Kėdainių mieste ir rajone yra 51 teritorija, paženklinta ryškiai geltonu stendu, kuriame stambiu užrašu skelbiama: „Teritorija stebima!!! Saugia aplinka rūpinasi Saugios kaimynystės grupė ir Kėdainių rajono policija.“ Tai nėra šiaip sau skambūs šūkiai – policijos atliktos analizės rodo, kad tose vietose, kuriose įkurtos Saugios kaimynystės grupės, vagysčių ir kitų nusikaltimų mažėja.

„Anksčiau nusikaltimus vykdę žmonės pripažino, kad Saugios kaimynystės ženklas juos atbaido. Šis ženklas reiškia, kad toje vietoje gyvena žmonės, kuriems rūpi jų aplinka. Nusikaltėliai ima baimintis, kad yra stebimi“, – teigia Kėdainių policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Aušra Mickevičienė.

Pagrindas – bendradarbiavimas

Daugiabučių gyventojai skatinami kurti saugią aplinką – dalyvauti Saugios kaimynystės programoje.Saugios kaimynystės esmę ji paaiškina paprastai – tai glaudus kaimynų bendradarbiavimas, savo aplinkos saugojimas ir priežiūra, padedant policijai ir savivaldai. 

„Saugios kaimynystės pagrindas yra saugios aplinkos kūrimas savo gyvenamojoje teritorijoje. Pirmiausia žmonės, kuriantys tokią grupę, įsipareigoja, kad jiems rūpės kiekvienas gyventojas, kaimynas, taip pat labai skatiname, kad į saugios kaimynystės veiklas kraštiečiai įtrauktų vaikus, jaunimą, taip perduodami jiems bendruomeniškumo vertybes“, – pasakoja pareigūnė.
Anot jos, saugios aplinkos kūrimas – tai ne tik stebėjimas, ar nevyksta nusikaltimas, bet ir prevencija.

„Pavyzdžiui, jei žmonės susitvarko aplinką, įkuria vaikams saugią žaidimų aikštelę, kurioje nesimėto šiukšlės ir duženos, tai irgi yra saugumas. Svarbu net medžių, krūmų genėjimas – juk krūmynais apžėlusiose vietose lengviau ir nusikaltimą įvykdyti. O kuo aplinka atviresnė, tuo sunkiau įvykdyti nusikaltimą“, – pastebi A. Mickevičienė.

Kiekvienoje vietovėje – savos problemos

Kaimuose į Saugios kaimynystės grupes susibūrę kraštiečiai stebi aplinką savo gatvėse, šalia privačių gyvenamųjų namų, o mieste – daugiabučio namo aplinką, laiptines. Yra Saugios kaimynystės grupių, kurios net stebėjimo kameras įsirengia. Bet juk tam reikia nemažai lėšų? – natūraliai kyla klausimas.

„Saugios kaimynystės grupė gali rašyti projektus, kreiptis pagalbos ne tik į policijos pareigūnus, bet ir į savivaldybę, seniūniją. Problemas sprendžiame bendrai“, – paaiškina pareigūnė. Ji pateikia pavyzdžių: štai viena mieste įkurta Saugios kaimynystės grupė, padedant seniūnijai, išgenėjo krūmus ir sutvarkė aplinką toje vietoje, kurioje rinkdavosi asocialūs asmenys. Sutvarkius aplinką, jie ten nebesirenka, neatlieka gamtinių reikalų, neprimėto panaudotų švirkštų… Toje teritorijoje būdavo dažnai apvagiami automobiliai, išdaužiami jų langai, o sutvarkius tokių įvykių iš karto sumažėjo.

Saugiai kaimynystei pasitarnauja ir močiutės, stebinčios pro langus aplinką. Jos pažįsta kaimynus, tad atkreipia dėmesį į įtartinus automobilius, užsirašo numerius. Pavyzdžiui, taip policijos pareigūnams pavyko išsiaiškinti, kas apgadino kieme stovėjusį automobilį.

Jei kaime ar mieste gyvenamoji teritorija būtų paženklinta Saugios kaimynystės ženklu, tai padėtų atgrasyti nusikaltėlius nuo „žygių“.

„Taip pat gauname elektroninių pranešimų apie nelegalią veiklą, problemas dėl vairuotojų, triukšmaujančio jaunimo. Tuomet apie tai pranešame veiklos arba reagavimo skyrių pareigūnams, kurie imasi veiksmų. Lankomės pas žmones ir įspėjame saugotis sukčių, jei gauname pranešimą, kad jie pasirodė tam tikroje teritorijoje. Kitas pavyzdys – Tiskūnų kaimas, kuriame Saugios kaimynystės grupė lanko vienišus senelius. Taip pat, gavę informacijos apie vienišus žmones, šeimas, vaikus, pranešame socialinėms tarnyboms, vaiko teisių apsaugos darbuotojams, kartu su jais vykstame į šeimas“, – apie Saugios kaimynystės grupių veiklą pasakoja A. Mickevičienė. O pastebėjus vykdomą nusikaltimą, gyventojai turėtų skambinti telefonu 112.

Tikslas – saugumas

Kėdainių rajone veikia 51 Saugios kaimynystės grupė: 15 mieste ir 36 kaimuose. Norint įkurti tokią grupę, tereikia pasikviesti bendruomenės pareigūnes A. Mickevičienę (tel. 8 347 68 731, mob. 8 655 65 228) arba Aušrą Pupkutę (tel. 8 347 68 731, mob. 8 671 29 274), kurios aptars konkrečios vietovės kriminogeninę situaciją ir paaiškins, kuo būtų naudinga Saugios kaimynystės programa. Jei žmonės nusprendžia, kad saugi kaimynystė jiems reikalinga, sudaromas rašytinis susitarimas, kuriame numatomos visų šalių teisės ir įsipareigojimai. Įkurtai grupei skiriamas koordinatorius.

„Pastebėjome, kad Saugios kaimynystės programa suartina žmones, jie labiau bendrauja, netgi kartu švenčia Kaimynų dieną, – šypsosi bendruomenės pareigūnė A. Mickevičienė. – Šiais laikais bendrystės jausmas nyksta, visi rūpinasi tik savo reikalais, o įkūrus Saugios kaimynystės grupę, žmonės susipažįsta, pasikeičia telefonų numeriais, išvažiuodami atostogų paprašo kaimynų, kad pastebėję ką nors neteisėto, praneštų jiems arba policijai. Tikiuosi, kad kartu padarysime Kėdainių rajoną saugesnį.“

Panašios naujienos