Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre (SJMC) Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) senjorai susitiko su Kėdainių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnais Aušra Mickevičiene ir Robertu Mackevičiumi.

Visi esame eismo dalyviai

Pasak A. Mickevičienės, šis susitikimas su TAU senjorais jau nebuvo pirmasis. ,,Jau anksčiau esame aptarę, kad senjorams galime pasiūlyti įvairių pokalbio temų. Praėjusių metų rudenį, prasidėjus tamsiajam paros metui, senjorams išdalinome atšvaitus ir aptarėme aktualiausias temas su Kėdainių SJMC TAU organizatoriais.

Būtent šiandien susitikome pakalbėti apie saugų eismą suaugusiems bei supažindinti juos su naujais kelių eismo taisyklių pakeitimais. Vieni senjorai vairuoja automobilius, kiti važiuoja kaip šturmanai, dar kiti važinėja dviračiais. Viena senjorė važinėja su skuteriu. Bet visi vaikšto pėsčiomis ir jie visi yra eismo dalyviai. Jaunesnioji karta šiandien labiau žino kelių eismo taisykles, o vyresniems gal daugiau pasimiršta, galbūt tais laikais nebuvo mokoma, todėl priminti apie tai būtina,“ – teigė pareigūnė.

Paaiškino, kaip teisingai pereiti gatvę

Filmuotoje medžiagoje susitikimo dalyviai akivaizdžiai pamatė tas situacijas, dėl ko įvyksta eismo įvykiai: kai viršijamas saugus greitis, neužsisegami saugos diržai, kai vairuojant kalbama mobiliuoju telefonu arba kai einant per perėją klausoma muzikos, o prieš akis – mobilusis. Vaizdai tikrai yra žiauroki ir šokiruojantys.

Kėdainių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnai Aušra Mickevičienė ir Robertas Mackevičius TAU senjorams pasakojo, kaip visi eismo dalyviai turi saugiai elgtis keliuose.

Rodant vaizdus iš eismo įvykių, prie kiekvieno stabtelta, pakomentuota, kodėl taip įvyko bei ką reikėjo daryti, kad skaudžių pasekmių būtų išvengta. Tokie mokymai vedami ir vyresnių klasių moksleiviams, kurie yra pilnamečiai, pradeda laikyti vairavimo egzaminus teisėms gauti.

R. Mackevičius pateikė pavyzdį, kaip Kėdainiuose, eidami į prekybos centrą „Lidl“, dažnas kerta J. Basanavičiaus gatvę, nors netoli yra perėja.

„Man net būna nepatogu eiti perėja, kai matai, kad kolona automobilių atvažiuoja, nesinori, kad jos visos dėl manęs vienos sustotų“, – sakė E. Lelevičienė.

„Tai ne tik kad kelių eismo taisyklių nežinojimas, bet ir žmogaus vidinės kultūros dalis. Tą ir akcentuojame, kad žmogus turi elgtis adekvačiai visose situacijose, gerbti šalies įstatymus ir saugoti save“, – komentavo bendruomenės pareigūnas.

Priminė kelio ženklus

A. Mickevičienė senjorams priminė, kad, einant per kelią, reikia pažiūrėti į kairę, į dešinę, įsiklausyti. ,,Paaiškiname, kad ne visada galima pamatyti atvažiuojantį motociklą, bet garsą galima išgirsti. Senjorai sakė, kad eiti per perėją yra jų pirmumo teisė. Mes priminėme, kad jie vis tiek turi įsitikinti, ar yra saugu, nes pirmiausia save saugoti reikia pačiam.

Edukacinio užsiėmimo metu žaisdami stalo žaidimus ,,Kelio ženklų loto“ bei ,,Kelio ženklų domino“ senjorai pasitikrino, kaip žino kelio ženklus. „Jiems turėtų būti aktualūs tokie kelio ženklai kaip „Medicinos pagalba“ ir ,,Ligoninė“. Jie iki šiol nežinojo, kad tai yra du skirtingi kelio ženklai ir kuo jie skiriasi. O dabar sužinojo“, – teigė pašnekovė.

Kitų susitikimų metų policijos bendruomenės pareigūnai supažindins, kaip nenukentėti nuo telefoninių sukčių, kokie nusikaltimai vyksta elektroninėje erdvėje, kad bet kokiam atsitiktinai paskambinusiam asmeniui negalima pateikti savo asmeninių duomenų.

Senjorė Emilija Lelevičienė prisipažino, kad kelių eismo taisyklių nepažeidinėja.

Emilija: reikia gerbti ir vairuotojus

Po paskaitos pakalbinta TAU senjorė Emilija Lelevičienė pasidalino mintimis apie susitikimą. Pasidžiaugė, kad buvo labai naudingas, nors pradžioje pasirodė, kad lyg viskas žinoma, bet juk kartojimas – mokslų motina.

Ar išgirdote ką nors naujo, ko nežinojote?

– Mus supažindino su kelių eismo taisyklių pakeitimais. Naudinga buvo ne tik vairuojantiems, bet ir pėstiesiems. Aš pati vairuotojo teises turiu, bet mažai esu vairavusi. Pareigūnas paaiškino, kaip teisingai pereiti kelią prie prekybos centro „Lidl“. Pasirodo, kad daugelis neina per perėją. Prisipažinau, kad aš toje vietoje net baudą gavau, nuo to laiko, norėdama pereiti į kitą kelio pusę, visuomet einu per perėją.

Gal atsimenate, kokia tai buvo situacija?

– Atrodo, buvo saugu, automobilių nei iš vienos pusės, nei iš kitos nesimatė. Tai ir leidausi per kelią. Keliuose tuomet vyko reidas ir aš stovinčio policijos ekipažo, kuris buvo atvykęs iš Kauno, net nepastebėjau. Bet mane pareigūnai pamatė. Kadangi buvo pirmas kartas, be to, gailėjausi, tai gavau baudos 10 eurų. Bet daugiau taip eiti tikrai nerizikuoju ir kelių eismo taisyklių nepažeidinėju.

Senjorai žinias gilino žaisdami stalo žaidimus apie kelio ženklus. (A. Raicevičienės nuotr.)

Vaikai, jaunimas skatinami nešioti atšvaitus, o kaip su senjorais?

– Aš turiu kelis atšvaitus, kurie pritvirtinti prie abiejų rankinių. Noriu būti matoma tamsiame kelyje. Manau, kad atšvaitai labai reikalingi. Be to, pareigūnai priminė, kad atšvaitai nėra ilgaamžiai. Bėgant laikui, nuo oro sąlygų pokyčių ir rūbų valymo priemonių jie dėvisi, praranda savo savybes ir nebeatspindi šviesų taip efektyviai. Sužinojome, kad atšvaitus reikia pasikeisti kas dvejus–trejus metus.

Ar jaučiatės saugi, eidama Kėdainių gatvėmis, ar, einant per perėją, vairuotojai visuomet praleidžia pėsčiuosius?

– Kėdainiuose gyvenu jau beveik 46 metus. Galiu pasakyti, kad vairuotojai tampa mandagesni ir važinėja saugiau. Anksčiau stebėdavomės, kad užsienyje naktį raudonas šviesoforas dega, gatvė tuščia, bet žmonės vis tiek palaukia žalio signalo, kad saugiai pereitų kelią. Dabar ir Kėdainiuose tą pastebiu. Labai dažnai, einant perėja, vairuotojai praleidžia.

Man net būna nepatogu eiti perėja, kai matai, kad kolona automobilių atvažiuoja, nesinori, kad jos visos dėl manęs vienos sustotų. Aš tuomet nuo kelio atsitraukiu ir palaukiu, kol automobiliai pravažiuos. Manau, kad reikia gerbti ir vairuotojus. Juk automobilį sunkiau sustabdyti, nei pačiam prie perėjos sustoti.