Šiandien visos krašto mokyklos paminėjo Laisvės gynėjų dieną, tačiau Sausio 13-oji Akademijos gimnazijos ir Dotnuvos pagrindinės mokyklos bendruomenėms ypatinga kasmet, o ypač – šiemet.


Šį sausį jos mini gražios, savitos ir pačių sukurtos Laisvės gynėjų dienos tradicijos penkiolikos metų sukaktį.

Pajuda dvi kolonos

Nuo 2005 metų, kasmet, sausio 13-osios vidurdienį, iš abiejų mokyklų viena link kitos pajuda dvi trispalviais atributais pasipuošusių bėgikų kolonos, kurios visada susitinka toje pačioje pusiaukelės vietoje.

Tarp Akademijos gimnazijos ir Dotnuvos pagrindinės mokyklos – penkių kilometų atstumas. Jo viduryje, prie kelio į Gėlainius, į vieną trispalvę minią ir susijungia dviejų įstaigų bėgikai.

Perduoda vieni kitiems

Nuskamba sveikinimo kalbos, prisimenami Sausio 13-osios įvykiai, didvyriai ir dalyviai, iš vienų rankų į kitas perduodama valstybinė vėliava ir metraštis.

Akademijos gimnazijos ir Dotnuvos pagrindinės mokyklos direktoriai L. Tauginas (kairėje) ir R. Urbonavičius sukūrė savitą Sausio 13-osios minėjimo tradiciją.

Šiemet iš dotuviškių juos perims akademiškiai, kurie vėliavą ir knygą saugos iki ateinančių metų. Beje, trispalvei tiek pat – penkiolika metų, kiek ir šiai tradicijai. Ji pasiūta prieš pirmąjį bėgimą.

O metraštyje surašomi visi kasmet bėgime dalyvaujančių vardai ir pavardės, taip pat jame bėgikai palieka savo parašus.

Susitikime delegacijos apsikeičia simbolinėmis dovanėlėmis. O tada kolonos pajuda atgal į savo mokyklas, kur bėgikų laukia atokvėpis prie karštos arbatos puodelio ir pasidalijimas dienos įspūdžiais. Ir taip kasmet.
Šią gražią pilietišką dviejų mokyklų vadovų ir bendruomenių draugystę ne kartą rodė ir didžiosios šalies televizijos.


Pats dalyvavo

Akademijos gimnazijos direktorius L. Tauginas – 1991-ųjų Sausio 13-osios įvykių dalyvis. Jis stovėjo Baltijos kelyje, o tų metų sausį buvo Sitkūnuose, Kauno rajone, ir S. Konarskio gatvėje Vilniuje.

„Žinau ir mačiau, kaip viskas vyko, kaip šaudė tankai. Mano akyse žuvo Sausio 13-osios gynėjas, kėdainietis Alvydas Kanapinskas, į kurį metė sprogstamąjį užtaisą. Laisvės gynėjų diena man – ypatinga galimybė prisiminti anų metų įvykius ir apie juos pasakoti mokiniams“, – sakė L. Tauginas.

Apjungė į vieną

2002 metais pradėjęs dirbti Akademijos gimnazijoje jis su kolega Rimantu Urbonavičiumi, Dotnuvos pagrindinės mokyklos direktoriumi, aptarė bendrą Sausio 13 dienos paminėjimą.

„Man vis kirbėjo mintis, kad kažkaip ypatingai reikėtų prisiminti tą dieną. Pasikalbėjome ir sujungėme du renginius į vieną, nes mano kolega tuo laiku rengdavo naujametinį bėgimą. Dabar jau penkiolika metų mes neįsivaizduojame kitokio Laisvės gynėjų dienos paminėjimo.

Manau, kad mūsų renginys yra reikšmingas mokinių pilietiniam ugdymui. Juk svarbiausia – ne bėgimo greitis, bet bendruomeniškumas, draugystė, komanda“, – kalbėjo L. Tauginas.

Šių metų bėgime dalyvavo apie devynios dešimtys Akademijos gimnazijos, turinčios apie tris šimtus ugdytinių, atstovų – penktų–dvyliktų klasių mokinių, mokytojų ir, žinoma, direktorius.


Devynios dešimtys

Dotnuvos pagrindinės mokyklos penktose-dešimtose klasėse mokosi 100 mokinių. Į susitikimo su akademiškiais vietą atbėgo beveik devynios dešimtys Dotnuvos pagrindinės mokyklos bendruomenės narių: penktų–dešimtų klasių mokinių, mokytojų, valytoja, kūrikas ir, žinoma, jos direktorius R. Urbonavičius. Prie jų prisijungė net keletas pradinukų, kurių neišgąsdino atstumas ir darganotas oras.

„Labai džiaugiuosi, kad mūsiškiai dalyvauja noriai. Sausio 13-ąją kasmet mokiniai prisimena, kas vyko 1991 metais. Jie jaudinasi, kad Lietuvos nebeištiktų toks likimas. Tad, sveikai dvasiškai ir fiziškai augdami, vaikai stengiasi įrodyti, jog bus puikūs ir sveiki Lietuvos piliečiai“, – kalbėjo R. Urbonavičius.

Panašios naujienos

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.