Kokia prekė jau kuris laikas buvo viena laukiamiausių ir perkamiausių? Ogi druska. Žmonės ėjo iš vienos parduotuvės į kitą ir skundėsi negalintys nusipirkti šios prekės, nes jos paprasčiausiai nerasdavo. Prekybos tinklai nebespėja pildyti lentynų, tiesą sakant, kartais ir į lentynas nebekrauna, nes vos tik išveža padėklą į prekybos salę, keli šimtai kilogramų druskos tiesiog „išgaruoja“. Kai kas tai vadina psichoze.

„Per tą mėnesį, kai prasidėjo karas, tik vienoje parduotuvėje mačiau, kad yra druskos. Tiksliau, buvo gal keliolika minučių, nes visi tiesiog graibstė ją, kas po 2–3 kilogramus, kiti – 10 kilogramų pakuotėmis. Esą ateis vasara, reikės agurkus raugti, o tik ši – ukrainietiška akmens druska – tam tinkamiausia. Dar norėjau skambinti pažįstamiems, kad ateitų nusipirkti, bet kai tokiu tempu viskas vyko, druskos greitai nebeliko, tiesa, taip, kaip rusams prie cukraus, muštis ir stumdytis nereikėjo“, – su šypsena kalbėjo gatvėje užkalbintas Remigijus.

„Kartą jau teko eiti pas kaimynę paprašyti paskolinti pusę stiklinės druskos, bet kai jau ir tą pabaigiau, leidausi į „turne“ po parduotuves. Vienoje radau tik Himalajų druskos, bet, kadangi tokios nevartoju, teko tęsti paieškas. Rupios druskos radau nedidelėje parduotuvėje, tik kaina buvo 1,20 už kg. Pirkau, o ką darysi?“ – susiklosčiusia situacija nebuvo patenkinta Virginija.

Tuštokos ir mėsos konservų, sodos ar saulėgrąžų aliejaus lentynos.

Parduotuvėje sutikta Judita papasakojo kitą nemalonią situaciją.

Viename prekybos tinkle pardavėjos paklausiau, gal jau yra druskos, ši tik piktokai burbtelėjo: „Jau atsibodo, tas pats per tą patį. Vis klausia ir klausia visi, rodos, kad tik druską žmonės ir tevalgo. Kada bus, nežinau“, – atrėžė man ji.

Prekybininkai ramina – druskos tikrai nepritrūks

„Prasidėjus karui Ukrainoje, ilgo galiojimo produktų paklausa labai išaugo. Druskos pardavimai padidėjo net 6 kartus. Sandėliuose druskos tikrai turime, tik nespėjame pildyti lentynų. Ukrainietiškos druskos tiekimas yra sutrikęs. Siekdami aprūpinti savo pirkėjus druska, padarėme taip – perkant 1 ar 2 pakuotes, kaina yra 0,39 ct/kg., o nuo trečios pakuotės kaina didėja kone trigubai. Taip padarėme tam, jog nebūtų taip, kad vienas pirkėjas susiperka viską, o kiti lieka be nieko.

Panaši situacija su ilgo galiojimo produktų pirkimu buvo ir prasidėjus pandemijai. Tada maždaug mėnesį vyko intensyvesnis apsipirkimas. Dabar ta banga irgi pamažu slopsta, matyt, žmonės jau apsirūpino“, – sakė prekybos tinklą „Norfa“ valdančios bendrovės UAB „Norfos mažmena“ atstovas spaudai Darius Ryliškis.

Panaši situacija su ilgo galiojimo produktų pirkimu buvo ir prasidėjus pandemijai. Tada maždaug mėnesį vyko intensyvesnis pirkimas.

„Į IKI parduotuves druska tiekiama nuolatos. Jos kaina nepakitusi. Populiariausia druska kainuoja 0,59 ct. Didžiausia problema ta, kad žmonės, pamatę šią prekę lentynose, iš karto išperka. Mes nespėjame pildyti lentynų. Tad, pasinaudodama proga, norėčiau dar kartą akcentuoti, kad druskos yra, mes ją šiuo metu atsivežame iš Čekijos. Siekdami patenkinti visų pirkėjų poreikį, tam, kad visi klientai rastų druskos mūsų lentynose ir jos galėtų nusipirkti, pradėjome riboti „SUL joduotos druskos“ įsigijimą, t. y. vienam pirkėjui parduodami 6 vnt. šios druskos vieno apsipirkimo metu“, – teigė UAB „Palink“ Komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.

„Pastaruoju metu buvome pastebėję išaugusį įvairių rūšių druskos populiarumą. Dirbame su įvairių šalių tiekėjais, kad galėtume kuo greičiau papildyti asortimentą. Valyta akmens druska kainuoja 37 centus, joduotos druskos kaina už kilogramą siekia 39 ir 49 centus. Druskos rekomenduotume įsigyti tokį kiekį, kokio visiškai pakanka namų ūkio reikmėms. Vienam pirkėjui šiuo metu galima įsigyti 5 vienetus druskos pakuočių“, – komentuoja „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė.

Bene paklausiausia – ukrainietiška druska.

„Pastarąsias savaites „Maxima“ parduotuvėse druskos buvo nuperkama iki penkių kartų daugiau nei įprastai, sudėtinga buvo spėti paskui tokią paklausą, tad lentynos tuštėjo greičiau, nei spėjome jas pildyti. Girdėdami žmonių nuogąstavimus dėl druskos, nuo kovo 28 dienos įvedėme druskos kvotas – nuo šiol vienas pirkėjas gali įsigyti 3 kilogramus druskos. Labai tikimės, kad tai stabilizuos situaciją, ir šios prekės galės įsigyti daugiau žmonių. Druskos tiekimas į parduotuves vyksta nuolat ir jau užtikrinome, kad jos kiekvieną savaitę tik daugėtų“, – patikino „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Ar iš tiesų nusipirkti druskos – misija (ne)įmanoma?

Šią savaitę teko aplankyti bent kelias Kėdainiuose veikiančias parduotuves, ir štai ką pavyko rasti.

Daugiausia ukrainietiškos akmens druskos (gal apie 200 kg.) buvo „Norfos“ parduotuvėje Janušavos k. 1 kg. kaina – 39 ct. Perkant daugiau nei 2 kg., už trečią, ketvirtą ir t. t. pakuotę būtų reikėję mokėti po 99 ct. Druska buvo padėta kamputyje ir jokio pirkėjų antplūdžio nebuvo.

„Lidl“ parduotuvėje (kaip ir IKI Gegučių g.) neaptikau jokios druskos, o štai nedidelėje parduotuvėje J. Basanavičiaus g. prie galinio autobusų sustojimo ukrainietiška druska kainavo 1,20 eur už kilogramą.

„Aibės“ parduotuvėje prie „Jaunatvės“ turgelio buvo tik joduotos druskos: 1 kg. lenkiškos kainavo 0,69 Eur, o slovėniškos – net 1,49 eur.

IKI parduotuvėje (A. Kanapinsko g. 1 a) apytuštėje lentynoje radau vos kelias pakuotes slovėniškos smulkios jūros druskos su jodu. Kaina – 0,95 Eur 500 gr.

Tokios pat slovėniškos druskos buvo ir „Maximoje“ Chemikų g., tik kaina buvo mažesnė – 0,54 Eur.
Šiame prekybos centre buvo ir lenkiškos joduotos druskos, jos kilogramas kainavo 0,39 Eur.

Tuštokos ir kitų produktų lentynos

Lankantis parduotuvėse, į akis krito ir daugiau tuščių tarpų lentynose. Vienur, pagal kainų etiketes sprendžiant, nebuvo sodos, kitur – mėsos konservų, dar kitose vietose nebuvo likę acto, plikytų ryžių ar saulėgrąžų aliejaus.

Tačiau prekybininkai tikino, kad ilgo galiojimo produktų stygiaus nėra. Anksčiau ar vėliau šių prekių pirkėjai lentynose tikrai ras, tik štai, ne visi žmonės turi jėgų per dienų dienas sukti ratus po parduotuves, tad kurį laiką turės išsiversti be jų.

Titulinė nuotrauka: Vienur tokios druskos nė su žiburiu nerasi, kitur ji kainuoja nuo 0,39 iki 1,20 eur už kilogramą.

Panašios naujienos