Šeštadienis, 9 lapkričio, 2024
4.3 C
Kėdainiai
PradžiaGrūdasSezonas baigėsi: rodikliai pranoko lūkesčius

Sezonas baigėsi: rodikliai pranoko lūkesčius

-

Sausio viduryje baigėsi cukrinių runkelių perdirbimo sezonas. Cukraus gamintojai džiaugiasi, kad sezonas buvo itin geras, perdirbta arti 800 tūkst. tonų šių saldžiųjų šakniavaisių, o jų cukringumas vėl šoko į aukštumas – siekia beveik 18 procentų.

Įspūdingi rezultatai

Pasak akcinės bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktoriaus Sauliaus Mozerio,  sausio 11-ąją pasibaigęs cukrinių runkelių perdirbimo sezonas buvo sėkmingas ir fabrikui, ir šių šakniavaisių augintojams. Laukiami rezultatai pranoko lūkesčius, nes pagaminta daugiau cukraus ir pašarų produktų nei tikėtasi prieš pradedant gamybą.

„Praėjusį sezoną – 2019-2020-aisiais, mūsų fabrikas supirko beveik 700 tūkst. tonų cukrinių runkelių, kurių vidutinis cukringumas – 17, 5 procentų. O šį sezoną supirkta  ir perdirbta virš 70 tūkst. tonų ekologinių šakniavaisių ir daugiau kaip 700 tūkst. tonų paprastų tradicinių cukrinių runkelių. Jų cukringumas siekia beveik 18 procentų,“ – kalbėjo S. Mozeris.

Prasidėjo anksti

Praėjusį rudenį cukrinių runkelių perdirbimas prasidėjo anksčiau – rugsėjo 14 dieną, kai ankstesniais 2019-ais metais, dėl prastų orų ir kitų techninių priežasčių sezono darbai buvo nusikėlę į spalį.

„Šį sezoną jau nuo rugsėjo 14-osios pradėjome priimti ekologinius šakniavaisius, o nuo 29 dienos – ir tradicinius cukrinius runkelius. 2020 metais orai mus lepino, nes darbo proceso metu nesulaukėme nei didelių šalčių, nei liūčių, todėl ir mes, ir mūsų partneriai, runkelių augintojai, tikrai esame patenkinti,“ – sakė S. Mozeris.

Cukringumas ir švarumas

Cukraus perdirbėjus itin džiugina ir tai, kad šakniavaisių cukringumas kilo ir vėl pasiekė aukštą  lygį – arti 18 proc., nes  šis bazinis rodiklis yra 16 proc.

„Šio sezono cukringumas siekia beveik 18 proc. – 17,6 proc. o atskirų augintojų net apie 20 proc. Tai – tikrai labai geras rodiklis. Taip pat labai džiaugiamės, jog buvo labai geras  ir runkelių švarumas, siekiantis apie 90 procentų.  Tai bene  pats geriausias rodiklis, kokį kada esame turėję,“ – patikino S. Mozeris.

Sausio 11-ąją pasibaigęs cukraus perdirbimo sezonas, prasidėjo labai anksti anksti – rugsėjo 14 dieną.

Didėjo vidurkis

Praėjusį sezoną vidutiniškai iš vieno hektaro buvo nukasama virš 60 tonų saldžiųjų šakniavaisių. Atskiri augintojai pasiekė įspūdingų rodiklių, nes viename hektare sugebėjo užauginti arti šimto tonų cukrinių runkelių, kurių cukringumas buvo net 18–19 proc. Šie skaičiai padidino viename hektare užaugintų cukrinių runkelių vidurkį tonomis.

Išskyrė problemą

Kaip vieną iš sezono problemų pašnekovas išskyrė cukrinių runkelių nuplovimo problemas fabrike, nes kai kurie šakniavaisiai labiau buvo aplipę moliu nei įprastai.

„Dalis cukrinių runkelių sunkiau plovėsi, dėl tos priežasties teko fabriką šiek tiek pristabdyti, tačiau ėmėmės priemonių ir tuos procesus suvaldėme, todėl nereikėjo visiškai sustabdyti gamyklos,“ – sakė S. Mozeris.

Darbai aprimo

Šiuo metu Kėdainių cukraus fabrike tvyro ramybė. Sausio 11-ąją pasibaigus pagrindiniams cukrinių runkelių perdirbimo darbams, keletą dienų dar vyko vadinamasis cukraus fabriko „išsaldinimas“, kai vis dar buvo išimamas cukrus iš fabriko įrengimų, vyko kai kurių kitų produktų gaminimas.

„Dabar gamyba sustojusi, pradedamas fabriko įrenginių remontas, investicijų įsisavinimas, kiti darbai.  Vykdomi cukraus pakavimo, sandėliavimo ir krovimo  darbai, kurie nenutrūkstamai tęsiami ištisus metus,“ – pabrėžė S. Mozeris.

Sudaryti kontraktai

Ateinančiam 2021 metų sezonui įmonė „Nordic Sugar Kėdainiai“ su cukrinių runkelių augintojais jau yra pasirašiusi visus kontraktus. Taip pat pasak fabriko atstovo, didelė dalis kontraktų jau pasirašyta ir 2022-ųjų metų auginimo sezonui.

„Situacija gera. Turime laukimo eilę, tai reiškia, kad yra ūkininkų, norinčių auginti šiuos šakniavaisius, tačiau nesuspėjusių arba vėliau besikreipusių į mus. Gaila, kad šiemet jų nebegalėsime priimti, tačiau galbūt su fabriku jie sudarys sutartis 2022 metų auginimui,“ – kalbėjo S. Mozeris.

Bendradarbiauja su mokslininkais

Gerą cukrinių runkelių derlių lemia ne tik tinkamos  agrotechnikos priemonės, bet ir žinios bei gerai parinktos cukrinių runkelių sėklos, todėl Kėdainių cukraus fabrikas bendradarbiauja su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslo darbuotojais, su kuriais, dalyvaujant ūkininkams, atliekami veislių ir kiti cukrinių runkelių bandymai.

Minėtų bandymų rezultatų pagrindu „Nordic Sugar Kėdainiai“ Agrocentro darbuotojai kartu su augintojų atstovais atrenka geriausius rezultatus bandymuose parodžiusias veisles, iš kurių sudaromas rekomenduojamų veislių sąrašas. Iš jo individualūs augintojai pasirenka sau tinkamiausias veisles.

„Didžiausias dėmesys skiriamas daugiamečiams rezultatams, kuriuos pateikiame augintojams. Jiems sudarome geriausių naujų ir daugiamečių veislių sąrašą, kurį atrenkame su runkelių augintojų kooperatyvų atstovais. Iš šio sąrašo kiekvienas ūkininkas atsirenka ir užsisako jam priimtiniausią veislę,“ – aiškino S. Mozeris.

Šiuo metu kaip tik vyksta sėklų užsakymas. Didžioji jų dalis jau užsakyta, todėl kovo mėnesį sėklos pasieks augintojus.

reklama

Taip pat skaitykite