bei Pietų Amerikos.

Aukso medalis įteikiamas ,,Šušvės midaus“ gamintojui Erikui Augustinavičiui.

Auksas atiteko ,,Bičiulių“ ir „Pilėnų“ midui

,,Šušvės midus“ pristatė 4 midaus rūšis – iš jų 3 gavo medalius. Turėjome šiais metais naujieną – pasigaminome tokį lengvą midų iki 7 laipsnių stiprumo, jis tiko lengvo midaus kategorijai, kurioje atsidūrė ir alus bei sidras. Tai dar tik šiais metais į rinką ateisiantis lengvasis ,,Bičiulių“ midus – aromatingas, lengvas, gaivus, su braškėmis ir šeivamedžio žiedais. Savo kategorijoje jis laimėjo aukso medalį. Tai buvo labiausiai netikėtas pripažinimas. Kai pristatai naują produktą, dar neturintį ,,patirties“, tai mažai ir tikiesi, bet vertintojams jis patiko.

Kitas aukso medalis atiteko juodųjų serbentų midui – ,,Pilėnų“. Neslėpsiu, tikėjausi, kad šis gėrimas gali pelnyti medalį. Gal prieš 3 metus aš jį buvau teikęs konkursui, jis buvo labai gerai įvertintas, bet liko 4, nes toje uogų midaus kategorijoje yra labai didelė konkurencija. Paprastai toks midus yra gaminamas su avietėmis, juodaisiais serbentais, mėlynėmis, gervuogėmis ir kt. uogomis. Šiemet kolegos ir pažįstami pripažino, kad būtent ,,Pilėnų“ midus, turintis 14 laipsnių stiprumo, tikrai vertas aukščiausio apdovanojimo.

Agurkinis“ midus įvertintas bronza

Neliko nepastebėtas ir bronzos medalį pelnęs ,,Agurkinis“ midus. Ankstesnėse midininkų konferencijose aš jį jau esu pristatęs, buvau nusivežęs tik paragauti ir tam midui sulaukiau komplimentų, todėl nutariau šiemet šį midų pateikti ir konkursui. Aišku, tai yra egzotika, šis midus pateko į eksperimentinio midaus kategoriją. Kiek žinau, konkurse buvo dar vienas agurkinis midus, bet man jo taip ir neteko paragauti, bet jis pagal vertinimą liko žemiau, tai buvo, berods, lenkų pagamintas midus.

,,Šušvės midus“ pelnė du aukso ir vieną bronzos medalį.

Tendencija – su ąžuolu brandintas midus

Per paskutinį vakarą sunešamas visas midus, kuris dalyvavo konkurse, ir jo galima paragauti. Tiesa, norint paragauti kitų gamintojų, kurie dalyvavo konkurse, midaus, tarp tokio kiekio midaus tai padaryti beveik neįmanoma. Savą midų rasti lengviau, bent žinai, kokia etiketė, kaip butelis atrodo, o svetimą midų, tik iš numerio – labai didelė loterija.

Iš netikėto skonio midaus, kurio teko paragauti, šiemet išryškėjo tokia tendencija – tai ąžuole ar su ąžuolu brandintas midus. Anksčiau taip nebūdavo, tik pastaruoju metu midininkai pradėjo eksperimentuoti su ąžuolu. Buvo tikrai vertų dėmesio rūšių. Vienas iš jų, kurį teko paragauti, buvo įspūdingas – tai vyšninis, brandintas ąžuole midus.

Egzotinio skonio midus

Buvo pristatyta labai įvairaus egzotinio midaus rūšių. Konferencijos metu korėjiečiai pristatė savo midaus gamybos ypatumus. Kadangi jie gamina ryžių vyną, tai ir midaus gamyboje bando panaudoti fermentuotus ryžius. Tradicinį midų jie gamina be jokių priedų – skonis išgaunamas tik iš medaus. Pas juos toks midus labai liberalus – jį gali gaminti kiekvienas savo virtuvėje. O jeigu nori bandyti sudėtingesnius receptus su įvairiais priedais, tuomet reikia ir įrangos daugiau, ir patalpų, ir tai jau kiti reikalavimai.

,,Šušvės midus“ – Augustinavičių šeimos verslas. Nuotraukoje Erikas, Jūratė ir sūnus Ignas.

Teko ragauti bananinio, ne vieno gamintojo – su laimo vaisiais midaus. Lenkijoje populiarėjantis midus – su kava. Šiemet teko paragauti neblogo midaus su kava. Kai pats negaminu, negaliu žinoti tų tradicijų, bet manau, kad labai svarbu, kokią kavą naudosi. Anksčiau man jie įspūdžio nepaliko, o šiemet midaus su kava teko paragauti, ir neblogo skonio. Šiais metais midus su kava buvo ir tarp prizininkų.

Erikas ir Jūratė – midaus vertintojai

5-ajame Meadness Cup, didžiausiame Europoje midaus konkurse, dalyvavome trise. Mes su žmona Jūrate ir jaunesnis sūnus Ignas. Šiais metais visa lietuvių komanda buvo gausesnė. Atsirado daugiau lietuvių, kurie turi kategorijas vertinti midų konkursuose, nes anksčiau buvome tik penkiese, kurie baigę specialius kursus Lenkijoje. Šiais metais buvo apie 40 teisėjų iš viso pasaulio. Jeigu mano midus yra toje kategorijoje, tos kategorijos negaliu vertinti nei aš, nei Jūratė. Iš tų vertintojų beveik pusė yra midininkai – midaus gamintojai.

Iš viso konferencijoje buvo 13 lietuvių, iš jų – 8 midaus vertintojai. Yra jaunieji midininkai, kurie dar neturi licencijos, bet jie yra midaus gamintojai entuziastai, nuo 2018 metų dalyvauja namų gamintojų kategorijoje – šiais metais jie irgi gavo porą medalių.

Vakaro metu paskelbti didžiausio Europoje midaus konkurso rezultatai ir apdovanoti geriausi midininkai.

Receptūras kuria patys

„Šušvės midus“ – Augustinavičių šeimos verslas. Iš užrašytų midaus receptūrų gal ir galima būtų kažką rasti, bet tokių tikrai nėra daug – tai yra mūsų kūryba ir ta kūryba nesustoja.

Šiandien gaminame 10 pavadinimų midų, o naujiena yra 11-tas – ,,Bičiulių“ midus. Jo kol kas negalima nusipirkti, bet iki Velykų turėtume paleisti į rinką, o visas mūsų gaminamas asortimentas yra parduotuvėje ,,Gurkė“ Kėdainiuose.

Asmeninio archyvo nuotraukos

Titulinė nuotrauka: 5-ajame Meadness Cup, didžiausiame Europoje midaus konkurse, dalyvavusi lietuvių komanda.