Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) pritarė siūlymui būsimų septyniolikmečių sveikatą pradėti tikrinti jau nuo kitų metų sausio, kad pastarieji galėtų būti šaukiami dar 2026 m. Šiam siūlymui pritarta bendru sutarimu.

„Visas procesas galėtų prasidėti nuo 2025 m. pradžios, o šaukimo reformos įsigaliojimas būtų nuo 2026 m. sausio“, – posėdyje siūlymą pristatė krašto apsaugos viceministrė Greta Monika Tučkutė.

Pasak ministerijos, dar 2025 m. patikrinus būsimų septyniolikmečių sveikatą, nuo 2026 m. įsigaliojus šaukimo reformai, pastarieji jau galėtų būti įtraukti į prievolininkų sąrašus.

Jaunuoliai, kurie dėl sveikatos problemų šaukiami nebūtų, galėtų stoti į aukštąsias mokyklas. Tokį siūlymą palaikė konservatorius Valdas Rakutis.

„Manau, kad tai labai geras dalykas. Ji turi svarbų tikslą, paruošti žmogų karo tarnybai. Labai dažnai žmonės atėję į karo tarnybą nėra pasirengę nei moraliai, nei fiziškai“, – aiškino jis.

Antradienį po svarstymo Seimas pritarė šaukimo reformos įstatymų paketui. Nors dar praėjusiais metais Krašto apsaugos ministerijai (KAM) parengus siūlymą, numatantį alternatyvius tarnybos būdus aukštosiose mokyklose besimokantiems studentams, šiai idėjai itin prieštaravo švietimo bendruomenė ir kai kurių jaunimo organizacijų atstovai.Dėl šios priežasties pakoreguotame įstatymo projekte atsisakyta idėjos į šauktinių sąrašus įtraukti dabar besimokančius studentus ir nuspręsta šaukti jaunuolius iš karto pabaigus mokyklą. 

Apie šaukimą jie sužinotų dar būdami 17 metų, kai jiems būtų atlikta sveikatos patikra.

Gavę šaukimą jaunuoliai į aukštąsias mokyklas negalėtų stoti tol, kol neatliktų karinės tarnybos. 

Kitaip nei anksčiau, karo prievolės įstatymo pakeitimo pakete taip pat numatoma, kad tarnybai būtų šaukiami 18–22 metų jaunuoliai.

Pagal dabar galiojančią tvarką šaukimo amžius yra 18–23 metai.

Dar viena naujovė yra tarnybos laiko diferencijavimas – į privalomąją pradinę karo tarnybą prievolininkai būtų kviečiami 9 mėnesių periodui, tačiau, atsižvelgiant į Lietuvos kariuomenės poreikius, tarnybos laikotarpis galėtų būti sutrumpinamas iki 6 mėnesių.

Tie jaunuoliai, kurie yra pabaigę aukštąsias mokyklas ir įgiję specialybes, kurių kariuomenėje trūksta ar kurių kariuomenė nerengia, pvz. aviacijos, avionikos specialistai, inžinieriai, medikai bus kviečiami į tarnybą 3 mėnesiams, per kuriuos įgis reikiamą bazinį karinį parengimą.

Siekiama, į kariuomenę pritraukti daugiau specialistų, kurie po tarnybos būtų aktyviojo rezervo dalimi tam, kad ištikus krizei, specialių žinių turintys kariai galėtų efektyviai prisidėti prie užduočių vykdymo.Įstatymo pataisos įsigaliotų nuo 2026 metų.