Rugsėjo 10-ąją minėdami Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, norime priminti, jog savižudybės yra opi problema, kuri nusineša apie tūkstantį gyvybių per metus, o tai yra beveik tris kartus daugiau žmonių nei žūsta transporto įvykių metu.

padekit2014 m. Lietuvoje savo gyvybę nutraukė 930 asmenų, daugiausia vidutinio amžiaus vyrų. 2014 m. Kėdainių rajono savivaldybėje nusižudė 23 asmenys, iš jų 20 vyrų ir 3 moterys, o 2015 m. per pirmą pusmetį savo gyvybę nutraukė 6 asmenys.

Savižudybių mastai išlieka dideli, o tai daryti skatina daugybė krizines situacijas sukeliančių veiksnių. Labai svarbu tokioje situacijoje atsidūrusiam žmogui laiku suteikti pagalbą.

Savižudžiams ypač būdingi šie bruožai:

• Ambivalentiškumas: daugumos jausmai savižudybės atžvilgiu prieštaringi. Noras gyventi ir noras mirti savižudžio dvasioje svyruoja kaip svarstyklės. Dauguma savižudžių iš tikrųjų nenori mirti – jie tik neištveria gyvenimo. Suteikus paramą ir sustiprinus norą gyventi, savižudybės rizika sumažėja.

• Impulsyvumas: savižudybė yra impulsyvus veiksmas. Kaip bet koks kitas impulsas, taip ir impulsas žudytis yra nepastovus ir trunka kelias minutes ar valandas. Paprastai jį įžiebia nemalonūs kasdieniniai dalykai.

• Rigidiškumas – savižudžio mąstymas, jausmai ir veiksmai būna suvaržyti, riboti. Jis nuolat galvoja apie savižudybę ir nesugeba persijungti, surasti kokią nors kitą išeitį iš padėties. Jo mąstymas radikalus, ekstremistiškas.

• Dauguma savižudžių išsako savo mintis ir ketinimus arba kaip nors kitaip išreiškia savo norą mirti, nereikalingumo jausmą. Visa tai yra pagalbos prašymo ženklai, kurių jokiu būdu nereikia ignoruoti.

Nemokama psichologinė pagalba telefonu:

„Jaunimo linija“ – 8 800 28888

Darbo laikas: visą parą

„Vaikų linija“ – 116 111

Darbo laikas: 11.00-21.00 kasdien

„Vilties linija“ – 116 123

Darbo laikas: visą parą

„Pagalbos moterims linija“ – 8 800 66366

Darbo laikas: 10.00-21.00 kasdien

Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro inf.