Po praėjusį penktadienį įvykusio neeilinio Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdžio darbo vėl turės Kontrolės komitetas, neatmetama, kad gali prireikti ir specialiųjų tarnybų tyrimo. 

Svarstant klausimą dėl savivaldybės gautų papildomų lėšų rajono keliams paskirstymo, tarybos nariai buvo pastatyti prieš faktą. Vėl abejonių sukėlė savivaldybės administracijos veiksmai organizuojant viešuosius pirkimus.

Lėšas skyrė Vyriausybė

Prieš mėnesį Lietuvos Respublikos vyriausybė savivaldybių vietinės reikšmės keliams papildomai paskirstė 20 milijonų eurų, iš kurių 373 300 eurų teko Kėdainių rajono savivaldybės keliams.

Rajono meras sušaukė neeilinį savivaldybės tarybos posėdį, kuriame pagrindinis klausimas buvo – kelių ir gatvių, kurių remontui teks valstybės paskirtų papildomų lėšų, sąrašo tvirtinimas.

Iš visų 373 300 eurų 235 000 buvo paskirstyti dešimčiai kaimiškųjų rajono seniūnijų. 141 846 eurai – Kėdainių miesto gatvių sutvarkymui. (Visa lentelė – straipsnio pabaigoje.)

Visi miesto pinigai – vienai gatvei

Kėdainių mieste yra daugiau kaip 60 neasfaltuotų gatvių. Yra gatvių, tokių, kaip Janušavos, Gluosnių ir kt., kurių gyventojai dešimtmečiais mina valdininkų slenksčius ir tesulaukia atsakymo: nėra pinigų.

Tačiau papildomai gautus 141 846 eurus savivaldybės administracija, palaikoma rajono valdančiųjų taryboje, pasiūlo skirti vienintelės miesto gatvės – Jono Biliūno – remontui. 

Tarybos narei Karolinai Štelmokaitei pradėjus domėtis, kodėl vėl skiriami pinigai šios gatvės remontui, ir priminus, kad dar birželį per 200 tūkstančių eurų savivaldybė jau skyrė šiam projektui, paaiškėjo skandalingų dalykų.

Spąstai gyventojams ir tarybai

Gatvės remonto darbai galimai vykdomi nesilaikant projektinių reikalavimų, dėl to J. Biliūno g. gyventojai pakliuvo į rangovų spąstus – jau keletą mėnesių negali nei įvažiuoti į savo kiemus, nei išvažiuoti iš jų.

J. Biliūno gatvė dabar.

Dar daugiau paaiškėjo tarybos narei besidomint šio objekto pradžių pradžia – viešuoju konkursu dėl J. Biliūno gatvės remonto darbų. Pasirodo, kad viešasis J. Biliūno gatvės remonto darbų konkursas įvyko dar praėjusių metų gruodį, o sutartis su rangovu pasirašyta kovo pradžioje, kai dar nebuvo žinoma, ar šiai gatvei suremontuoti bus skirta lėšų. Rajono taryba J. Biliūno gatvės remontui lėšas patvirtino tik šių metų kovo pabaigoje.

Prie viso to, nors darbai J. Biliūno gatvėje pagal patvirtintą projektą yra suplanuoti etapais ir turi būti baigti 2024 metais, rangovas konkursą laimėjo iškart visiems etapams, užsitikrindamas pusę milijono eurų viršijantį finansavimą iš Kėdainių rajono savivaldybės.

Ir nors birželį darbus J. Biliūno gatvėje vykdančiai įmonei paskirtos lėšos dar nėra visos panaudotos, jiems jau skiriama dar beveik pusantro šimto tūkstančių eurų.

Traukinys pajudėjęs. Kėdainių rajono tarybos nariai pastatyti prieš faktą.

Gyventojai nekalti

Po ilgų svarstymų, diskusijų, pasišpilkavimų, Kėdainių rajono taryba vis dėlto nusprendė J. Biliūno gatvės remontui skirti 121 846 eurus. O 20 tūkstančių eurų paskirti Janušavos ir Gluosnių gatvių techninių projektų parengimui, kad kitąmet šiose gatvėse galėtų prasidėti remonto darbai.

Gluosnių gatvė po lietaus. (Fotografuota gegužę.)

Tarybos narė Sandra Barzdienė po posėdžio sakė, jog tarybos nariai atsidūrė labai dviprasmiškoje situacijoje.

 „Pagal administracijos pateikiamą informaciją supranti, kad šios gatvės rekonstrukcija kelia daugiau klausimų, nei pateikiama atsakymų, – abejonėmis dalinosi tarybos narė. – Tačiau teko „perlipti” per save ir palaikyti savivaldybės siūlymą J. Bliūno gatvei skirti lėšas su kompromisu, kad Janušavos ir Gluosnių gatvių techniniams projektams bus numatyta 20 tūkstančių eurų.

Bet jausmas nėra geras. Tiesiog nesinori, kad būtų išrausto dvi gatvės (buvo pasiūlymas skirti lėšas Janonio gatvei) ir abi palikti neišvažiuojamas. Arba, kad lėšos nebūtų įsisavintos ir jas tokiu atveju tektų grąžinti, kaip nepanaudotas”.

Pasak S. Barzdienės, sprendimas priimtas nenorint J. Biliūno gatvės gyventojų palikti sudėtingoje situacijoje, kokioje jie dabar yra atsidūrę.

Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė S. Barzdienė.

Slepiama informacija?

„Visą posėdį mes, tarybos nariai, negalėjome išpešti iš valdančiųjų, konkrečios informacijos, kodėl J. Biliūno gatvės gyventojai atsidūrė tokioje situacijoje, – pasipiktinimo neslėpė S Barzdienė. – Administracijos tarnautojai tiesiai neatsakė nė į vieną mūsų klausimą. Taip ir neatsakė, kodėl J. Biliūno gatvės remontas vykdomas ne taip, kaip projekte numatyta – dviem etapais, bet iškart išrausta visa gatvė.”

Tarybos narei susidarė įspūdis, kad, kaip ji sako, kurie gyventojai garsiau rėkia, dažniau pas merą vaikščioja, tiems ir pataikaujama.

Gali tekti imtis tyrimo

Opozicinės frakcijos Kėdainių rajono taryboje lyderis Saulius Grinkevičius neslepia, kad siūlys jo vadovaujamo Kontrolės komiteto nariams pradėti tyrimą dėl galimų savivaldybės administracijos teisės aktų pažeidimų organizuojant J. Biliūno gatvės remontą.

Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys, Kontrolės komiteto pirmininkas S. Grinkevičius.

„Savivaldybės teisininkas lyg sako, kad neaišku, ar buvo galima iš anksto skelbti ir vykdyti viešąjį konkursą, – svarsto S. Grinkevičius. – Savivaldybės kontrolierė tiesiai šviesiai pasakė, kad buvo pažeidimas, kad negali būti nei skelbiami konkursai, nei tuo labiau pasirašomos sutartys su rangovais, kol pinigai projektui nepatvirtinti.“

 „Jei savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto nariai pritars, mes pradėsime tyrimą, ar teisėti buvo savivaldybės administracijos veiksmai pradedant J. Biliūno gatvės revovacijos organizavimą, – atskleidė Kontrolės komiteto pirmininkas. – Manau, be emocijų, pasitelkus teisininkus, norminius dokumentus, pabandysime išsiaiškinti.“

S. Grinkevičius taip pat pripažįsta, kad rajono tarybos nariai buvo pastatyti prieš faktą, nes tikrai J. Biliūno gatvės būklė dabar yra labai bloga.

„Nieko ten dabar nedarant, gyventojai išvis neišvažiuos iš savo kiemų. Dabar ten išrausta, sustatyti gatvės borteliai ir, jeigu dar palis, tai gyventojai vietoj automobilių turės pirkti amfibijas. Nelabai turėjom kažkokių variantų, teko sutikti su šiuo pasiūlymu ir J. Biliūno gatvei skirti tuos administracijos numatytus pinigus, – savo frakcijos apsisprendimą paaiškino frakcijos „Liberalai krašto žmogui“ vadovas. – Tik ne visus 140, bet 120 tūkstančių eurų, nes 20 tūkstančių eurų paskyrėme strateginiame plane numatytų remontuoti Janušavos ir Gluosnių gatvių techninių projektų koregavimui.“