Medžių sulą mėgstantys žmonės po žiemos ieško, kur nusipirkti šio gyvybės eliksyro, arba patys skuba prisileisti jo iš klevų ar beržų. Aplinkosaugininkai ragina tai daryti atsakingai, kad nebūtų padaryta žala medžiams.

Sulą galima leisti ne bet kur

Sugalvojus leisti sulą, pirmiausia reikia pasidomėti, kam priklauso medžiai. Valstybiniuose miškuose be jų valdytojų sutikimo sulą galima leisti tik asmeniniams ar namų ūkio poreikiams, komerciniais tikslais – būtina gauti sutikimą. To visais atvejais reikės ir norint leisti sulą privačiuose miškuose.

Valstybei priklausančioje žemėje sulą leisti galima tik iš ne plonesnių kaip 20 cm skersmens medžių, kurie bus kertami ne vėliau kaip po 5 metų. Jei medžiai bus nukirsti ne vėliau kaip po metų, sula gali būti leidžiama ir iš plonesnių.

Privačios žemės savininkams, leidžiantiems sulą asmeniniam naudojimui, apribojimai netaikomi.

Kada ir kaip leisti sulą?

Patikrinti, ar jau galite skanauti šį pavasario eliksyrą, geriausia aštresniu daiktu šiek tiek įpjovus medžio kamieną: jeigu ji pradeda sunktis – laikas tinkamas.

Toje vietoje, kur bus gręžiama skylė, leidžiama nepažeidžiant luobo nudrožti žiauberį. Skylės turi būti gręžiamos ne aukščiau kaip 1 m nuo žemės paviršiaus, jų skersmuo neturi viršyti 2 cm, o gylis 3 cm. Tarpai tarp skylių turi būti ne mažesni kaip 10 cm. Į ją įkalamas medinis latakėlis, toks medžiui sveikesnis nei metalinis.

Baigus leisti sulą, skyles reikia užkimšti mediniu kamščiu, geriausia to paties medžio, užtepti moliu ar sodo tepalu, kad gręžimo vietoje neįsiveistų grybas ar puvinys. Palikus sulos leidimo skylę neužkaltą medis gali nudžiūti arba gręžimo vietoje ims gesti mediena.

Asmenys, nesilaikantys Laukinės augalijos išteklių naudojimo reikalavimų, gali būti baudžiami nuo 10 iki 30 eurų bauda.

Apie sulos saldumą

Sula dažniausiai leidžiama iš klevų ir beržų. Beržų sula pradeda tekėti truputį vėliau nei klevų, kuri yra ypač saldi (apie 4 proc. cukraus), beržų tik apie 1 proc. Iš beržų ji bėga ilgesnį laiką ir gausiau. Vaistiniais tikslais sula anksčiau leista ir iš uosių bei ąžuolų, nors ji teka iš visų lapuočių. Atvirose vietose, ant kalvų augantys medžiai duoda gerokai daugiau ir saldesnės sulos. Medikai pataria vengti medžių, augančių šalia judraus kelio, šalikelėse ar palaukėse, kuri tręšiama cheminėmis trąšomis.

Sveikatai naudingas gėrimas

Suloje yra daug vitaminų ir mineralų, naudingų organizmui. Pasak sveikos mitybos specialistų, ji padeda sustiprinti po žiemos nualintą imunitetą, pašalinti iš organizmo susikaupusius toksinus ir kitas žalingas medžiagas.

Sulos mėgėjų netrūksta

„Kiekvieną pavasarį tik ir laukiu, kada galėsiu paskanauti šio gėrimo. Kadaise sulos iš medžių prileisdavo tėtis, o dabar tenka pirkti turguje. Tik, deja, ne visada randu. O kaina tikrai nėra didelė, geriau jau sulą gerti, nei visokius maisto papildus pirkti. Kiekvieną kartą nusiperku po kelis litrus, jei matau, kad tiek neišgersiu, dalį užšaldau“, – kalbėjo kėdainietė Elena.

„Nuosavame miške leidžiu sulą iš beržų, ji tinka ir diabetikams. Pastebėjau, kad savaitę kitą pagėręs sulos, pasijaučiu kaip naujai gimęs. Sula aprūpinu ir visus giminaičius, tik į turgų nenešu, nesinori per daug nualinti medžių“, – sakė Aloyzas.

Parengta pagal AAD inf.