Kėdainiuose įsikūrusi lietuviško kapitalo įmonė UAB „Daumantai LT“ šiemet atšventė savo trisdešimtąjį jubiliejų. Lietuvos vardą garsinančios įmonės produkcija gerai žinoma Lietuvoje, taip pat ji eksportuojama į 18 pasaulio šalių. Tiesa, šis skaičius nuolat kinta – sąrašą papildo vis naujos šalys.
Bendrovės „Daumantai LT“ vadovas Saulius Grinkevičius, paprašytas įvertinti 2021-uosius metus, sako, kad jie buvo kontraversiški.
„Kalbėdamasis su kolegomis, kolektyvu pastebėjau, kad per 30 mūsų veiklos metų tokį sudėtingą laikotarpį išgyvename jau antrą kartą. Prisimenu sunkią 1994–1995 metų atkarpą, kai Lietuvos verslui teko galynėtis su tuomet ištikusia bankų krize. Ir dabar sunkumai panašūs, skirtumas tik toks, kad dabartiniai yra globalūs, apimantys visą pasaulį“, – kalbėjo verslininkas.
– Kokius iššūkius teko įveikti?
– Metų pradžia įmonei buvo sėkminga, ypač pirmieji keturi mėnesiai. Tačiau balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje mus pasiekė žinia iš tiekėjų apie žaliavų pabrangimą. Nors iš pradžių kainos pakilo ne taip drastiškai, antrasis brangimas, prasidėjęs rugsėjo mėnesį, išmušė iš vėžių ne tik mus, maisto gamintojus, bet, manau, ir visą verslą tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje.
Sveikindamas savo kolektyvą šv. Kalėdų ir Naujųjų metų proga nusilenkiau ir padėkojau, kad šimtu procentu pasiskiepijo visi darbuotojai. Didžiuojuosi tuo.
Mus pasiekia atgarsiai iš Europos, iš kitų šalių, kad viskas smarkiai brangsta. O kaip gali nebrangti? Juk, pavyzdžiui, viena iš mūsų pagrindinių žaliavų – aliejus – nuo šių metų pradžios pabrango visu 100 procentų. Todėl galima tik spėlioti, kaip tai paveiks mūsų gaminamos produkcijos – majonezų bei įvairių pagardų – savikainą.
Svarstome, ką daryti. Juk 100 procentų – tai ne penki. Žinoma, galima bandyti amortizuoti kainą mažinant pelną, kuris, beje, ir taip nėra labai didelis.
Arba kitas pavyzdys. Vienos iš mūsų gaminamų garstyčių rūšies žaliava pabrango net 108 procentais, t.y. daugiau nei dvigubai. Taip pat 25 procentais pakilo ir cukraus kaina. Tai išties labai daug.
Kaip minėjau, tai liečia ne tik mus, bet ir visus verslus. Ne tik maisto pramonės, bet ir, tarkime, statybų srities. Taigi, iššūkių daug. Jau nekalbant apie pandemiją, kuri nuvargino visus gyventojus: ir medikus, ir mus. Turėjome viltį, kad pamažu situacija ims gerėti, deja, metų pabaigoje ji ir vėl pasisuko į blogesnę pusę.
– Ar buvo privalumų? Kokių?
– Žinoma, niekada nebūna 100 procentų viskas tik blogai. Viena gera naujiena susijusi su pandemija. Sveikindamas savo kolektyvą šv. Kalėdų ir Naujųjų metų proga nusilenkiau ir padėkojau, kad šimtu procentu pasiskiepijo visi darbuotojai. Didžiuojuosi tuo.
Kol nebuvome pasiskiepiję, pasitaikė susirgimų. Galbūt ne tokių masinių, nes nuo pat pradžių labai saugojome savo darbuotojus. Dabar mes jaučiamės daug tvirčiau, nes esame pasiskiepiję abiem privalomais skiepais.
Tuo pačiu nemaža dalis mūsų yra gavę trečią, stiprinamąjį, skiepą. Tikiuosi, kad sugebėsime atlaikyti šią baisią pandemiją ir sulauksime jos pabaigos grįždami į įprastą gyvenimą.
Po pertraukos dalyvavome tarptautinėje didžiausioje parodoje „Anuga“, kuri vyksta Kelne. Ji dėl pandemijos ankstesniais metais buvo atidėta ir pagaliau šiemet įvyko.
Tik šiemet ji buvo ne tokia. Dalyvių skaičius mažesnis, tačiau tie, kurie atvyko, buvo gerai pasirengę. Mūsų praktikoje per 20 metų, važinėjant po tarptautines parodas, dar taip nebuvo, kad iš karto po parodos pasirašytume kelis kontraktus. Deryboms prireikdavo kone metų.
Pasirašėme sutartis su Indijos, Rumunijos, Slovakijos, Vokietijos, Egipto ir Izraelio įmonėmis. Ir jau pradedame siųsti savo produkciją. Taip operatyviai iki šiol tikrai nebūdavo. Matyt, pandemija ir mūsų partnerius išmokė ar paskatino priimti greitesnius sprendimus.
Galime pasidžiaugti, jog šiandien eksportuojame savo produkciją jau į 18 valstybių. Tikimės, kad tai bus ilgalaikio bendradarbiavimo santykiai.
Dar viena gera žinia, kad 8 procentais mūsų įmonės darbuotojams pakilo darbo užmokestis. Labai aktyviai dirba „Daumantai LT“ technologai. Vien per šiuos metus sukurti net 22 produktai. Iš jų 12 skirti užsienio, o dešimt – vietinei rinkai. Pagaminome du įdomaus skonio – paprikų ir agurkų – majonezus. Taip pat tęsiame pasirinktą ekologiškos produkcijos kryptį – savo gaminiuose naudojame kuo mažiau cukraus ar kitų priedų.
– Kokias viltis puoselėjate kitiems metams?
– Reikėtų „padėkoti“ mūsų valdžiai, kuri labai „gražiai“ susipyko su Kinija. Verslui tai labai skausminga. Iš pradžių pasigirdo vadinamų ekspertų aiškinimai, kad čia bus tik kelių šimtų milijonų eurų nuostolių, kurie esą nieko nenulems. Tačiau paaiškėjo, kad kalbame ne apie milijonus, o apie milijardus ir spaudimą per visą pasaulį. Tai toli gražu mūsų verslui nepadėjo. Turėjome tikrai neblogus partnerius ir santykius: ne tik pardavinėjome, bet ir pirkome iš Kinijos. Dabar viskas sustojo. O kada vėl kas prasidės, niekas negali pasakyti. Gerai bent tai, kad randame naujų partnerių, kurie padeda kompensuoti praradimus.
Nepaisant iššūkių, į ateinančius 2022 metus kviečiu žvelgti su viltimi, nes kitaip prasmės netektų visas gyvenimas. Jei netikėsime, kad kiti metai bus geresni, mums patiems bus tik sunkiau. Tad visus kviečiu gyventi su optimizmu ir tikėjimu, kad 2022 metai bus geresni. Tikėkim, kad laimėsime karą su pandemija, kad baigsis žaliavų ir prekių kainų kilimas. Grįšim į normalų, ramų gyvenimą.
(Algimanto Barzdžiaus nuotr.)