Skaidraus ir atsakingo verslo dieną Kėdainių verslininkai buvo kviesti diskusijai apie atsakomybę, mokesčių mokėjimą ir „šešėlį“.

Kėdainiai gali didžiuotis, kad didžiausia rajono įmonė – akcinė bendrovė „Lifosa“ – davė startą iniciatyvai „Baltoji banga“, mat buvo pirmoji, kuriai 2007 metų gegužę įteiktas skaidraus ir sąžiningo verslo principus įgyvendinančios įmonės ženklas.

Bendrovės „daumantai Lt“ direktorius Robertas Neimontas įsitikinęs, kad geras pavyzdys užkrečia, tad skaidriai dirbančių tik daugės.

Bendrovės „Daumantai Lt“ direktorius Robertas Neimontas įsitikinęs, kad geras pavyzdys užkrečia, tad skaidriai dirbančių tik daugės.

Baltoji banga – keturiose įmonėse

Prie lifosiečių netruko prisijungti bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ ir „Daumanati LT“. Pastarosios vadovai pasekti skaidriu keliu kviečia ir kitus verslininkus. Į tokį pasiūlymą visai neseniai atsiliepė AB „K2 LT”, valdanti Kėdainių krematoriumą. Tad šiandien net keturios kėdainiečių bendrovės jau turi iniciatyvos „Baltoji banga“ sertifikatą ir drąsiai skelbia, kad dirba skaidriai, sąžiningai, teisėtai moka atlyginimus ir visus mokesčius. Gal pesimistams ir pasirodys, kad keturi iš maždaug tūkstančio verslo subjektų rajone nėra daug, tačiau tenka konstatuoti, kad visoje šalyje yra tik 50 įmonių, turinčių „Baltosios bangos“ sertifikatą.

I. Gasiūnienės teigimu, šešėlinė ekonomika pamažu traukiasi.

I. Gasiūnienės teigimu, šešėlinė ekonomika pamažu traukiasi.

Šešėlio mažėja, mokesčių daugėja

Kėdainiečiai atvirai diskutavo apie sąžiningą verslą. Ne vienam teko gerokai pagalvoti prieš atsakant, ką rinktųsi – ar pamaitinti tris vaikus, ar sumokėti mokesčius? Atsakymai buvo paprasti – jei pajamos būtų nedidelės, gal ir maistui, o ne mokesčiams tektų pirmenybė.

Didelio susidomėjimo skaidraus verslo renginyje sulaukė Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento rajonų mokesčių mokėtojų skyriaus vedėjos Irenos Gasiūnienės pranešimas apie sąžiningo verslo situaciją Kėdainiuose. „Skaičiai rodo, kad šešėlinė ekonomika labai mažais žingsniais užleidžia vietą skaidriam verslui. Per metus šešėlio sumažėja maždaug vienu procentu ir dabar šalyje jis siekia apie 27 procentus. Nesąžiningo verslo traukimąsi iliustruoja didėjantis mokesčių surinkimas. Lyginant su pernai metais per tą patį laikotarpį pelno mokesčio surinkta 13 procentų daugiau, o pridėtinės vertės mokesčio surinkta daugiau 5 procentais. Tarp didžiausių mokesčių mokėtojų šalyje randame ir „Baltosios bangos“ ženklą turinčias Kėdainių įmones. Vadinasi, dirbant skaidriai įmanoma puikiai konkuruoti rinkoje. Pozityviai nuteikia ir didėjantis vidutinis atlyginimas mūsų rajone. Pernai pirmą pusmetį vidutinė alga siekė 590 eurų ir buvo 10 eurų daugiau už šalies vidurkį. Šįmet tuo pačiu laiku vidutinė kėdainiečių alga jau buvo pakilusi iki 636 eurų ir buvo gerokai didesnė už 610 eurų siekiantį vidutinį šalies darbo užmokestį“, – sakė I. Gasiūnienė. Mokesčių žinovė pasidžiaugė ir kėdainiečių pilietiškumu, nes pastaruoju metu inspektoriai sulaukia vis daugiau pranešimų apie slepiamas pajamas ar nelegalų darbą. Per 2012 metus tokių pranešimų buvo 21, o šįmet per devynis mėnesius – jau 66.

Plačiau apie šį renginį – laikraščio „Kėdainių mugė“ spalio 20 dienos numeryje.