Šį sekmadienį, kovo 30 dieną, kviečiame visus į didžiausio Lietuvos istorijoje labdario Juozapo Montvilos 175-ųjų gimimo metinių minėjimą, skelbia vienas iš renginio iniciatorių, Šėtos parapijos klebonas Robertas Gedvydas Skrinskas, nuolat besirūpinantis su Kėdainių kraštu glaudžiai susijusių istorinių asmenybių atminimo ir pagerbimo reikalais.

Juozapas Montvila, minimas tarp iškiliausių 19 a. pab.–20 a. pr. Lietuvos asmenybių, yra gimęs netoli Šėtos esančiame Mitėniškių dvare.
Nors gimnaziją baigė Vilniuje, o studijavo Sankt Peterburge, Berlyne, Vienoje ir Krokuvoje, gimtojo krašto jis nepamiršo.
Čia jis ir ūkininkavo, ir užsiėmė labdaringa veikla. Kaip teigiama Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje, Juozapas Montvila iš viso įkūrė daugiau kaip 20 visuomeninių organizacijų, vaikų vasaros poilsio stovyklų, vaikų globos draugiją, muzikos ir dailės mokyklas, muzikos draugiją Liutnia (1905), našlaičių prieglaudą, nakvynės namus, ambulatoriją neturtingiesiems (jiems organizavo ir nemokamus pietus), Šėtoje įsteigė pagalbos neturtingiesiems draugiją, audėjų mokyklą Birutė (1896) ir kitas, rūpinosi jų finansavimu (skyrė nemažai savo lėšų).
J. Montvilos inicialai įspausti Šėtos bažnyčios varpe – jis parėmė varpo išliejimo darbus.
Su broliu Stanislovu buvo įkūrę Brolių Montvilų fondą visuomeninėms ir labdaros organizacijoms remti.
J. Montvila buvo ir garsus bankininkas. Nuo 1885 m. buvo vienas Vilniaus žemės banko direktorių, faktinis jo vadovas, Vilniaus prekybos banko vadovybės narys. Jo iniciatyva Šėtoje buvo įkurtas Valstiečių bankas, kuriame pats keletą metų dirbo neatlyginamai.
J. Montvilos pastangomis jo kraštietis architektas Vaclovas Michnevičius atvyko kurti į Lietuvą, čia dirbdamas suprojektavo daug Vilniaus pastatų, daugiau nei 30 bažnyčių, buvo Pranciškonų vienuolyno restauracijos projekto Trakų gatvėje bendraautoris. Jo užsakymu ir jam vadovaujant 1889–1891 m. pastatytas tuometinio Vilniaus žemės banko pastatas Vilniuje, Gedimino pr. 6 (dab. Lietuvos bankas, projekto autorius – architektas Vincentas Gorskis).
1902–1905 m. J. Montvila dvare įsirengė pirmąją vėjo elektrinę Lietuvoje. Vėjo jėgainė buvo naudojama iki 1960 m.
1897 m. J. Montvila išrinktas Vilniaus miesto galva, bet Rusijos imperijos valdžios nepatvirtintas.
Kviečia visus į minėjimą
Sužinoti daugiau apie garsaus Lietuvos visuomenės veikėjo, verslininko, bankininko, filantropo Juozapo Montvilos, apdovanoto Šv. Grigaliaus Didžiojo ordino Didžiuoju riterio kryžiumi, veiklą Lietuvoje ir jo gimtajame krašte bus galima šį sekmadienį, kovo 30 d. rengiamame atminimo renginyje, prasidėsiančiame 12 val. šventosiomis mišiomis Šėtos Švč. Trejybės bažnyčioje, kurias aukos kunigas Robertas Gedvydas Skrinskas.
Po mišių, 13 val., vyks suneštinė agapė Mitėniškių dvare. Vėliau susirinkusieji galės pasiklausyti Šėtos bažnyčios choro (vad. Tomas Mikutis) atliekamų kūrinių, bus ir pranešėjų pasisakymai.

Parengta pagal renginio organizatorių, Vikipedijos, VLE ir KPD inf.