Du mūsų krašte gyvenantys jaunuoliai: Josvainių gimnazijos šeštokas Pijus Macionis bei Kėdainių „Ryto“ progimnazijos penktokas Karolis Račkauskas iš pažiūros atrodo niekuo neišsiskiriantys paaugliai. Tačiau artimiau susipažinus paaiškėja, kad šie du vaikinai, nors ir būdami jauno amžiaus, jau yra pasiekę įspūdingų pasiekimų: P. Macionis tapo jauniausiu šių metų Nacionalinio egzamino II turo dalyviu, o K. Račkauskas – šių metų Lietuvos jaunučių greitųjų šachmatų čempionu.

Kviečiame plačiau susipažinti su šiais dviem gabiais jaunuoliais, apie kurių būsimus pasiekimus dar tikrai išgirsime artimiausioje ateityje.

Jauniausias dalyvis

Josvainiškis Pijus – vienas gabiausių Josvainių gimnazijos mokinių. Beje, vaikinas stebina ne tik žinių bagažu, bet ir požiūriu į gyvenimą.

„Dažnai pasitaiko, kad klasiokai paprašo manęs pagalbos, prašo, kad pasakyčiau atsakymus. Tačiau aš labiau mėgstu ne juos padiktuoti, bet tiesiog parodau knygoje vietą, kur jis tą atsakymą galėtų pats rasti. Juk geriau žmogui į rankas duoti ne žuvį, bet meškerę“, – šypsosi Pijus.

Prieš kelias savaites jaunuolis kartu su savo lietuvių kalbos mokytoja Laima Juškauskaite iš vicemerės Olgos Urbonienės rankų gavo savivaldybės padėką už pademonstruotas puikias lietuvių kalbos žinias. Šeštos klasės mokinys Nacionalinio diktanto I-ajame ture išties ryškiai blykstelėjo: vaikinas pateko į antrąjį Nacionalinio diktanto turą, kuriame buvo pats jauniausias dalyvis.

Sakinys turi atrodyti „gražiai“

„Diktanto pirmajam turui nesiruošiau specialiai, rašiau tiesiog norėdamas pasitikrinti savo jėgas bei žinias, o ne papulti į kitą etapą. Norėjau pažiūrėti, kiek galiu gerai parašyti bei pasitikrinti, ar šeštokas, rašydamas kartu su dešimtokais, gali padaryti mažiau klaidų. Kai sužinojau, kad patekau į antrąjį turą, buvau labai nustebęs – ypač, kad padariau labai mažai klaidų (tai buvo tik skyrybos klaidos, kurias padariau, nes tiesiog šeštoje klasėje tų taisyklių mes dar nespėjome išmokti) ir kad važiuosiu į antrąjį turą, į Vilnių. Antrajam turui, priešingai nei pirmajam, ruošiausi specialiai – kartu su lietuvių kalbos mokytoja Laima Juškauskaite po pamokų kartojome taisykles, gilinau turimas žinias“, – kalbėjo Pijus.

Puikus šeštoko pasirodymas Nacionaliniame diktante stebina dar ir dėl to, kad šeštokas nėra praėjęs viso mokyklinio lietuvių kalbos kurso, tad ir ne visos žinios dar yra įgytos. Tačiau Pijus atskleidė, kad su vadovėlinių žinių trūkumu susitvarko labai paprastai.

„Tiesiog parašau sakinį ir žiūriu, ar jis man atrodo „gražiai“. Jei ne, vadinasi yra klaida ir ją pataisau“, – šypteli vaikinas.

Pradžioje lietuvių kalba sekėsi sunkiai

Kaip bebūtų keista, besimokydamas pradinėse klasėse Pijus ne kartą pasvarstydavo, kad lietuvių kalba yra labai sudėtingas dalykas, o rašyti be klaidų yra praktiškai neįmanoma.
„Paruošiamojoje klasėje man sekėsi labai sunkiai, beveik rašyti nemokėjau. Todėl pradinėse klasėse, mamos paskatintas ir paragintas, nurašinėdavau daug tekstų iš žurnalų, kad išmokčiau taisyklingos rašybos bei skyrybos. Taigi, lietuvių kalbos aš išmokau per darbą: tikrai nebuvo taip, kad sėdėjau rankas sudėjęs, nieko nedariau, o žinios tarsi pačios atėjo. Dirbau tikrai ilgai ir sunkiai, kol galiausiai pasiekiau gerą lietuvių kalbos mokėjimo lygį. Be to, nemėgstu sėdėti prie kompiuterio, man labiau patinka mokytis, prie namų darbų ilgėliau pasedėti. Visa tai darau, nes man patinka išbandyti savo žinių lygį, pasilyginti su kitais, geriausiais,“, – užtikrintai kalbėjo vaikinas.

Sieks kitais metais pasirodyti dar geriau

Pijus nemažai laiko praleidžia ir skaitydamas knygas. Pavyzdžiui, jis jau yra perskaitęs knygą „Altorių šešėly“, kuri yra paskutiniųjų klasių mokinių privalomas perskaityti literatūrinis kūrinys. „Mama, patikinusi, kad tai išties gera knyga, man pasiūlė ją perskaityti per vasarą. Tiesa, skaitėsi ji sunkokai, tačiau įveikiau. Ir ji man visai patiko, juolab kad ir į bažnyčią man patinka eiti. Nors tai vyresniųjų klasių knyga, tačiau norėjau įrodyti, kad ketvirtokas, tik ateinantis į penktą klasę, ne toks jau ir mažas vaikas. Dar mėgstu skaityti fantastines knygas, o mėgstamiausios knygos – tai tos, kurių dar neturėčiau skaityti, kurioms esą dar esu per jaunas“, – sakė gimnazijos šeštos klasės mokinys Pijus.

Vaikinas didžiuojasi savo pasiekimu ir patekimu į antrąjį Nacionalinio diktanto etapą – šeštokas buvo pats jauniausias šio etapo dalyvis! Tačiau Pijus nežada užmigti ant laurų: „Kitais metais diktantą tikrai rašysiu vėl ir esu pasiryžęs padaryti dar mažiau klaidų!“, – užtikrintai kalbėjo šeštokas.

Didžiuojasi visa mokyklos bendruomenė

Josvainių gimnazijos direktorius Ramūnas Zigmantavičius teigė, jog visa bendruomenė didžiuojasi, turėdami tokį gabų jaunuolį, kuris yra puikus pavyzdys kitiems, kaip siekti savų tikslų ir juos įgyvendinti.

„Pijaus gabumus pastebėjome jau pernai metais. Būdamas penktokas jis puikiai pasirodė matematikos, anglų kalbos konkursuose. Na, o šiemet jis nustebino savo pasiekimais Nacionaliniame diktante – juk šeštokas dar nėra praėjęs viso lietuvių kalbos ir literatūros kurso. Taigi, tai tikrai ypatingas lietuvių kalbos talentas. Be to, šiais metais Pijus, rajono mastu, užėmė pirmąją anglų kalbos konkurse. Taigi, labai džiaugiamės ir linkime jam tolimesnės sėkmės, kad ir toliau ryžtingai eitų mokslo keliu“, – pagyrų gabiam mokiniui negailėjo direktorius.

Pijaus lietuvių kalbos mokytoja L. Juškauskaitė tikino, kad su tokiu gabiu jaunuoliu dirbti yra tikras malonumas. „Nes tokių daug iš savęs reikalaujančių, atsakingų mokinių nėra daug. Daug jaunuolių stengiasi praslysti, kad viskas būtų kuo lengviau, o Pijus jaučia didelę atsakomybę, visada atlieka visus darbus, supranta visus aiškinimus. Labai smagu tokį mokinį turėti klasėje“, – šypsojosi lietuvių kalbos mokytoja metodininkė.

Pirmoji vieta Lietuvoje

Dar vienas jaunuolis, „Ryto“ progimnazijos mokinys penktokas Karolis Račkauskas rodo išskirtinius gabumus ne tik mokyklos suole, bet ir prie šachmatų lentos. Gabus vaikinas prieš kelias savaites vykusiame Lietuvos jaunučių greitųjų šachmatų ( kuomet galvojimui turima 15 min. ir už kiekvieną ėjimą pridedama 10 sekundžių) čempionate užėmė pirmąją vietą! Karolis, kurio FIDE reitingas 1687, finale nurungė pagrindinį varžovą iš Klaipėdos Gleb Plidlužnij, kurio FIDE reitingas 1941. Iš viso buvo sužaistos 8 partijos, šešias pavyko laimėtos, dvi baigėsi lygiosiomis. Vaikinui šachmatų sportas labai patinka ir tam jis skiria nemažą savo laisvo laiko dalį. Jaunuolis aktyviai treniruojasi pastaruosius šešerius metus.

Dėkojo treneriams

„Toks sūnaus pasiekimas – tiesiog fantastiškas, – šypsojosi vaikino mama Modesta Račkauskaitė. – Pirmiausiai esame labai dėkingi pirmajam Karolio treneriui Laimučiui Šoliui bei dabartiniam treneriui, šachmatų didmeistriui Šarūnui Šulskiui, kuris su Karoliu besitreniruodami praleidžia labai daug laiko.“

Jaunuolis gali pasigirti ir kitais pasiekimais – jis yra daugelio, Lietuvoje organizuojamų, tame tarpe ir tarptautinių turnyrų nugalėtojas, taip pat prieš dvejus metus savo amžiaus grupėje iki dešimties metų Europos Sąjungos šachmatų čempionate Čekijoje iškovojo devintąją vietą.

Pasak Karolio, jam žaisti šachmatais labai įdomu. Prie šachmatų lentos tenka spręsti įvairias problemas čia ir dabar, nes priešininkas nelaukia… O tai grūdina, ugdo pasitikėjimą, pastabumą, susikaupimą , atsakingumą, teisingo spendimo pasirinkimą ir net toleranciją varžovui.

Vaikinas su didžiuliu susidomėjimu žiūri ir analizuoja, kaip savo partijas žaidžia šachmatų didmeistriai. Todėl ne veltui viena Karolio svajonių – tapti šachmatų didmeistriu.

Trenerio simpatijos kraštiečiui

Gabų jaunuolį giria ir jo pasiekimais džiaugiasi Karolio šachmatų mokytojas Šarūnas Šulskis. „Su Karoliu dirbame labai intensyviai pastaruosius kelerius metus. Su vaikinu yra lengva dirbti, jis noriai mokosi, yra žingeidus, lengvai randame bendrą kalbą. Be to, pats esu kėdainietis, čia mokiausi. Ir nors šiame mieste jau negyvenu, mane su Karoliu sieja bendra kilmė – abu esame kėdainiečiai“, – kalbėjo Š. Šulskis.

Reiklus sau ir kitiems

Karoliui puikiai sekasi ir mokslai. Ypač patinka mokytis kalbų (anglų, rusų ir ispanų) Kėdainių  kalbų mokykloje, jis labai domisi istorija. Valdovų rūmuose praėjusiais metais vaikinas buvo apdovanotas  Aukso pasaga  ir pirmo laipsnio diplomu už sukurtą pasaką „Nepaprasta dovana“. Tai pasaka apie jo aistrą šachmatus ir Žalgirio mūšį. O šiais mokslo metais jis išbandė savo jėgas Konstitucijos egzamine ir pirmas blynas neprisvilo: 5–7 klasių grupėje, Karolis vienintelis Kėdainių rajone įveikė antrąjį etapo barjerą.

„Karolis labai reiklus sau, tačiau to paties reikalauja ir iš kitų“, – pabrėžė jaunojo talento mama Modesta.

Panašios naujienos