Kėdainių sporto centras – bene vienintelė savivaldybei pavaldi ugdymo įstaiga, kurioje natūraliai daugėja auklėtinių, plečiasi bazė ir dirbti sugrįžta jauni specialistai kėdainiečiai. O įstaigos vadovas auklėtinių būryje mato būsimą olimpietį.

Infrastruktūra plečiasi, auklėtinių rezultatai džiugina, trenerių švietimas, edukacija vyksta. Sąlygos treneriams ir sportininkams sudarytos puikios“, – neslepia Kėdainių sporto centro direktorius Tomas Pakštys.

„2021–2022 mokslo metais Kėdainių sporto centre treniruotes lankė 500 rajono moksleivių. Manau, kad kitais mokslo metais jų bus apie 600“, – įstaigos augimu džiaugiasi direktorius Tomas Pakštys.

Ugdo būsimą olimpietį

„Sezoną vertinu netgi puikiai. Turime penkis lengvaatlečius Lietuvos rinktinėje. Užmegzti santykiai su Lietuvos lengvosios atletikos federacija, kuri į mus atkreipė dėmesį pamačiusi, kaip pas mus rengiami gabūs atletai, – sako sporto centro direktorius. – Džiaugiuosi Ado Dambrausko rekordais. Neabejoju, kad gal dar ne Paryžiaus, bet kitoje olimpiadoje jį išvysime tarp sprinterių atstovaujantį Lietuvai.“

Direktorių džiugina ir augantis bokso ir dziudo sporto šakų populiarumas bei ugdytinių pasiekti rezultatai. Šiemet centre atidarytos dvi naujos šių sporto šakų treniruočių salės.

„Įsivertinome, radome sąlygų, radome finansų iš vidinių įstaigos resursų ir minimaliais kaštais – apie 20 tūkstančių eurų – įrengėme dvi naujas treniruočių sales, – sako T. Pakštys. – Ir dar du papildomi trenerių etatai įsteigti, kad galėtume vystyti šias sporto šakas.“

Pasak direktoriaus, dziudo grupės turėtų pasipildyti nuo 80 iki 100 vaikų. Matoma tendencija, kad šių sporto šakų grupėse vaikų skaičius vis didėja.

Auklėtiniai sugrįžta treneriais

Nuo kitų metų planuojama iš vidinių resursų įsteigti dar vieną krepšinio trenerio etatą. Krepšinio trenerių komandą papildys buvęs Kėdainių SC auklėtinis, Lietuvos sporto universiteto (LSU) absolventas.

„Numatyta pritraukti jau baigiančius ir studijuojančius Lietuvos sporto universitete (LSU) lengvosios atletikos, krepšinio, plaukimo buvusius mūsų sportininkus dabar absolventus.  Stengiamės jauninti trenerių kolektyvą naujais, bet pažįstamais specialistais“, – sako T. Pakštys.

Naujovės pasiteisina

Iš pradžių treneriai gan skeptiškai žiūrėjo į visas naujoves sporto centre“, – pripažįsta centro direktorius.

Prieš metus įstaigoje įvyko pakeitimų dėl trenerių mokestinio fondo.  Keičiant sistemą buvo didelių nuogąstavimų, tačiau, pasak T. Pakščio, šiuo metu nebėra nė vieno trenerio, kuris pasakytų, kad yra blogai. Dešimt sporto centro trenerių pasikėlė kategorijas ir jau gauna 45-95 proc. priedus prie atlyginimų. Pasak įstaigos vadovo, visiems treneriams atlyginimų koeficientai yra nustatyti aukštesni, nei buvo anksčiau, ir šiemet dar pakilo.

Kėdainių SC treneriai, šiemet išleidę savo auklėtinius abiturientus. (Nuotraukoje iš kairės) Indrius Bolisas (dziudo), Gerda Čečkauskienė (krepšinis), Rasa Sakalauskienė, Neringa Daugėlienė ir Zita Peleckienė (lengvoji atletika), Robertas Kaselis (sportinis ėjimas), Sporto centro direktorius Toma Pakštys (plaukimas). (Kėdainių SC nuotr.)

„Trenerių motyvacinė sistema veikia, – sako T. Pakštys. – Smagu, kad jie pradėjo skaityti įstatymus, aiškintis, kas jiems priklauso – ką jie turi padaryti, kad daugiau uždirbtų. Tai tikrai veikia ir aš manau, kad mes kitais metais ne tik rezultatus gerinsim, bet ir trenerių motyvaciją.“

Neseniai seminarą Kėdainių sporto centre treneriams vedė psichologas Tomas Lagūnavičius. Mokymų esmė – kad visiems centro treneriams būtų svarbus galutinis rezultatas, kaip bendras produktas. Rudenį sporto centre mokymai treneriams bus tęsiami.

Išskirtinis dėmesys gabiausiems

Įstaigoje veikia gabių sportininkų rengimo programa, kurios krepšelyje – 20 tūkst. eurų. Pagal skaičiavimo metodiką ir patvirtintą vidinę sistemą, tiek individualių, tiek komandinių sporto šakų  centro sportininkai, kurie patenka į gabiausiųjų dešimtuką, turi finansinius krepšelius, pagal kuriuos jų treneriai „raiko pasiruošimo pyragą su numatytais rezultatais“. „Investuojame į sportininko rezultatą pagal trenerio sudarytą treniruočių ir varžybų planą“, – paaiškino sporto centro direktorius.

„Visas įstaigos dėmesys nukreiptas į sportinius ugdytinių rezultatus, – neslepia T. Pakštys. – Būtent po biudžetinio pakeitimo tai leidžia Sporto įstatymas, yra ir papildomų valstybinių lėšų pritraukimo galimybių. Mes tuo naudojamės. Dar aktyviau tuo pradėsime naudotis, kai įsisuks valstybinės Sporto agentūros darbas.“

Pasak Sporto centro direktoriaus, norinčių sportuoti yra, bet ne visi nori ar yra gabūs siekti aukštų rezultatų. Nuo kitų metų (jau yra užuomazgų) bus siekiama, kad treneriai išskirstytų grupes į norinčiųjų aktyviai praleisti laisvalaikį ir į siekiančiųjų sportinių rezultatų, meistriškumo.

Rajono biudžeto ir įstaigos lėšos

Kėdainių sporto centro finansinį pagrindą sudaro savivaldybės dotacija – per pusę milijono eurų metams infrastruktūrai išlaikyti, veiklai ir mokos fondui. Iš valstybinių projektinių lėšų pritraukiama apie keturiasdešimt tūkstančių eurų. Sporto centras per metus sugeba sugeneruoti dar apie pusę šimto tūkstančių „atsitiktinių“ lėšų – iš arenos renginių, patalpų nuomos.

„Smagu, kad šalies krepšinio, karate, sportinių šokių ir kitos federacijos pasirenka mūsų areną savo renginiams, stovykloms, konferencijoms, – sako T. Pakštys. – Tokie projektai mūsų įstaigai atneša pajamas.“

Direktorius neslėpė, kad vystant projektus su federacijomis sezono metu kyla keblumų, nes dėl salės užimtumo tenka derinti su krepšinio klubu.

„Tačiau tie projektai mums leidžia susigeneruoti pajamas, kurių netenkame per krepšinio klubą, – sako įstaigos vadovas. – Lėšas, kurių negauname administruodami klubo ūkio išlaidas, turime iš kažkur „susirankioti“ tam, kad užtikrintume trenerių mokos fondą, sportininkų rengimo sąlygas bei gabių sportininkų programos vykdymą.“

Infrastruktūra reikalauja priežiūros, o priežiūra reikalauja lėšų. Direktorius pasidžiaugė, kad prie sporto bazių tobulinimo prisideda rajono verslininkai. Kėdainių sporto centro žinioje šiuo metu yra Kėdainių arena, miesto stadionas ir sporto salė, futbolo maniežas, rekreacijos centras su baseinu Vilainiuose. Sporto centre dirba 49 darbuotojai.

Vasara – tobulėjimui

U-17 vaikinų ir U-20 merginų Lietuvos krepšinio rinktinės šią vasarą po mėnesį stovyklaus Kėdainių sporto  centre. „Tai sporto centrui yra gerai ne tik finansiniu, bet ir trenerių tobulėjimo aspektu, – sako T. Pakštys. – Palaikome gerus santykius su krepšinio federacija, tad ir mūsų treneriams leidžiama stebėti, kaip dirba rinktinės treneriai. Yra trenerių, kurie nori matyti, kaip dirba rinktinė.“

Devyniose sporto stovyklose (keturios – išvažiuojamosios) šią vasarą savo įgūdžius tobulins Kėdainių sporto centro auklėtiniai. 

Poreikis auga

Sporto centro direktorius pripažįsta, kad fizinio aktyvumo poreikis auga. Ypač tuo susirūpinę tėvai dėl akivaizdaus vaikų nutukimo, laisvalaikį užvaldžiusių kompiuterių.

„Sezoną pabaigėme gerai. Kitą sezoną rugsėjį pradėsime dar geriau“, – optimizmo nestokoja Kėdainių sporto centro direktorius T. Pakštys.

Panašios naujienos