Penktadienis, 28 kovo, 2025
12.1 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosSmardintojams neramūs laikai

Smardintojams neramūs laikai

-

Šiltojo metų laiko tiek kėdainie­čiai, tiek Josvainių miestelio gyventojai laukia su nerimu. Kraštiečiai baiminasi, kad su vasaros malonumais kartu sulauks ir nuolatinio palydovo – nemalonių kvapų. Su jais bandoma kovoti igiau kaip dešimtmetį, tačiau rezultatų vis nėra. 

Per porą savaičių į pasitarimus jau antrą kartą rinkosi savivaldybėje sudarytos darbo grupės dėl ūkinėje veikloje skleidžiamų kvapų koncentracijos mažinimo Kėdainių mieste ir rajone nariai. Į dalykišką pokalbį jie pasikvietė Aplinkos ministerijos viceministrą Algirdą Genevičių bei Ekologijos instituto profesorių dr. Rimantą Budrį su komanda.
Per porą savaičių į pasitarimus jau antrą kartą rinkosi savivaldybėje sudarytos darbo grupės dėl ūkinėje veikloje skleidžiamų kvapų koncentracijos mažinimo Kėdainių mieste ir rajone nariai. Į dalykišką pokalbį jie pasikvietė Aplinkos ministerijos viceministrą Algirdą Genevičių bei Ekologijos instituto profesorių dr. Rimantą Budrį su komanda.

Rajono vadovai smardintojams skelbia rimtą karą. Per porą savaičių į pasitarimus jau antrą kartą rinkosi savivaldybėje sudarytos darbo grupės dėl ūkinėje veikloje skleidžiamų kvapų koncentracijos mažinimo Kėdainių mieste ir rajone nariai. Į dalykišką pokalbį jie pasikvietė ne tik galimo nemalonaus kvapo skleidėjo Josvainių kiaulių kompleksą valdančios bendrovės „Sistem“ generalinį direktorių Aivarą Urbą, bet ir Aplinkos ministerijos viceministrą Algirdą Genevičių bei Ekologijos instituto profesorių dr. Rimantą Budrį su komanda.

Nemalonūs kvapai – aktuali problema
Rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus teigimu, pasitarimai rodo, kad dirbama kryptingai ir nemalonių kvapų skleidėjus bus siekiama sudrausminti. „Kad ir kaip būtų gaila, nemalonus kvapas vis dar lieka problema tiek josvainiečiams, tiek daliai kėdainiečių. Norime priversti verslą dirbti kokybiškai. Matome ryžtingą ministerijos atstovų poziciją. Jie nusiteikę mums padėti su smardintojais. Jau dabar aiškėja, kad turime du kelius: pirmiausia turime ieškoti kelių, kad verslas spręstų kvapų problemas , antra – jei reikiamų veiksmų nebus, teks imtis drausminimo per baudas priemonių. Nemalonių kvapų skleidėjų rajone turime ne vieną. Tačiau didžiausias skaudulys išlieka Josvainių kiaulidės, mat jų vadovai nemano esą smarvės šaltinis ir net neieško būdų, kaip mažinti nemalonius kvapus. Kiti verslininkai noriai bendrauja su savivaldybe, atlieka tyrimus, ir, panašu, sprendžia savas bėdas“, – sakė rajono vadovas.

Žmonių kankinti negalima
Viceministras A. Genevičius išklausęs kėdainiečių nusiskundimus sakė, kad pamatė, jog dalis verslininkų Kėdainiuose sudėtingai bendrauja su vietos valdžia: „Gaila, kad kai kurie verslininkai nenori matyti akivaizdžių problemų ir tik apeliuoja į teisės aktus. Mūsų šalyje leistina kvapo norma yra aštuoni vienetai, tačiau nereikia pamiršti, kad jau nuo trijų vienetų žmogus jaučia itin nemalonų pojūtį. Kvapų klausimas opus visai šaliai. Panašu, kad turėsime peržiūrėti teisės aktus ir galbūt mažinti leistinas normas. Žmonių kankinti negalime, tad belieka verslą įpareigoti dirbti taip, kad problemų nebūtų. Mūsų tikslas padėti įveikti sunkumus – šiuo atveju turime drauge ieškoti išeičių, kaip mažinti kiaulidžių smarvę.“

Bendrovės „Sistem“ vadovas A. Urba (kairėje) iš mero S. Grinkevičiaus išgirdo pastabą, kad verslas turi dirbti kokybiškai ir kraštiečiai dėl verslininkų veiklos neturi jausti nepatogumų.
Bendrovės „Sistem“ vadovas A. Urba (kairėje) iš mero S. Grinkevičiaus išgirdo pastabą, kad verslas turi dirbti kokybiškai ir kraštiečiai dėl verslininkų veiklos neturi jausti nepatogumų.

Kvapus suvaldyti įmanoma
Diskusijoje dalyvavęs profesorius Rimantas Budrys sakė, kad nemalonius kvapus tikrai įmanoma suvaldyti, tik reikia kiaulidžių šeimininkų noro: „Nemalonūs kvapai yra pavojaus signalas. Jei nuo kiaulidžių sklinda smarvė, vadinasi, ten yra problemų. Yra įvairių priemonių, kuriomis galima suvaldyti smarvę. Vienos jų gana brangios, kitos pigesnės. Reikia tik noro ir galimybių galima rasti. Be to, mūsų šalyje įgyvendinama įvairių priemonių, kurios finansuojamos iš šalies ir Europos Sąjungos fondų. Mano galva, jei verslas neieško galimybių taikiai sugyventi su kaimynais, jis eina į nusigyvenimą. Jei fermų savininkai norės, mes jiems galime padėti surasti išeitį, kaip sumažinti nemalonius kvapus.“
Josvainių kiaulides valdančios bendrovės „Sistem“ direktorius Aivaras Urba bandė aiškinti, kad kiaulidės nėra smarvės šaltinis: „Mes tikrai negalime būti kaltinami dėl blogų kvapų. Daug investavome į modernią srutų laistymo sistemą. Kai atliekami tyrimai, mums pasakoma, kad kartais viršijame leistinas amoniako išmetimo normas. Esame nepatenkinti, kad rajono valdžia užsakė amoniako matavimo monitoringą be mūsų žinios. Esame kaltinami kvapų skleidimu, nors tada, kai kvapai matuoti, kiaulidės buvo tuščios. Ilgą laiką jaučiame didelį spaudimą.“
Pasitarimo dalyviai nutarė nenusileisti verslininkams. Rajono vadovų teigimu, kvapų tyrimai bus tęsiami, smardintojų bus ieškoma ir su jais bus tariamasi, kaip nemalonius kvapus suvaldyti, o kaltuosius nubausti.