Vakar prasidėjęs pajamų bei turto deklaravimo vajus apėmė ir kėdainiečius. Trečiadienio rytą 32 tūkstančiai Kėdainių rajono gyventojų Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) jau rado suformuotas preliminarias deklaracijas.

Žmonės jau plūsta į mokesčių inspekciją, kad pateiktų deklaracijas padedami specialistų. Kiti šią prievolę atlieka elektroniniu būdu, nors gyventojų apgulties sulaukusi Elektroninio deklaravimo sistema (EDS) pirmąją dieną strigo ir veikė lėčiau. O prisiskambinti Mokesčių centro telefonu 1882 ir išsiaiškinti rūpimus klausimus tikriausiai galėjo tik apsišarvavusieji begaline kantrybe.

Laiko užteks

Tačiau Valstybinė mokesčių inspekcija ramina, kad gyventojams laiko deklaruoti pajamas ir turtą tikrai užteks, nes tą galima padaryti iki gegužės 2 dienos. Be to, šis terminas galioja gyventojams, kuriems deklaracijas pateikti privalu.

Kauno AVMI Mokestinių prievolių departamento I skyriaus vedėja Irena Gasiūnienė primena – už deklaracijoje apskaičiuotą ir iki gegužės 2 d. nesumokėtą pajamų mokestį skaičiuojami delspinigiai.

„O gyventojai, kurie deklaracijų pateikti neprivalo, bet pageidauja pasinaudoti mokesčių lengvatomis, deklaraciją gali pateikti ir vėliau. Tai žmonės, kurie 2017 m. nepasinaudojo visu metiniu Neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (NPD) ar papildomu NPD už vaikus, taip pat – mokėję gyvybės draudimo ar pensijų įmokas, palūkanas už būsto kreditą, paimtą iki 2008 m. gruodžio 31 d., įmokas už pirmas studijas aukštojoje mokykloje”, – informavo Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Kauno AVMI) Mokestinių prievolių departamento I skyriaus vedėja Irena Gasiūnienė.

Sąrašas – papilnėjo

Tačiau yra ir naujovių. Šiemet papildytas turtą ir pajamas deklaruoti privalančių gyventojų sąrašas. Prievolė deklaruoti turtą ir gautas pajamas atsirado visų biudžetinių įstaigų ir jų padalinių vadovams, jų pavaduotojams ir jų šeimų nariams. Taip pat – viešųjų įstaigų ir akcinių bendrovių, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybės, vadovų pavaduotojams ir jų šeimų nariams.

Kas privalo deklaruoti

Kaip ir kasmet, pateikti pajamų dek­laracijas privalo gyventojai, kurie pernai vykdė individualią veiklą ar gavo pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, individualių įmonių, ūkinių bendrijų, mažųjų bendrijų savininkai, ar gyventojai, kuriems buvo pritaikytas per didelis NPD ir dėl to privalu sumokėti dalį gyventojų pajamų mokesčio. Pajamas taip pat privalo deklaruoti politikai ir valstybės tarnautojai.

Reikia deklaruoti ir užsienyje gautas pajamas, jeigu gyventojas nėra deklaravęs išvykimo iš Lietuvos. „Praktikoje tai dažniausiai būna pajamos, gautos vasaros atostogų metu, jei per jas žmogus padirbėjo užsienyje. Tačiau, jeigu užsienio valstybėje yra sumokėti mokesčiai, Lietuvoje mokėti nereikia, reikia tik deklaruoti“, – pažymėjo I. Gasiūnienė.

Paramą skiria dosniai

Deklaruodami pajamas, gyventojai gali skirti paramą norimai organizacijai, meno kūrėjui ar politinei partijai. Paremti galima ne vieną, o kelis gavėjus.
„Skirta parama pasieks tik tokiu atveju, jei gyventojas bus pateikęs visas privalomas pateikti deklaracijas, – primena VMI atstovė. – Šalyje vis dar pasitaiko atvejų, kai gyventojų parama paskiriama jiems to nežinant. Dėl šios priežasties gyventojų parama teikiama tik asmeniškai ar per įgaliotą atstovą, o pluoštu teikiami dokumentai nebus nagrinėjami.“

Pernai, skirdami 2 proc. paramą, kėdainiečiai buvo dosnūs. Daugiau nei 7,4 tūkst. kraštiečių paramai skyrė per 203 tūkst. eurų. Daugiausia paramos sulaukė gyvūnų globos organizacija „Pifas“ (apie 14 tūkst. eurų), futbolo klubas „Futbolas visiems“ (apie 9 000 eurų) bei Kėdainių ligoninė (apie 4 000 eurų). Politinėms partijoms kėdainiečiai pernai skyrė iš viso 10,9 tūkst. eurų, daugiausia – Darbo partijai (5 000 eurų), Tėvynės Sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams (1 500 eurų) bei socialdemokratams (1 400 eurų).

Dirbs be pietų pertraukos

Pajamų deklaravimo laikotarpiu Kėdainių poskyrio specialistai dirbs be pietų pertraukos. Kauno AVMI Kėdainių poskyris pirmadieniais – ketvirtadieniais dirba nuo 8 iki 17 val., penktadieniais – nuo 8 iki 15.45 val. Tačiau jei darbo dienos pabaigoje rikiuosis laukiančiųjų eilės, dirbti žadama tol, kol bus aptarnautas paskutinis mokesčių mokėtojas.

„Atvykus deklaruoti pajamų į mokesčių inspekcijos padalinį, reikia turėti galiojantį asmens dokumentą ir el. bankininkystės prisijungimo duomenimis, arba VMI suteiktas identifikavimo priemones“, – primena I. Gasiūnienė. Tačiau specialistė pabrėžia, kad deklaraciją pateikti geriausia ir patogiausia elektroniniu būdu, naudojantis Elektroninio deklaravimo sistema (deklaravimas.vmi.lt), taip pat „VMI“ programėle.

Praėjusiais metais Kėdainių rajono gyventojai pateikė daugiau kaip 21 tūkst. deklaracijų, įskaitant patikslintas deklaracijas. 10,1 tūkst. rajono gyventojų grąžinta 1,1 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio permokos.

Panašios naujienos