Praėjusiais metais Kėdainių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vertinti higienos būklę rajono maitinimo įstaigose. Taip pat dėl inspektorių vykdomų patikrinimų ant vartotojų stalo nepateko šimtai kilogramų vartoti netinkamų saldumynų bei riešutų. 

Ženklinimas kavos puodeliais informuoja apie maitinimo įstaigos higienos būklę. Kavinės „Beneto karčema“ lankytojai gali būti ramūs: čia valgyti yra saugu, o gaminami patiekalai – kokybiški.

Ženklinimas kavos puodeliais informuoja apie maitinimo įstaigos higienos būklę. Kavinės „Beneto karčema“ lankytojai gali būti ramūs: čia valgyti yra saugu, o gaminami patiekalai – kokybiški.

Per praėjusius metus buvo nagrinėjami ir gyventojų skundai, kurių sulaukta mažiau nei 2014 metais. Tik trečdalis visų skundų buvo pagrįsti. 2015 metais atlikta 210 patikrinimų – daugiausiai jų vyko prekybos įmonėse – net 76 proc. atvejų pažeidimų nenustatyta.

Dėmesys vaikų maitinimui
Praėjusiais metais daug dėmesio skirta vaikų maitinimui ugdymo įstaigose – stebėta ne tik valgyklų higienos būklė, bet ir tiekiamo maisto sauga, kokybė, vertinta ir pagamintų patiekalų maistinė vertė (faktinis kaloringumas).
„Kėdainių VMVT inspektoriai nustatė, kad vaikų maistas yra išties kokybiškas. Sudarome galimybes tikrinimų metu dalyvauti ir tėvų atstovams. Manome, kad toks viešumas tiek maisto gamintojams, tiek tiekėjams sudaro galimybę būti drausmingiems, o tėvams pamatyti, kaip maitinami jų vaikai“, – sakė Kėdainių VMVT vyriausioji specialistė – maisto produktų inspektorė Adelė Maziliauskienė. Tarnybos darbuotojai ne tik tikrina, bet ir teikia rekomendacijas sveikos mitybos principų diegimui.

Pasak Kėdainių VMVT vyriausiosios specialistės-maisto produktų inspektorės A. Maziliauskienės, praėjusiais metais ištirti 22 vartotojų skundai, trečdalis jų buvo pagrįsti. Dažniausiai gyventojai skundėsi dėl maisto produktų kokybės, galiojimo termino, higienos pažeidimų.

Pasak Kėdainių VMVT vyriausiosios specialistės-maisto produktų inspektorės A. Maziliauskienės, praėjusiais metais ištirti 22 vartotojų skundai, trečdalis jų buvo pagrįsti. Dažniausiai gyventojai skundėsi dėl maisto produktų kokybės, galiojimo termino, higienos pažeidimų.

Valgyklos bus reitinguojamos
Pasak pašnekovės, pabrėžta, kad keletui rajono mokyklų valgyklų reikalingas kapitalinis remontas („Atžalyno“ gimnazijos, Suaugusiųjų ir jaunimo ugdymo įstaigoms). A. Maziliauskienė išskyrė ir daugiau problemų.
„Ryto progimnazijos valgykloje neveikia ventiliacija, todėl kvapai sklinda po visą mokyklą. Krakių M. Katkaus gimnazijos, Truskavos pagrindinės mokyklos valgyklų patalpos yra labai mažos. Jau šiais metais tikimės reitinguoti mokyklų valgyklų higienos būklę įvertindami ją balais“, – sakė specialistė.
Iš 18 patikrintų mokyklų tik vienoje jų mokinių maitinimui buvo tiekiami produktai, kurių sudėtyje yra draudžiamų maisto produktų.

Higienos būklė atsispindės specialiame ženklinime
Baigta vertinti higienos būklė visuose rajone veikiančiuose restoranuose ir kavinėse – jos matomiausioje vietoje (prie įėjimo) paženklintos kavos puodelių ženkliukais. Geriausiai įvertinta higienos būklė vertinama penkiais puodeliais, prasčiausia – vienu.
„Puiki higienos būklė nustatyta 12-oje maitinimu užsiimančių įmonių rajone. Vienoje kavinėje higienos būklė buvo nepatenkinama – G. Januškevičienės kavinės Josvainiuose veikla sustabdyta. Ji nedirba iki šiol“, – sakė A. Maziliauskienė.
Daugiausiai pažeidimų nustatyta dėl produktų atsekamumo, dėl tinkamumo vartoti terminų. Pasitaiko pažeidimų ir dėl personalo higienos stokos.

Kilogramai maisto ant vartotojų stalo nepateko
Praėjusiais metais buvo sunaikintas ir ne vienas kilogramas vartoti netinkamų maisto produktų: tai saldainiai guminukai „Akuku“ (Lenkija), užkrėsti parazitais graikiniai riešutai su kevalu (Bulgarija), žemės riešutų chalva (Ukraina), kurioje rasta mikotoksinų. Produktai ant vartotojų stalo nepateko.
Nustačius pažeidimus, taikomos sankcijos. Vienas tokių būdų – veiklos sustabdymas.
„Laikinai veikla buvo sustabdyta UAB „Rivona“ kulinarijos ceche, kuris buvo patikrintas gavus vartotojo skundą. Žmogus galimai apsinuodijo pupelių mišraine, kurią įsigijo „Norfos“ parduotuvėje Panevėžyje. Atlikus neplaninį patikrinimą ir ištyrus laboratorijoje mišrainių mėginius salmonelių nenustatyta, tačiau pasikeitus gamybos vadovui rasta daug higienos pažeidimų“, – sakė inspektorė. Iš viso 49 kartus taikytas produktų tiekimo į rinką uždraudimas.

Skundėsi mažiau kartų
Per praėjusius metus taikytų baudų suma siekė 534 eurų sumą, tačiau, pasak inspektorės, kasmet padėtis tik gerėja.
„Pastaraisiais metais viešajame maitinime mums vykdant reitingavimą, įmonės atkreipė dėmesį ir tiek higienos būklė (ten, kur vartotojas įeiti ir pamatyti negali), tiek patiekalų ir produktų kokybė žymiai pagerėjo“, – tikino specialistė.
Praėjusiais metais ištirti 22 vartotojų skundai – trečdalis jų buvo pagrįsti. Daugiausiai vartotojai skundėsi dėl maisto produktų (mėsos, žuvies gaminių, vaisių, daržovių) kokybės (sugedęs, nemalonus kvapas, matomos kirmėlės), dėl pasibaigusio galiojimo termino, dėl higienos pažeidimų.
Tyrimus apsunkina tai, kad kol vartotojas pateikia informaciją, nuvykus į vietą tos produktų partijos ar patiekalo jau nerandama.
„Galime pasidžiaugti, kad rajone nekilo ūmių žarnyno infekcijos susirgimų (protrūkių) dėl apsinuo­dijimo maistu. Bendras darbas ne tik įpareigoja, bet ir duoda gerų rezultatų“, – sakė Kėdainių VMVT maisto produktų inspektorė A. Maziliauskienė.

Panašios naujienos