Saulius Grinkevičius atviras: kraštiečiams nereikia įrodinėti, kaip Kėdainiai pasikeitė per 2015–2019 metus, kuomet jis buvo rajono savivaldybės vadovas. Kėdainiečiai savo akimis pamatė permainas. Ir, jei rinkėjai dar kartą patikės jam rajono vairą, permainų bus daugiau.
– Kas lėmė Jūsų ketinimą po ketverių metų grįžti į rajono vadovo poziciją?
– Dar šios kadencijos rajono savivaldybės taryboje viduryje kraštiečiai pradėjo klausinėti, ar dalyvausiu rinkimuose į merus? Tiesiog negalėjau nuvilti tų žmonių, kurie manimi tiki, man be galo svarbus jų reiškiamas pasitikėjimas. Vertindamas tai, kas buvo padaryta praėjusioje – 2015–2019 m. – kadencijoje ir žvelgdamas į ateitį galvoju, kad kartu su komanda pradėjome daugybę projektų, pakeitusių Kėdainių veidą ir visų krašto žmonių gyvenimo kokybę.
Turi būti tęsiama gyvenamųjų namų kvartalinė renovacija, kurios šios kadencijos valdantieji net neįtraukė į strateginį savivaldybės trejų metų planą. Pasigendu konkretumo atsinaujinančios energijos strategijoje. Mano manymu, kiekviena savivaldybės įstaiga ir įmonė turi turėti paruoštus projektus dėl atsinaujinančios energijos ir, vos tik valstybei paskelbus šaukimą, iškart jį teikti finansavimui gauti. Negalima laukti, kol bus paskelbtas šaukimas, ir tik tada pradėti ruošti projektą. Čia dažnai laimi pirmesnis.
Dabartinė valdžia per ketverius metus neišsprendė ir labai svarbios kėdainiečiams visuomeninio transporto paslaugos. Savivaldybės valdomos UAB „Kėdbusas“ problemos taip ir liko neišspręstos.
– Kokie praėjusioje kadencijoje pradėti darbai skatina sugrįžti?
– Dabartinė rajono valdžia nesugebėjo užbaigti mūsų pradėtų projektų arba padarė tai nekokybiškai. Noriu, kad būtų atlikta visų gyvenamųjų namų kvartalų renovacija, kad Kėdainių kultūros centro renovacija būtų kuo greičiau ir kokybiškiau užbaigta ir duris kėdainiečiams atvertų moderni laisvalaikio erdvė.
Vienas iš skaudulių, ir labai didelis, yra miesto parko vasaros estrada. Galutinis rezultatas turėjo būti ne toks, koks yra dabar. Projektiniai dalykai ten atlikti, tačiau trūksta estrados įgarsinimo ir apšvietimo. Trūksta specialios akustinės užuolaidos. Buvo planuojama, kad estradoje vyks klasikinės muzikos festivaliai. Elementariai trūksta ir tvarkingos, gražios, stilistiškai prie estrados priderintos patalpos atlikėjams. Turi miesto parke veikti kavinė. Parke turėtų būti teikiama ir vandens dviračių, valčių, net ir žvejybos įrankių nuomos paslauga.
Labai nuliūdino poilsio, rekreacijos ir maudymvietės Kėdainių Skongalio gatvės gale projekto užbaigimas. Planuojant šią poilsiavietę buvo norėta, kad ten atsirastų maudymvietė su smėlio pliažu (ne visi juk gali ir nori į Pelėdnagius ar kitur nuvažiuoti maudytis). Tačiau idėja taip ir liko neįgyvendinta.
– Apklausų duomenimis, turite didelius šansus vėl tapti rajono vadovu. Savo noru vėl atsisakote ramaus gyvenimo?
– Ilgai svarsčiau, tačiau šiuo momentu kitaip elgtis negaliu – dabar man svarbiausia tęsti tai, kas mūsų buvo pradėta. Dar yra gausybė idėjų, kurias įgyvendinus Kėdainiai taps dar patrauklesniu kraštu čia gyventi, auginti vaikus ir dirbti.
Iš patirties jau žinau, kad rajono mero postas nėra duotybė. Jau prieš eidamas čia privalai žinoti, vardan ko tą darai ir ką gali duoti žmonėms, kurie tavimi tiki. Būtent idėjos ir noras jas įgyvendinti ir yra ta didžioji jėga, stumianti į priekį. Būna, kad ne visiems geriems norams užtenka pinigėlių. Tačiau esu įsitikinęs, kad svarbiausia – tinkamai susidėlioti prioritetus, laiku pastebėti, kur žmonėms skauda ir kaip galima jiems vienoje ar kitoje situacijoje pagelbėti.
– Kuriuos pinigus skaičiuoti lengviau – rajono biudžeto ar nuosavo verslo?
– Kadangi daugybę metų vadovauju bendrovei „Daumantai LT“, visada privalėjau skaičiuoti ir tikrai moku tą daryti. Verslas mane išmokė gerbti pinigus, nes tai darant su jais galima nuveikti gerokai daugiau, nei iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti.
Sakysim, politikai, visą gyvenimą dirbę valdžios institucijose, nenori pinigų skaičiuoti, jiems tie pinigai yra tokie abstraktūs, gal net virtualūs. Jei tvirtinant biudžetą buvo paskirta kokiai nors sričiai pusė milijono, per daug neskaičiuodami ir išleido.
Man pinigai turi kitą reikšmę, aš žinau, kaip sunkiai jie uždirbami. Todėl gerbiu tuos pinigus ir man norisi leisti juos kuo optimaliau, kad jie duotų kuo daugiau naudos. Aš manau, kad naudą pajaučia visi rajono žmonės, jeigu rajono vadovai jų į biudžetą sumokėtus pinigus taupo.
– Lietuvoje jau yra ne vienas meras milijonierius. Kaip manote, turtingas meras – privalumas ar trūkumas?
– Žinoma, kad privalumas, nes nekyla pagundų.
Aš jau užsidirbau ir sau, ir savo vaikams, todėl esu visiškai laisvas, galiu ir noriu save realizuoti būtent savivaldoje.
Nėra čia ką slėpti – pinigai suteikia ir laisvės, ir vidinio pasitenkinimo. Tačiau aš niekada nebuvau ir nesu gobšus, man nereikia didžiulės prabangos.
Taigi, šiuo atžvilgiu esu visiškai laisvas, na, o mero kėdė man – savirealizacijos priemonė, padedanti kėdainiečiams padaryti gerų darbų.
Man tikrai užtenka tiek pinigų, kiek aš jų turiu. Juo labiau, kad jais visą gyvenimą dalinausi su kitais. „Daumantai LT“ buvo ir yra viena pirmaujančių bendrovių Kėdainių rajone pagal paramos mastą sportui, kultūros renginiams, vaikų užimtumui, neįgaliesiems.
– Turite savo garbės kodeksą?
– Mama man sakydavo, kad nesvarbu, kuo gyvenime būsi, tiesiog būk garbingas žmogus. Šiuos žodžius pamenu iki šiol. Ir jeigu atvirai – žmogaus be garbės niekada nelaikiau žmogumi.
– Kaip iš laiko perspektyvos vertinate savo vadovavimą savivaldybei, kai dirbote meru 2015–2019 metų kadencijoje?
– Kadangi atėjau iš verslo, turiu pakankamai vadybinės patirties, kuria galėjau pasinaudoti ir dirbdamas savivaldybėje. O juk vadybos principai visur tie patys: formuluok užduotis, kontroliuok, reikalauk, kad atsiskaitytų, o galiausiai – vertink rezultatus.
Tiesa, mūsų savivaldybėje per daugelį metų buvo suformuota gana ydinga sistema, kai specialistas gauna labai tikslius veiklos nurodymus ir, neduok Dieve, kažką pasiūlys ar padarys pagal save.
Nuo pat pirmosios dienos irgi norėjau, kad savivaldybės darbuotojai siūlytų, tartųsi. Ir labai džiaugiausi, kad tai vyko – darbuotojai buvo aktyvūs. Kai žmonės jaučia, kad jų nuomonė svarbi, tada jiems įdomiau dirbti, siekti rezultato, visiems nuo to geriau.
– Tai – mažiau pažadų, daugiau darbų?
– Tai yra svarbiausia. Per daugelį metų jau ir Lietuvos, ir Kėdainių gyventojai pavargo nuo visokių pažadų. Taigi, mažiau žadėkime, o daugiau darykime.
Tik kai darbai atlikti, objektyviai visi įvertinkime juos ir darykime išvadas pasirinkdami, kam atiduoti savo balsą sekmadienį, kovo 5-ąją.
Politinė reklama. Bus apmokėta iš Liberalų sąjūdžio Politinės kampanijos sąskaitos. Užs. Nr. 91