Dokumentinius kino filmus pristatė Rasa Žebuolytė.

Dokumentinius kino filmus pristatė Rasa Žebuolytė.

Antradienį Kėdainių daugiakultūriame centre vyko kino projekto „25 žingsniai“ pristatymas. Nemokamo renginio metu buvo demonstruojami vieni ankstyviausių režisierių Arūno Matelio ir Audriaus Stonio dokumentiniai filmai. Filmus kėdainiečiams atvežė ir pristatė kino studija „Studio nominum“. Deja, tačiau vienų žinomiausių ir talentingiausių Lietuvos kino režisierių darbai didelio susidomėjimo nesulaukė.

Skirtas sukaktims paminėti

Pasak kino projekto „25 žingsniai“ koordinatorės Rasos Žebuolytės, Kėdainiuose rodyti keturi dokumentiniai filmai iš karto pristatė dvi 25-erių metų sukaktis. „Kino projektu siekiame ne tik paminėti šiais metais minimą Baltijos kelio 25 metų sukaktį, bet ir kino režisierių A. Stonio ir A. Matelio kūrybos 25-metį. Jų abiejų, tuo metu dar tik studentų, pirmasis sukurtas kino filmas ir buvo apie Baltijos kelią“, – kalbėjo renginio koordinatorė.

Anot pašnekovės, patys kino filmai puikiai atspindi lietuviškosios kino dokumentikos raidą per pastaruosius metus. „Kartu siekėme parodyti ir seną lietuvišką dokumentiką, senuosius filmus. Kaip šis menas vystėsi, keitėsi, tobulėjo“, – kalbėjo R. Žebuolytė. Ji pridūrė apgailestaujanti, kad pastaruoju metu dokumentiniai filmai nėra itin populiarūs – juos nustelbia vaidybiniai filmai. „Dokumentiniai filmai vaizduoja neišgalvotą realybę, tad kažkiek gaila, kad visuomenėje žymiai populiaresni vaidybiniai filmai. Dokumentikos neįmanoma suvaidinti ar surežisuoti, todėl per tokius filmus atsiskleidžia tikrasis režisieriaus talentas“, – savo pastebėjimais dalinosi pašnekovė.

Dokumentinių kino filmų vakaras daug auditorijos nepritraukė.

Dokumentinių kino filmų vakaras daug auditorijos nepritraukė.

Demonstruota ankstyva kūryba

Kėdainiuose buvo rodyta viena ankstyviausių režisierių kūryba: „Iš nebaigtų Jeruzalės pasakų“ (26 min., rež. A. Matelis, 1996 m.), „Baltijos kelias“ (10 min., rež. A. Stonys ir A. Matelis, 1989 m.), „Neregių žemė“ (24 min., rež. A. Stonys, 1992 m.), „10 minučių prieš Ikaro skrydį“ (10 min., rež. A. Matelis, 1991 m.).

Kino projektas jau aplankė kelis miestelius – Garliavą, Kačerginę, Jurbarką. Numatoma vykti į Telšius, Radviliškį, Lentvarį.

A. Stonys (g. 1966 m.) ir A. Matelis (g. 1961 m.) yra Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai, vieni žymiausių Lietuvos dokumentinio kino kūrėjai, pelnę ne vieną tarptautinį apdovanojimą. A. Matelis yra Europos kino akademijos narys, Amerikos kino akademijos patvirtintas lietuviško filmo atrankos „Oskarui“ komiteto pirmininkas. A. Stonys yra Lietuvių kino akademijos (LiKA), Europos kino akademijos (EFA) ir Europos dokumentinio tinklo (EDN) narys.

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.