ro kondicionierius ne kiekvienas išgali įsirengti, todėl karštymečiu plačiai praveria namų langus, o tai kelia didelį pavojų vaikams. Šalyje vis pasigirsta atvejų, kai pro pravirus langus iškrenta ir susižaloja vaikai. Specialistai įspėja akylai saugoti mažuosius ir pasirūpinti saugia aplinka.

Kaip rodo statistika, jaunesni nei 5 metų amžiaus berniukai, kurie paliekami žaisti be priežiūros, turi didesnę riziką iškristi. Vaikai, gyvenantys daugiabučiuose, penkis kartus dažniau iškrenta pro langus nei gyvenantys individualiuose namuose. Dažniausia iškrentama pro svetainės ar miegamojo langus, kurie būna atidaryti, o šalia jų būna pristumti įvairūs baldai. 45 proc. iškritusių pro langus vaikų patiria rimtas traumas: lūžius, vidaus organų sužalojimus, smegenų sukrėtimą, smegenų kraujavimą. Galvos traumos ir įvairūs lūžiai yra dažniausi. Mirtimi pasibaigiančios traumos dažniausiai įvyksta nukritus iš 5-6 aukšto.

Kaip užtikrinti saugumą?

Pagrindinė taisyklė – vaikų niekada negalima palikti vienų prie langų, verandose ar balkonuose, net jei mažuosius prižiūri vyresni broliai ar sesės. Vaikams reikia paaiškinti apie kylančią grėsmę.

Specialistai rekomenduoja pasirūpinti prevencija – įrengti saugiklius, kurie neleistų plačiai atverti langų, tarpas turėtų būti ne daugiau kaip 10 cm. Taip pat reikia pasirūpinti kitomis apsaugos priemonėmis: apsauginiais varteliais, stabdžiais, langų apsaugomis ar grotelėmis.

Siekiant išvengti galimų nelaimingų atsitikimų, kurių kasmet Lietuvoje būna nemažai, svarbu laikytis šių rekomendacijų:

• atidarinėti tik viršutinius langus arba viršutines langų dalis;

• nestatyti jokių baldų po arba prie langų;

• atidžiai stebėti mažus vaikus, ypač žaidžiančius prie langų, tuo metu neužsiimti jokiais pašaliniais darbais;

• kambariuose, kur vaikai žaidžia, langus laikyti uždarytus, jei norite pravėdinti patalpas, vaikus reikėtų išvesti į kitą patalpą, bet vis tiek nenuleisti nuo vaiko akių;

• nepasikliauti tik langų tinkleliais, nes jie skirti apsaugai nuo vabzdžių, vaiko svorio jie gali neišlaikyti;

• šalia aukštų gyvenamųjų pastatų auginti gyvatvores, kurios kritimo metu galėtų sušvelninti smūgį;

• balkono turėklai turėtų būti aukštesni nei 105 cm, tarpai tarp balkono grotelių – ne platesni nei 10 centimetrų. Balkonuose, kaip ir virtuvėje ar kambariuose, prie langų neturi būti jokių spintelių, kėdžių ar kažko panašaus, kad vaikas negalėtų pasilipti aukščiau ir persisvėręs iškristi.

Parengta pagal pranešimus spaudai

Asociatyvi nuotr.

Panašios naujienos