Ingrida Marijošienė

„Tikrai bus ne vienas iš jūsų, šventai įsitikinęs, jog koks nors žmogus kiekvieną dieną kažkur dirba, bet sužinote, jog tuo pat metu jis yra įsiregistravęs Užimtumo tarnyboje. Vadinasi, naudojasi tomis pačiomis socialinės paramos lėšomis,“ – apie vieną iš beprasidedančio bendradarbiavimo tikslų Kėdainių rajono seniūnijų seniūnams sakė Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento direktorius Raimondas Šukys.

Tikisi, kad sutartis nebus tik formalumas
Praėjusį trečiadienį Kėdainių rajono savivaldybė pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamentu.

– Inicijuojame sutarčių pasirašymą su visomis savivaldybėmis, viliuosi, kad sutartis nebus tik formalus dokumentas, to norėtųsi paprašyti, – į Kėdainių rajono merą ir administracijos direktorių kreipėsi R. Šukys. – Todėl, kad bendrų darbų ir bendrų pastangų reikia. Nes užimtumo situacija po Naujųjų metų krypsta į neigiamą pusę, ir ne tik Kėdainių rajono savivaldybėje.

Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento direktorius Raimondas Šukys.

Departamento direktorius pasidžiaugė, kad per 2019 m. nedarbo lygis, lyginant metų pradžią (10,3 procento) ir pabaigą (9,4 proc.), buvo beveik 1 proc. sumažėjęs.

Kas didina nedarbo lygį

Tačiau per pirmąjį šių metų mėnesį nedarbo lygis vėl pakilo iki 10,1 procento. Tam įtakos turi sezoniškumas ir atsiradusi galimybė smulkiesiems ūkininkams registruotis ir įgyti bedarbio statusą, jeigu jų ūkio žemės valdos vertė neviršija 4 ekonominio dydžio vienetų (EDV). Ūkininkai jau intensyviai registruojasi ir tai nedarbo statistikai turi įtakos.

Rajonuose, kuriuose vyrauja ir nemažą dalį užimtumo sudaro darbas žemės ūkyje, situaciją blogina piktnaudžiavimas paslaugų kvitais, – rajono vadovams pasakojo R. Šukys. – Per mažai yra kontrolės, piktnaudžiaujama paslaugų kvitais – dirbama pagal juos ilgiau nei leistinus du mėnesius vienoje darbovietėje ir ne tik nekvalifikuotus, bet ir kvalifikuotus darbus. Galėčiau tai įvardinti kaip nelegalaus darbo priedangą.

Tačiau tie žmonės laikomi bedarbiais, jie naudojasi visomis socialinės paramos sistemos suteikiamomis galimybėmis, valstybės yra draudžiami sveikatos draudimu. Taigi, ta statistika šiek tiek neobjektyvi.

Darbo rinkos dienos seniūnijose

Susitikęs su seniūnijų seniūnais, R. Šukys paprašė aktyviai bendradarbiauti ateityje, kai Užimtumo tarnyba seniūnijose organizuos darbo rinkos dienas.

– Nuo šiol jos vyks šiek tiek kitaip, – pristatė direktorius. – Kviesime būtent tos seniūnijos gyventojus, tos seniūnijos darbdavius, darbo ieškančius tarnyboje registruotus asmenis susitikti ir išklausyti, kokias paslaugas gali jiems suteikti Užimtumo tarnyba.

Pasak R. Šukio, po tokių renginių patys seniūnai nustemba pamatę, kurie jų seniūnijų gyventojai yra įsiregistravę kaip bedarbiai. Nes seniūnijose būna žinoma, kad tie žmonės turi veiklas, kasdien kažkur dirba, gauna pajamas.

Kelmės pavyzdys įkvepia

– Užimtumo tarnybos specialistai apsilankys visose seniūnijose. Labai dažnai seniūnų principingas požiūris arba bendruomeniškas požiūris, kartais ir sugėdinimas, ką matome susitikdami savivaldybėse, padeda žmonėms apsispręsti, legalizuoti savo užimtumą, – kalbėjo R. Šukys. – Atvykę su Užimtumo tarnybos darbuotojais primygtinai siūlysime savo paslaugas darbo ieškantiems žmonėms ir darbdaviams. Norisi, kad ir jūsų pozicija, jūsų kalbėjimas, socialinių darbuotojų kalbėjimas ta pačia kalba, kaip ir kalbame mes, pasiektų adresatą tiesiogiai. Kad jam nereikėtų vykti į Užimtumo tarnybą mieste, o vietoje, seniūnijoje, sužinotų, kokie yra artimiausi darbdaviai ir kokių yra laisvų darbo vietų.

Pasak direktoriaus, stebina faktai, kai seniūnijos darbdaviai turi laisvų darbo vietų, o toje pačioje seniūnijoje gyvenantys žmonės sako: mes pirmą kartą girdime, nežinojome.

– O kai juos suvedi, žiūrėk, jau tą pačią dieną sutaria, kad ateis ir pasirašys darbo sutartį, – sakė R. Šukys.

Svečias pateikė ir pavyzdį – štai Kelmės savivaldybėje šios priemonės padėjo per pusę metų pasiekti nedarbo lygio sumažėjimą 5 procentais.

– Ir jis mažėjo tolygiai netgi metų pabaigoje, kai kitose savivaldybėse jau sezoniškai nedarbo lygis pradėjo augti. Tai rodo, kad toks darbo rinkos sujudinimas, tokie metodai duoda rezultatą, jeigu mes visi nuoširdžiai jo sieksime, – tvirtino R. Šukys.

Panašios naujienos