Praėjusį šeštadienį buvo tvarkomas šalies dendrologijos perlu tituluojamas K. Kaltenio parkas. Jo teritorija didžiulė, tad reikėjo daug darbščių rankų, deja, talkininkų susirinko tik apie 30. Čia ir paaiškėjo, kad unikalus gamtos kampelis su skirtingų regionų augalų kolekcijomis terūpi tik saujelei entuziastų.

Talkos organizatoriai neslepia galvoję, kad norinčių prisidėti bus bent kelis kartus daugiau, juk tiek susirūpinimo buvo socialiniuose tinkluose…  Visi tik ir plyšavo, kad parkas neprižiūrimas, reikia rengti talkas, pulti tvarkyti, bet kalbos taip ir liko kalbomis.

Feisbuke kvietimą į talką patiktuku įvertino tūkstančiai, o atvyko vienetai

„Pavasarį Skinderiškio Kęstučio Kaltenio parko lankytojai susirūpino parko likimu. Taip, parkas iš tikrųjų labai laukia pagalbos. Tad ir nutarėme mes, pajiesliškiai, drauge su Krakių seniūnija pakviesti visus į talką. Kaip apsidžiaugėme, kai jau vien savo paskyroje apie tai paskelbę pamatėme per 5 000 patiktukų.

Bent jau 100 tikrai suvažiuos – tikėjomės! Ir košės du katilus užsakėme, kad tik visiems užtektų. Nors ilgai išplėstomis akimis dairėmės į kelią, talkininkų nedaugėjo. Tad labai ačiū Kėdainių socialinės globos namų vyrukams, kurie atvyko su savo vadovais Kristina, Audrone ir Mindaugu, urėdijos darbuotojams Eglei, Simonai, Romualdui, Krakių seniūnijos vyrams, taip pat Indrei ir Jauniui iš Kėdainių, pajiesliškiams. Dirbome iš širdies ir padarėme kiek galėjome.

Surinkome sausas nulūžusias šakas, apšienavome aplink skulptūras ir dalį pakrančių, apgrėbėme, aptvarkėme laiptus, kastuvais iškasinėjome Sosnovskio barščius.

Tik tvenkinių išvalyti negalėjome, nes neturėjome tokių įrankių. Seniūnas pažadėjo jų parūpinti, tada ir pravalysime.

Darbų tokio dydžio teritorijoje yra labai daug, tik, štai, talkininkų mažoka. Bet ir ankstesnėse talkose jų daug nebūdavo, gal tik kokį kartą susirinko truputį daugiau, mažai kam tas parkas terūpi.  Net pikta darosi, internete tik ir komentuoja, kad reikia parką gelbėti, o atvažiuoti nors šaką pakelti, nėra kam.

Dirba vienas žmogus

Pavasarį, kai žydi magnolijos, mašinų būna tiek, kad negali praeiti, o magnolijoms pražydėjus, nebelieka nė vieno… Kad būtų gražu, imkim ir bent po kruopelę padarykime, o ne vien internete komentuokime.

Darbų yra į valias, pavyzdžiui, suremontuoti sulūžusias sūpynes, perdažyti skulptūras, atnaujinti informacines lenteles, šienauti…

Parke dirba vos vienas žmogus, kiek jis begali padaryti? Vienam gale nušienauja, jau kitur apžėlę.

Urėdija žadėjo rengti projektą parkui atnaujinti, bet jau keli metai ir jokio rezultato. Gal bent aplinkos ministras atvykęs imsis kažką keisti, nes tokiam parkui prižiūrėti reikia didesnės priežiūros ir lėšų“, – sako Pajieslio bendruomenės centro pirmininkė Irena Milerienė.

Gal dar galima prisidėti?

Jei žmonės K. Kaltenio parku susirūpino neapsimestinai, o talkos laikas jiems netiko, jie gali kreiptis į parką prižiūrintį Juozą Macionį (tel. 8 625 58 991) ir susiderinti, kada galėtų atvykti padirbėti.

„Nežinau, gal mes talkai blogą laiką parinkome, bet, manau, kas norėjo, tikrai galėjo atvažiuoti. Vienas žmogus buvo atvykęs apsižiūrėti, ką reiktų daryti parke ir žadėjo atvykti kitą dieną. Yra sulūžęs suolas, tai irgi sulaukėm pažado jį atstatyti, seniūnijos darbuotojai nudažys skulptūras. Talkoje dalyvavo penki pajiesliškiai, kitomis dienomis gal irgi dar ateisime padirbti.

Gaila, kad kaime žmonių mažai belikę, tie, kurie tą parką prieš 50 metų kartu su K. Kalteniu sodino, jau irgi baigia išmirti. Anksčiau tai ir iš mokyklų veždavo moksleivius į talką, o dabar…

Tų rankų darbui visada reikia. Planuojame vieną talką daryti rudenį, gal ir vasarą prieš kokią šventę susirinksime. Jei kiekvienas kažkiek prisidėtų, vaizdas parke pasikeistų“, – teigia I. Milerienė, išreiškusi viltį, kad tie interneto komentatoriai bent jau po Aplinkos ministerijai parengta peticija pasirašys. Tai galima padaryti iki rugpjūčio 16 d. paspaudus nuorodą: https://www.peticijos.lt/visos/83608/prasome-issaugoti-kestucio-kaltenio-dendrologini-parka-ir-skirti-jam-nuolatine-tinkama-prieziura-kedainiu-raj/

Pagerbs K. Kaltenio atminimą

Įamžinant Skinderiškių kaime dendrologijos parką įkūrusio ir pusę amžiaus jį puoselėjusio miškininko Kęstučio Kaltenio atminimą, vietinė bendruomenė kartu su Krakių seniūnija inicijavo, kad šis parkas būtų pavadintas jo įkūrėjo vardu.

„Šio sprendimo teko laukti dvejus metus. Gaila, kad pats K. Kaltenis nesulaukė šio momento.  O dabar tautodailininkas Vytautas Ulevičius jau daro naują parko iškabą ir planuoja pagaminti K. Kaltenio skulptūrą, jau yra parengęs eskizą. Seniūnija suderino, kad urėdija skirtų tam ąžuolą. Šį žmogų ir jo triūsą būtina įamžinti“, – sako Pajieslio bendruomenės centro pirmininkė.

Viršelis – Turizmas Lietuvoje nuotr.