Šį savaitgalį, sausio 13-15 dienomis Lietuvoje vyks žiemojančių vandens paukščių apskaita. Ornitologai kviečia prie jos prisijungti ir taip padėti surinkti informaciją apie šiuo metu mūsų šalyje žiemojančius sparnuočius. Šie duomenys leidžia įvertinti jų rūšinius ir gausos pasikeitimus.

Apskaita bus vykdoma ir Kėdainiuose bei rajone. Apskaitų vietovės – Dotnuvėlės upelyje Dotnuvoje, Šušvėje žemiau Angirių, Nevėžyje ties Kruosto HE, Barupėje ties Labūnava, Obelies upelyje bei Nevėžyje Kėdainių mieste.

Apskaitų stebėtojus registruoja ir duomenis renka Laimonas Šniaukšta. Stebėtojus prašome registruotis elektroniniu paštu lsniauksta@gmail.com arba telefonu +370 686 21857 iki 2023 m. sausio 13 dienos.

Apskaitas galima vykdyti ir sausio 9 – 21 dienomis, tačiau siekiant gauti tikslesnius duomenis, ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse ar kitose apskaitose dalyvaujančiose šalyse, pagal tarptautinį susitarimą, apskaitos vykdomos trečią sausio savaitgalį.

Žiemojančių vandens paukščių apskaitos Lietuvoje vykdomos kasmet nuo 2010 m., jas organizuoja Lietuvos ornitologų draugija. Organizatoriai tikisi, kad ir šiemet prie apskaitų prisijungs didelis savanorių būrys.

Daugelis žmonių pažįsta gausiausias žiemojančias vandens paukščių rūšis: gulbę nebylę, didžiąją antį, didįjį dančiasnapį ir kitus. Todėl kiekvieno Lietuvos piliečio indėlis tampa svarbus ir jo duomenys yra nepaprastai vertingi.

Apskaitų metu skaičiuojami ne tik minėti tipiški vandens paukščiai, bet ir vandenyje žvejojantys tulžiai, garniai, medžiojantys jūriniai ereliai.

Kasmet apskaitose dalyvauja daugiau kaip 80 paukščių stebėtojų, apskaitose talkina saugomų teritorijų direkcijos. Siekiant suskaičiuoti žiemojančius vandens paukščius kuo platesnėje šalies teritorijoje ir optimaliai paskirstyti apskaitų teritorijas dalyviams, registracija būtina.

Aplinkos ministerijos inf.

Titulinė nuotrauka – „Kėdainių mugės” archyvo