Kai liepos pabaigoje visai netoli Kalnaberžės Gytis Gaubys atidarė šamų fermą ir jos baseinuose apgyvendino pirmuosius mažyčius šamukus, sunku buvo patikėti, jog iki Kalėdų jie užaugs iki kilograminių žuvų.

G. Gaubys įgyvendino svajonę – ne tik pastatė šamų fermą, bet ir užaugino pirmąsias žuvis.

G. Gaubys įgyvendino svajonę – ne tik pastatė šamų fermą, bet ir užaugino pirmąsias žuvis.

Šiandien tai – tikrovė. Žuvininkas pradeda prekybą Kėdainių krašte užaugintais šamais.

Viską daro savo jėgomis
Idėją pastatyti šamų fermą G. Gaubys subrandino per pusmetį. Vyras juokavo, kad per darbus neturi laiko išvažiuoti pažvejoti, tai sumanė pasistatyti žuvų fermą, jų užsiauginti kiek nori ir skanauti žuvienę, kada panorės.
Maždaug 300 kvadratinių metrų statinys iškilo visai netoli Kalnaberžės, Gyčio tėvų sodybos pašonėje.
„Viską padarėme patys su tėčiu, kuris yra pats geriausias mano pagalbininkas ir sumanymų vykdytojas. Pasirodo, kad gauti informacijos apie šamų auginimą buvo labai sunku. Žiniomis apie šį verslą niekas dykai nesidalija. Kolegos Lietuvoje, vos išgirdę klausimus, kaip ir ką reikėtų daryti, kalbas nusukdavo kita linkme, o užsieniečiai atvirai pasakė, kad vienos valandos konsultacijų kaina – 20 tūkstančių eurų. Kadangi santaupų neturėjau, tai teko suktis iš padėties. Susėdę su tėčiu projektavome, braižėme, perdarinėjome, ką sugalvoję. Džiugu, kad viskas vyko gana sklandžiai – ne tik pastatėme ir įrengėme fermą, bet ir sėkmingai auginame žuvis. Dabar didžiausias iššūkis – šamų veisimas. Pirmieji bandymai pavyko puikiai, tą darbą tęsiame. Turime apie šešiasdešimt veislinių motininių šamių ir kelis šimtus patinų. Veisimas gana sudėtingas procesas, bet įkandamas“, – šypsojosi G. Gaubys.

Kalnaberžiškių fermoje gyvena 60 motininių šamių.

Kalnaberžiškių fermoje gyvena 60 motininių šamių.

Šamai – kaprizingos žuvys
Žuvininkas noriai rodė baseinus, kuriuose gyvena skirtingo amžiaus žuvys. „Turime dvidešimt baseinų, tačiau kol kas visų jų neišnaudojame. Kadangi mailių norime užsiauginti patys, tai procesas vyksta palaipsniui. Jau pastebėjau, kad žuvys gana kaprizingos ir įnoringos. Prieš pradėdamas jas auginti buvau skaitęs, kad šamai labai nereiklūs, tačiau taip nėra. Juos auginame nuolatinėje 25 laipsnių temperatūroje, vienodu laiku maitiname. Saugome, kad nestresuotų. Jei pastebiu, kad baseine kyla maištas, tenka ieškoti peštukės žuvies ir ją perkelti kitur. Žuvis labai saugome, nes jos mums brangios visomis prasmėmis“, – sakė G. Gaubys.
Paaugusias žuvis kalnaberžiečiai maitina iš Danijos atsivežtu pašaru – džiovintais šprotais. Mailių šeria pačių auginamu specialiu jūriniu planktonu.

Dabar didžiausias žuvininko rūpestis – sėkmingai užauginti mailių.

Dabar didžiausias žuvininko rūpestis – sėkmingai užauginti mailių.

Planuose – plėtra
Į fermos statybas G. Gaubys investavo apie milijoną litų. Tačiau ties pirmu žingsniu verslininkas sustoti nenori – jau planuoja fermos plėtrą. „Norime plėsti ne tik pačią fermą, bet ir statyti perdirbimo cechą, kad galėtume žuvį parduoti jau paruoštą, išpjaustytą ir rūkytą“, – planais dalijosi G. Gaubys.
Paklausus, ar nėra problemų parduoti šamus, G. Gaubys atsakė, kad pirkėjų šiai žuviai netrūksta: „Šamų mėsa yra labai vertinga ir mėgstama. Ją paruošti nėra sunku. Man skaniausia neperkrauta prieskoniais: truputį padruskinu, papipirinu, pridedu česnako ir kepu.“

Panašios naujienos