Kiekvienas vaikas – tėvų džiaugsmas ir pasididžiavimas, ypač kai atžala seka tėvų pėdomis. Kėdainietė Loreta Steponavičienė,  tautinio paveldo produkto (pintinių ir vytinių juostų) sertifikuota  amatininkė,  žino, kad turi pareigingą, kruopščią bei žingeidžią dukrą Laurą. Ji – didžiausia mamos pagalbininkė, be to, visai kaip ir mama, noriai mokanti juostų pynimo amato visus norinčiuosius. 

Laura – didžiausia mamos pagalbininkė. Mama ir dukra praėjusių metų rudenį vykusioje Derliaus šventėje Vilniuje.

Laura – didžiausia mamos pagalbininkė. Mama ir dukra praėjusių metų rudenį vykusioje Derliaus šventėje Vilniuje.

Ir nors mergaitei yra tik 10 metų, jaunas amžius Laurai nesudaro jokių kliūčių bendrauti su net kelis kartus už ją vyresniais žmonėmis bei juos mokyti juostų rišimo paslapčių.
Kai mokinys pranoksta mokytoją
„Dabar tik Laura moko, kaip reikia rištiniu būdu pinti juostas. Ji taip puikiai moka tą daryti, kad riša jau geriau už mane. Juostų rišimas dabar visiškai atiduotas Laurai. Sau pasilieku tik kurti vytines ir pintines juostas, nes dukra jau puikiai susitvarko ir viena“, – šypsosi L. Steponavičienė. Juostų pynimo technikų yra įvairių, o viena jų – rišimas, kuomet juosta daroma rišant daug mažų mazgelių.
Rištinei juostai padaryti reikia skirti laiko, tačiau ją daryti nėra sunku. Vienai juostelei, kurią galima nešioti kaip apyrankę, įgudusiai mergaitei sukurti užtenka 40–50 minučių. Lauros kūriniai pasižymi dailumu ir kruopštumu, tad šiais metais tradicinių dailiųjų amatų konkurse „Sidabro vainikėlis“ pirmą kartą jame dalyvaujanti Laura regioniniame konkurso etape už vytines ir pintines juostas pelnė II vietos diplomą. „Puikus debiutas – dalyvavome pirmą kartą, tačiau pelnytas II laipsnio diplomas buvo labai malonus netikėtumas“, – šyptelėjo L. Steponavičienė.
Didžiausia mamos pagalbininkė

Rištiniu būdu pintos juostos – vieną tokią Laura sukuria per 40–50 minučių. Šios juostos buvo skirtos Kovo 11-osios minėjimo dalyviams.

Rištiniu būdu pintos juostos – vieną tokią Laura sukuria per 40–50 minučių. Šios juostos buvo skirtos Kovo 11-osios minėjimo dalyviams.

Jaunoji Laura prisipažįsta, kad pinti juostas sugalvojo stebėdama mamą.
„Pasirinkau mokytis pinti juostas žiūrėdama į mamą – mėgdavau stebėti, kaip ji pina, buvo labai įdomu, tad nusprendžiau ir pati išbandyti. Man patinka ne tik pinti juostas, bet ir plačiau apie jas domėtis“, – sakė dešimtmetė. Pina ji jau pastaruosius trejus metus – pirmą kartą tą daryti pabandė būdama vos septynerių. Netrukus mergaitė jau pati savarankiškai pradėjo vesti ir edukacines programas suaugusiesiems – pirmąją pamoką Laura vedė, kai jai buvo tebuvo aštuoneri metai.
„Laura pati pasiruošė siūlus, pati vedė pamokėlę. Man iš pradžių dėl to buvo lengvas šokas! Tačiau būtent pas ją norinčiųjų mokytis buvo labai daug“, – šyptelėjo L. Steponavičienė.
Pirmoji pamokėlė mergaitei pavyko puikiai, tad ir vėliau dar kelis kartus ji visiems norintiesiems rodė, kaip reikia pinti juostas.
„Taip pat ji yra didžiausia mano pagalbininkė – padeda man įvairių renginių, vykstančių visoje Lietuvoje, metu. O jau šį šeštadienį mes abi kėdainiečiams bei miesto svečiams pristatysime juostų pynimo amatą Agurkų šventėje“, – sakė L. Steponavičienė.
Veiklų sūkuryje

Lauros pintos juostos, už kurias gabi mergaitė tradicinių dailiųjų amatų amatų konkurse „Sidabro vainikėlis“ pelnė II laipsnio diplomą.

Lauros pintos juostos, už kurias gabi mergaitė tradicinių dailiųjų amatų amatų konkurse „Sidabro vainikėlis“ pelnė II laipsnio diplomą.

Aktyvi mergaitė ne tik sekdama mamos pėdomis užsiima tradiciniais amatais, bet aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje, dainuoja, piešia, dalyvauja įvairiuose renginiuose. L. Steponavičienė prisipažįsta, kad namuose įvairių diplomų, padėkų už dalyvavimą yra visa galybė.
Į menus linkusi mergaitė šiuo metu lanko Dailės mokyklą. Pasak mamos, Laura nusprendė mokytis Dailės mokykloje sekdama vyresnės sesės pavyzdžiu.
„Vyresnėlė Laurai yra didelis autoritetas. Laura pirmą kartą teptuką į rankas paėmė būdama pusantrų metukų. Būdama pusantrų metukų, ji pamatė, kaip sesė tapo, tad užsinorėjo ir pati išbandyti. Teko mažajai duoti tokį patį lapą popieriaus, teptuką ir ji sukūrė pirmąjį savo darbelį “, – prisiminė L. Steponavičienė.
Be to, mergaitė aktyviai įsitraukusi į vaikų folkloro ansamblio „Kleketukai“ veiklą, kuriame muzikali Laura kartu su kitais vaikais dainuoja lietuvių liaudies dainas. Be to, mergaitė atskleidė, kad turi ir vieną svajonę – išmokti gerai groti pianinu.
Tradicijas ir amatus puoselėjo ne viena karta

Mažoji Laura dainuoja folkloro ansamblyje „Kleketukai“, su kuriais pasirodo renginiuose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Nuotraukoje – ant Bakainių piliakalnio Liepos 6-osios dienos minėjime.

Mažoji Laura dainuoja folkloro ansamblyje „Kleketukai“, su kuriais pasirodo renginiuose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Nuotraukoje – ant Bakainių piliakalnio Liepos 6-osios dienos minėjime.

Akivaizdu, kad šioje šeimoje tradiciniai papročiai, folkloras yra itin vertinami ir puoselėjami.
„Galbūt visa tai yra užkoduota genuose. Mano močiutė buvo labai darbšti, o mama nuostabiai siuvinėjo. Mano tėtis buvo labai gabus muzikantas – ne vienerius metus grojo „Vilainių“ kapeloje. Aš pati savo vaikus auginau dainuodama jiems lietuviškas lopšines. Manau, kad šeimoje geriausias pavyzdys yra tėvai – ką jie daro, kaip elgiasi. Pavyzdžiui, aš sėdžiu vakare, mezgu, tad ir Laura, sekdama mano pavyzdžiu, užsiima savo darbeliais“, – pasakoja L. Steponavičienė.
Žingeidi mergaitė nori visko išmokti, viską išbandyti pati – pamačiusi, kaip ką nors daro mama, ji ir pati užsigeidžia to išmokti. Ir dažniausiai Laurai viskas pavyksta puikiai! Mama ir dukra jau antrus metus vyksta į Kelmėje vykstančius etnomuzikavimo ir tradicinių amatų vasaros kursus, kur šiais metais Laura bandys išmokti drožti kaukes. Nors šis užsiėmimas reikalauja nemažai pastangų, Laura pasiryžusi pati pasidaryti medinę kaukę. „Noriu išdrožti raganos kaukę“, – šyptelėjo gabi mergaitė.
Svajonė – tapti dainininke

Laura drąsiai ir su malonumu pati viena veda edukacines pamokėles vyresniems už save norintiesiems.

Laura drąsiai ir su malonumu pati viena veda edukacines pamokėles vyresniems už save norintiesiems.

Dešimtmetė Laura ne tik gabi meninei veiklai, bet ir yra mokslo pirmūnė, aktyvi mokykloje vykstančių renginių dalyvė. Mergaitė yra pelniusi ne vieną apdovanojimą gražiausio rašto, skaitovų konkursuose.
Nors veiklų yra nemažai, tačiau Laura suspėja visur – ne tik užsiima amatais, vaikšto į ansamblio repeticijas, tačiau turi laiko ir mokslams, ir draugams. Užtenka laiko ir kelionėms. O paklausta, kuo norėtų būti užaugusi, mergaitė šypteli: „Norėčiau būti dainininkė, tačiau nepamiršti ir savo didžiausių pomėgių – juostų pynimo ir dailės.“

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.