Kėdainių rajone savaitgalį praūžęs Joninių švenčių maratonas siūlė įvairių renginių pasirinkimą. Joninių – Rasų šventes organizavo rajono kaimo bendruomenės, Kėdainių kultūros centras bei jo skyriai. Galėjai rinktis ir dalyvauti kas kam buvo arčiau namų ar širdies. Juo labiau, kad birželio 23- iosios naktis buvo be lašo lietaus.
Tradicinės, jau penkioliktosios šienpjovių varžytuvės šiemet buvo surengtas kartu su Joninių-Rasų švente Akademijoje. Įvairi kultūrinė programa, kurią surengė Akademijos kultūros centras, kvietė rajono gyventojus atvykti prie Akademijos tvenkinio ir čia, laikantis Joninių tradicijų, praleisti trumpiausią metų naktį.
Šienpjovių šventė jau penkioliktoji
Kaip pasakojo Akademijos kultūros centro direktorė Žydronė Smulskienė, jau antrą dešimtmetį prie Akademijos tvenkinio vyksta Šienpjovių-Joninių šventė, kupina senovės lietuvių tradicijų – vainikų pynimo bei plukdymo, laužo ir kupolės deginimo, Jonų, Janinų pagerbimo ir, be abejo, puoselėjama senovinė pjovimo dalgiu tradicija.
,,Minėdami Rasas (Jonines), kartu organizuojame ir Šienpjovių šventę, kuri šiais metais minėjo 15 metų gyvavimo jubiliejų. Per penkioliką patirties metų sukaupta daug šventės tradicijų, kurias jau pažįsta, prisimena ir su nekantrumu laukia nuolat dalyvaujantys krašto gyventojai ir šventės svečiai, norintys pabendrauti su seniai matytais draugais, giminėmis, kaimynais, todėl šventės kasmet labai laukia, iš anksto domisi numatoma programa. Jau šešerius metus Akademijos kultūros centras su Vainotiškių bendruomene tampame pagrindiniais Šienpjovių-Rasų šventės organizatoriais,“ – teigė ji.
Dalyvavo 10 šienpjovių
,,Šiemet šienpjovių varžytuvėse dalyvavo 10 narių (ir dvi grėbėjos, o kaip be jų) ne tik iš Dotnuvos seniūnijos, Pagirių bendruomenės, tačiau sulaukėme svečių iš Žaiginio (Raseinių raj.). Žaiginiečiai taip pat turi senas šienavimo dalgiu varžytuvių tradicijas, tad į Vainotiškių bendruomenės kvietimą atsakė draugišku atvykimu ir tapo varžytuvių dalyviais. Šienpjovių varžytuvių sumanytojas – vainotiškietis Alfonsas Maniokas kasmet rūpinasi šienavimo laukelių parengimu ir iškilmingai uždega aukurą, skelbiantį šventės pradžią. Kaip ir kasmet, Vainotiškių bendruomenės nariai lauko žolynais apipina šventinį bromą, pro kurį, skambant liaudies dainoms ir tradicinei liaudiškai muzikai, įeina šienpjoviai ir šventės dalyviai,“ – teigė Žydronė Smulskienė.
Pelnė įvairias nominacijas
Kad kiekvienas šienpjovys būtų ypatingai pastebėtas ir įvertintas, buvo sugalvota daug išradingų nominacijų. Buvo išrinktas stilingiausias, greičiausias, šmaikščiausias ir kt. šienpjovys. Sunku pasakyti visų dalyvavusių šienpjovių amžiaus vidurkį, bet, kaip bebūtų keista, dominavo daugiau jaunesnio amžiaus šienpjoviai, džiugino, kad dalyvių tarpe buvo ir moterų. O tuo „kiečiausiu“, geriausiu šienpjoviu po komisijos narių Alfonso Manioko, Rimanto Čepo ir Irenos Gaurilčikienės verdikto, paskelbtas nugalėtoju Linas Kairys, gyvenantis Vainotiškių kaime. Šiai šventei organizuoti Akademijos kultūros centras parengė projektą „Šienpjovių-Rasų šventė“, kurį finansavo Kėdainių rajono savivaldybės administracija, prie šventės finansavimo prisidėjo ir Vainotiškių bendruomenė, džiugino ir gausus rėmėjų būrys – Dotnuvos krašto, rajono ūkininkai, verslininkai. Šventės partneriai – Dotnuvos seniūnija, Akademijos gimnazija, Dotnuvos bendruomenė,“
,,Šiais metais prie šventės prisijungė ir Dotnuvos bendruomenė, pristačius edukacinį užsiėmimą „Senasis kalvystės amatas jaunųjų dotnuvių rankose“. Tikimės, kad kasmet rasime ir bursime bendraminčius, kitas krašto bendruomenes, norinčius prisijungti prie centro ir Vainotiškių bendruomenės idėjos įgyvendinimo ir tradicijos populiarinimo,“ – pasidžiaugė Akademijos kultūros centro direktorė.
Gausi šventinė programa
Joninių šventės programoje koncertavo folkloro kolektyvas ,,Raskila“ iš Panevėžio, Akademijos kultūros centro liaudiškos muzikos grupė ,,Klevas“, o į laukelius šienpjoviai buvo išlydėti Akademijos kultūros centro folkloro ansamblio ,,Seklyčia“ dainomis. Vainikais pasveikinti Jonai, Janinos ir Rasos. Vakaro programoje legendines Hiperbolės dainas atliko grupė ,,Hiperband“ bei pasirodė atlikėjas Egidijus Sipavičius.
Buvo organizuojamos edukacinės veiklos – bandelių kepimas ant laužo, Dotnuvos bendruomenės jaunieji kalviai pamokė senojo kalvystės amato, buvo pinami vainikai, deginamos baltiškosios figūros. Visus vienijo Joninių laužas, akis džiugino šviesos vizualizacija.
Šventės dalyvius ir žiūrovus gardžia sriuba vaišino Akademijos medžiotojų būrelio nariai, taip pat dalyvavusieji šventėje buvo pavaišinti skaniaisiais Lilės sūriais.
Reikia tikėti stebuklais
Joninių vainikais buvo pasidabinusios liaudiškos muzikos grupės ,,Klevas“ vokalistės – Jūratė Tylienė ir Jūratė Ramanauskienė.
Paklausta, ką jai pačiai reiškia Joninės, Jūratė Tylienė atsakė: ,,Man Joninės reiškia labai daug, nes aš užaugusi esu Jonų šeimose. Mano uošvis buvo Jonas, mama yra Janina, mano pačios antras vardas yra Janina, todėl Joninės mūsų šeimoje buvo švenčiamos visada. Joninių vakarą praleidžiu čia, o jau rytoj, birželio 24-ąją mamą kviesimės pietauti ir kartu švęsime Jonines. Tai yra mūsų šeimos šventė, kai dažniausiai susirenkame visa šeima, pasipuošiam namus. Man ši šventė asocijuojasi su žolynais, žaluma, atgimimu, su daug spalvų – tai laimingų žmonių, graži šventė.“
O Jūratė Ramanauskienė teigė: ,,Man ši šventė asocijuojasi ne tik su šventimu. Jonų mes giminėje irgi turėjome, dabar jau neturime, tai mes šeimoje Joninių nelabai švenčiame. Bet aš Jonines miniu šiek tiek apgailestaudama, nes po Joninių pradės trumpėti dienos, ilgėti naktys. O per Jonines yra pati trumpiausia naktis, tą naktį reikia nemiegoti, reikia džiaugtis gyvenimu ir imti iš jo viską, ką tik galime. Reikia tikėti stebuklais, o kuo tiki, tas ir pildosi. Jeigu net papartis pražįsta Joninių naktį, reiškia – stebuklų būna“.
Šventę fiksavo nuotraukose
Šventėje sutikta gerai nusiteikusi, ramunių vainiku ant galvos pasipuošusi Aušra Kuusienė iš Vainotiškių sakė, kad ji jaučiasi labai smagiai, nes tai jos bendruomenės šventė. ,,Vainotiškių bendruomenės pirmininkė paprašė pafotografuoti šventės akimirkas, nes aš ir taip mėgstu fotografuoti gamtą. Smagu, kad rengiamos tokios šventės, žmonės gali išeiti iš namų, atsipalaiduoti, pabūti. Pati stengiuosi dalyvauti ir bendruomenės, ir Akademijos kultūros centro renginiuose, kurių vyksta labai gausiai“,- sakė ji.